Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտեցրել են իրենց դիրքորոշումները սահմանային և մաքսային հսկողության հարցերի շուրջ
Հունիսի 3-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել եռակողմ աշխատանքային խմբի 10-րդ հանդիպումը՝ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի, Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի համատեղ նախագահությամբ։
«Կողմերը քննարկել և մոտեցրել են դիրքորոշումները սահմանային, մաքսային և այլ տեսակի հսկողության, ինչպես նաև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքներով` ճանապարհներով և երկաթգծերով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ անցման հարցերի շուրջ»,- նշված է ՌԴ կառավարության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաև ավտոմայրուղու անցման հնարավոր երթուղիների շուրջ, որն ապահովում է տրանսպորտային կապը Հայաստանի Հանրապետության տարածքով Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
«Կողմերը կշարունակեն աշխատել Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների միջև տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The 10th meeting of the trilateral working group chaired by Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan of Armenia, Shahin Mustafayev of Azerbaijan and Alexei Overchuk of Russia, was held in Moscow on Friday, the Russian government’s press office said.
The sides discussed and “brought closer” their approaches on border, customs and other types of control as well as the safe passage of citizens, vehicles and cargo along roads and railroads through the territories of Armenia and Azerbaijan.
The officials also exchanged views on the possible routes of the road that provides transport communication between the western regions of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic via Armenia.
“The sides will continue working on the implementation of the agreements of the Armenian, Azerbaijani and Russian leaders to unblock transport communications in the region,” the statement said.