Բանջարեղեն, միրգ, ձուկ. Ինչ պետք է ուտեն 60-ից բարձր տարիքի մարդիկ
Դիետոլոգ Ելենա Սոլոմատինան 60-ից բարձր տարիքի մարդկանց խորհուրդ է տալիս սննդակարգում ներառել վիտամին D, B12 և Օմեգա-3 պարունակող մթերքներ։ Բացի այդ, պետք է ուշադրություն դարձնել բանջարեղենին, մրգերին, կաթնամթերքին, ձավարեղենին, ընկույզին և բուսական յուղերին, ասել է նա «Մոսկվա 24»-ի հետ զրույցում։
Դիետոլոգի խոսքով՝ սննդակարգում պարտադիր պետք է լինեն օմեգա-3 ճարպաթթուներ և վիտամին D պարունակող մթերքներ, քանի որ այդ նյութերը դանդաղեցնում են ճանաչողական խանգարումների զարգացումը։ Բացի այդ, վիտամին D-ն ամրացնում է իմունային համակարգը և պաշտպանում է օստեոպորոզից, ինչը շատ կարևոր է տարեցների համար։
Դիետոլոգը նշել է, որ Օմեգա-3-ը հեռացնում է բորբոքային գործընթացները և օգնում է կանխարգելել հոդերի հետ կապված խնդիրների զարգացումը։ Օմեգա 3 ճարպաթթուներով հարուստ է հատկապես յուղոտ ձուկը։
«Օմեգա-3-ը լավ վիճակում է պահում խոլեստերինի մակարդակը, նպաստում է բարձր խտության խոլեստերինի արտադրությանը և հեռացնում է «վատ» խոլեստերինը: Իսկ դա աթերոսկլերոզի և անոթային խանգարումների կանխարգելումն է՝ ինֆարկտ, ինսուլտ և ծերունական դեմենցիաներ»,- նշում է մասնագետը։
Ի դեպ, խոզի ճարպի մեջ ևս կա օմեգա-3 և վիտամին D, ուստի դիետոլոգը խորհուրդ է տալիս սննդակարգից հանել երշիկներն ու նրբերշիկները և դրանց փոխարեն օգտագործել խոզի ճարպ՝  օրական մեկ անգամ 10-20 գրամի չափով։
60-ից հետո մարդկանց անհրաժեշտ է վիտամին B12: Դրա դեֆիցիտի պատճառով առաջանում են նյարդային համակարգի խանգարումներ՝ երերուն քայլվածք և դանդաղ ռեակցիա, ընդգծում է մասնագետը։ Վիտամին B12 կարելի է ստանալ կենդանական ծագման մթերքներից։
Սննդաբանը խորհուրդ է տալիս ուշադրություն դարձնել նաև մրգերին, բանջարեղենին, հացահատիկային և բուսական յուղերին, որոնք օգտակար են աղիների համար։ «Ծերության ժամանակ պետք է պահպանել աղիների միկրոֆլորան, քանի որ միկրոբիոմի փոփոխությունը նվազեցնում է իմունային համակարգի աշխատանքը, վատթարանում է տրամադրությունը, ստիպում է ավելի շատ քաղցրավենիք ուտել»,- ասում է մասնագետը։
Կաթնամթերքը նույնպես պետք է լինի սննդակարգում։ Ցանկալի է դրանք օգտագործել երեկոյան, քանի որ այս ժամանակ կալցիումն ավելի լավ է ներծծվում։ «Դա կաթնաշոռն է, յոգուրտը, կեֆիրը։ Դրանք պետք չէ ամբողջությամբ յուղազրկված լինեն, 2,5% յուղայնությամբ կաթնամթերքը նորմալ է»,- խորհուրդ է տալիս բժիշկը։
Ձիթապտղի յուղը պետք է ևս լինի սննդակարդում՝ օրական առնվազն մեկ գդալ: «Եղել են ուսումնասիրություններ, որոնք ցույց են տվել, որ ձիթապտղի յուղի երկու շաբաթվա օգտագործումը հանգեցնում է սրտանոթային համակարգի վիճակի զգալի բարելավմանը»,- ընդգծում է դիետոլոգը։
Բացի այդ, ըստ մասնագետի, կարելի է ուշադրություն դարձնել արյունը նոսրացնող միջոցներին, օրինակ, դա կարող է լինել սխտորով և լոլիկով հյութը։
«60 տարեկանից հետո ցանկալի է օրական գոնե մի բուռ ցանկացած ընկույզ ուտել: Ընկույզը շատ արժեքավոր է։ Տարեց մարդը պետք է օրական առնվազն երեք ընկույզ ուտի: Ի դեպ, բրազիլական երկու ընկույզը պարունակում է սելենի օրական անհրաժեշտ չափաբաժինը։ Սելենը օրգանիզմի համար շատ կարևոր միկրոտարր է, այն հզոր հակաօքսիդանտ է», - ասում է մասնագետը։

Сало, лук, яблоки: назван идеальный рацион после 60 лет
Врач-диетолог Елена Соломатина в разговоре с Москвой 24 посоветовала гражданам старше 60 лет включить в рацион продукты с содержанием витамина D, B12 и Омеги-3. Кроме того, обратить внимание на овощи, фрукты, кисломолочные продукты, крупы, орехи и растительные масла.
По словам диетолога, в рационе обязательно должны присутствовать продукты с содержанием Омега-3 жирных кислот и витамина D, поскольку эти вещества замедляют развитие когнитивных нарушений. Кроме того, витамин D укрепляет иммунную систему и защищает от остеопороза, что очень важно для пожилых людей.
Омега-3 снимает воспалительные процессы и помогает в профилактике развития проблем с суставами, уточняет специалист. Полиненасыщенные жирные кислоты, в частности, содержатся в жирной рыбе.
Омега-3 поддерживает уровень холестерина в надлежащем состоянии, способствует выработке холестерина высокой плотности и убирает плохой холестерин. А это профилактика атеросклероза и сосудистых нарушений: инфаркта, инсульта и старческих деменций, отмечает Елена Соломатина.
"Омега-3 и витамин D содержатся в сале. Обычное сало, убрать все колбасы и один раз в день употреблять граммов 10–20 на бутерброде из цельнозернового хлеба", – говорит врач.
Людям после 60 обязательно необходим витамин B12. Из-за его дефицита возникают нарушения со стороны нервной системы: шаткость походки и замедленная реакция, подчеркивает специалист. Витамин B12 можно получить из продуктов животного происхождения.
Диетолог также советует обратить внимание на фрукты, овощи, цельнозерновые крупы и растительные масла, которые полезны для здоровья кишечника. "В пожилом возрасте нужно поддерживать микрофлору кишечника. Потому что изменение микробиома снижает работу иммунной системы, ухудшает настроение, заставляет есть больше сладкого", – говорит специалист.
В рационе обязательно должны присутствовать и кисломолочные продукты. Желательно употреблять их вечером, поскольку в это время кальций лучше усваивается. "Это творог, йогурт, кефир. Нужно чередовать. Не жирные продукты, но и не совсем обезжиренные, где-то 2,5% жирности нормально", – рекомендует врач.
Оливковое масло должно присутствовать хотя бы по ложечке в день. Были исследования, которые показали, что две недели употребления оливкового масла приводят к значительному улучшению состояния сердечно-сосудистой системы, указывает Елена Соломатина.
Кроме того, можно обратить внимание и на натуральные "разжижители" крови: чеснок и томатный сок, продолжает Соломатина.
После 60 лет желательно есть хотя бы горсть любых орехов в день. "Грецкий – очень ценный. Пожилому человеку нужно съедать хотя бы три ореха в день. Кстати, два бразильских ореха содержат суточную норму селена. Селен – мощный антиоксидант. Необходим для нормальной работы сердечно-сосудистой системы", – объясняет собеседница Москвы 24.
С возрастом могут быть проблемы со зрением. Поэтому надо активно включать в рацион антиоксиданты. Это черника, голубика, слива. Все, что окрашено в темный цвет.
"Лук и яблоки содержат кверцетин. Кверцетин – это эталонный антиоксидант. Он замедляет старение, улучшает работу сосудов и мелких капилляров. Потому что с возрастом капилляры начинают очень сильно страдать", – говорит диетолог.