Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինա կուղարկի առաջին հեռահար հրթիռները
Մեծ Բրիտանիան իր առաջին հեռահար հրթիռներն է ուղարկում Ուկրաինա։ BBC-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարը, նշելով, որ դա իր երկիրն անում է՝  չնայած Ռուսաստանի կողմից Արևմուտքին ուղղված սպառնալիքներին:
Բեն Ուոլեսն ասել է, որ M270 բազմակի արձակման հրթիռային համակարգը կօգնի Ուկրաինային պաշտպանվել Ռուսաստանից:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը չի հստակեցրել,  թե որքան զենք կուղարկվի, սակայն BBC-ի տեղեկություններով, սկզբում դրանք երեքը կլինեն:
Որոշումը համաձայնեցվել է ԱՄՆ-ի հետ, որն անցյալ շաբաթ հայտարարեց, որ մատակարարում է նաև հրթիռային համակարգ:
BBC-ն հիշեցրել է, որ ԱՄՆ այդ քայլն արդեն զայրացրել է Մոսկվային, և կիրակի օրը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սպառնացել է ընդլայնել այն թիրախների ցանկը, որոնց վրա Ռուսաստանը կհարձակվի, եթե արևմտյան երկրները հեռահար զենք ուղարկեն Կիև:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հայտնել է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում ուկրաինացի զինվորականները Մեծ Բրիտանիայում կսովորեցնեն, թե ինչպես օգտագործել հրթիռները:

The UK is sending its first long-range missiles to Ukraine, the defence secretary has said, despite a threat from Russia to the West.
Ben Wallace said the M270 multiple-launch rocket system will help Ukraine defend itself against Russia, BBC News reported.
The government has not confirmed how many weapons will be sent, but the BBC understands it will be three initially.
The decision comes after the US announced last week it was also supplying a rocket system.
The move by the US to send its own M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) has already angered Moscow and on Sunday Russian President Vladimir Putin threatened to expand the list of targets Russia will attack in Ukraine if Western countries send long-range weapons to Kyiv.
The UK government said the Ukrainian military will get training in the UK in the coming weeks on how to use the launchers.
The multiple-launch rocket system can fire 12 surface-to-surface missiles within a minute and can strike targets within 50 miles (80km) with pinpoint accuracy - far further than the artillery Ukraine currently possesses.