«Կասպերսկի». Հայաստանցի օգտատերերի վրա ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի և տեղային սպառնալիքների գրոհներն ուժգնացել են
10:14 07/06/2022
Այս տարվա առաջին եռամսյակում 2021-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանում համակարգչային ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի և տեղային սպառնալիքների գրոհներն ուժգնացել են, իսկ այլ կիբեռսպառնսալիքների դեպքում ցուցանիշները կա՛մ մնացել են նույնը, կամ նվազել։ Այսպես, «Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ համակարգիչների օգտատերերի բաժինը, որոնք 2022-ի հունվար-մարտին ենթարկվել են ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի գրոհների, կազմել է 0,6%. նախորդ տարվա առաջին եռամսյակում այդ ցուցանիշը կազմել 0,4%։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ 2022-ի առաջին եռամսյակում ծածկագրող-շորթող ծրագրերի գրոհների բախվել է երկրում գտնվող օգտատերերի 0,1%-ը, որոնց բաժինը չի փոփոխվել։
Հայաստանում կրճատվել է այն օգտատերերի մասնաբաժինը, որոնք ենթարկվել են թաքնված կրիպտոմայներների գրոհների. եթե ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին այն հավասար էր 0,85%-ի, ապա 2021-ի առաջին եռամսյակում՝ 1,2%-ի։
Ինչ վերաբերում է համացանցային գրոհներին (վեբ-գրոհներ), ապա դրանք 2022-ի հունվար-մարտին գրանցվել են համակարգիչների օգտատերերի 7,88%-ի մոտ՝ մեկ տարի առաջվա 9,44%-ի դիմաց. 2021-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանն այդ ցուցանիշով զբաղեցրել է 13-րդ տեղն աշխարհում:
Աճի միտում է նկատվել տեղային սպառնալիքների ոլորտում (վնասաբեր ծրագրեր, որոնք սարք են ներթափանցում տարբեր շարժական կրիչներից, օրինակ՝ USB-ֆլեշերից կամ հիշողության քարտերից). Հայաստանում տեղային սպառնալիքների գրոհների բախված օգտատերերի մասնաբաժինը 2021-ի առաջին եռամսյակի 21,4% ցուցանիշից աճել է մինչև ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածի 23,08% ցուցանիշը:
Ընկերության փորձագետները կիբեռգրոհների զոհ չդառնալու համար անհատ օգտատերերին խորհուրդ են տալիս չանցնել սոցիալական ցանցերի, փոստի և մեսենջերների կասկածելի հղումներով ու թերահավատորեն վերաբերվել շահավետ առաջարկներով ցանկացած հաղորդագրության, իրենց բոլոր օգտահաշիվների համար օգտագործել տարբեր հուսալի գաղտնաբառեր և սարքում տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում։
Կորպորատիվ օգտատերերին խորհուրդ է տրվում աշխատակիցների համար պարբերաբար անցկացնել կիբեռգրագիտության դասընթացներ, որտեղ կարելի է մշակել թվային միջավայրում անվտանգ վարքագծի գործնական հմտություններ, կատարել ֆայլերի պահուստային կրկնօրինակում և ծածկագրում ՝ սարքի կորստի և տվյալների արտահոսքի դեպքում լրացուցիչ պաշտպանության համար, կանոնավոր կերպով թարմացնել ծրագրային ապահովումը, քանի որ նման թարմացումներում մշակողները վերացնում են խոցելիությունները, որոնցից կարող են օգտվել չարագործները, ինչպես նաև համալիր պաշտպանության համար օգտագործել հարմար լուծում՝ պարզ կառավարմամբ և անվտանգության ստուգված գործառույթներով։

«Лаборатория Касперского»: Атаки финансовых зловредов и локальных угроз на армянских пользователей усилились
11:44 07/06/2022
В первом квартале текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2021 года в Армении усилились атаки компьютерных финансовых вредоносных программ и локальных угроз, а в случае других киберугроз показатели либо остались прежними, либо снизились. Так, по данным компании «Лаборатория Касперского», доля пользователей компьютеров, подвергшихся атакам финансовых вредоносных программ в январе-марте 2022 года, составила 0,6%: в первом квартале прошлого года этот показатель составил 0,4%.
В первом квартале 2022 года с атаками шифровальщиков-вымогателей столкнулись 0,1% находящихся в стране пользователей, доля которых не изменилась.
В Армении сократилась доля пользователей, которые подверглись атакам скрытых криптомайнеров: если в январе-марте текущего года она была равна 0,85%, то в первом квартале 2021 года – 1,2%.
Что касается атак через интернет (веб-атак), то в январе-марте 2022 года они были зарегистрированы у 7,88% пользователей компьютеров по сравнению с 9,44% годом ранее: в первом квартале 2021 года Армения по этому показателю заняла 13-е место в мире.
Тенденция роста наблюдалась в области локальных угроз (вредоносные программы, проникающие в устройство с различных переносных носителей, например, USB-флешек или карт памяти): доля пользователей, столкнувшихся с локальными угрозами в Армении, с 21,4% в первом квартале 2021 года выросла до 23,08% за тот же период текущего года.
Чтобы не стать жертвой кибератак эксперты компании рекомендуют персональным пользователям не переходить по сомнительным ссылкам в социальных сетях, почте и мессенджерах и скептически относиться к любым сообщениям с выгодными предложениями, использовать для всех своих аккаунтов разные надежные пароли и установить на своем устройстве надежное защитное решение.
Корпоративным пользователям рекомендуется регулярно проводить для сотрудников тренинги по повышению киберграмотности, на которых можно отработать практические навыки безопасного поведения в цифровой среде, делать резервное копирование и шифрование файлов для дополнительной защиты в случае утери устройства и утечки данных, регулярно обновлять программное обеспечение, так как в таких обновлениях разработчики устраняют уязвимости, которыми могут воспользоваться злоумышленники, а также для комплексной защиты использовать подходящее решение с простым управлением и проверенными функциями безопасности.