Սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացնի ամենամյա DigiTec Expo-ն՝ տարածաշրջանի ամենամեծ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը։
DigiTec Expo-ն DigiWeek տեխնոլոգիական օրերի կենտրոնական միջոցառումն է, որի շրջանակներում մեկ շաբաթ շարունակ տեղի կունենան ոլորտն ընդգրկող տարբեր միջոցառումներ։ Դրա շնորհիվ մասնակիցները կկարողանան առավելագույն ներգրավվածություն ունենալ Հայաստանի և տարածաշրջանի կարևորագույն տեխնոլոգիական իրադարձությունների մեջ:
ԱՏՁՄ հանրային կապերի բաժնի փոխանցմամբ, այս տարի ցուցահանդեսում առանձին հատված է նախատեսված տեխնոլոգիական կրթություն իրականացնող կազմակերպությունների, ծրագրերի և նախաձեռնությունների համար։
Միաժամանակ հոկտեմբերի 1-2-ը ԱՏՁՄ-ն կիրականացնի նաև Digitec Summit-ը՝ միջազգային երկօրյա համաժողովը, որը համախմբում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ղեկավարներին ամբողջ աշխարհից: Համաժողովը բաղկացած է մի շարք հիմնական պանելային քննարկումներից և ներառում է առաջատար ձեռնարկատերերի, հետազոտողների և մասնագետների։ DigiTec Summit 22-ի գլխավոր քննարկման թեման է՝ «Ինչպե՞ս են մեծ տեխնոլոգիական նկրտումներ ունեցող զարգացող երկրները մրցակցում գլոբալ մակարդակում» (“How do emerging countries with large tech ambitions compete on a global scale”):
DigiWeek22-ի օրերին հոկտեմբերի 5-6-ը Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ-ը (FAST), իր հերթին, կազմակերպում է Գլոբալ ինովացիոն ֆորում (Global Innovation Forum 2022)։
DigiTec Expo ամենամյա ցուցահանդեսն ԱՏՁՄ կողմից կազմակերպվում է 2005 թվականից ի վեր: Յուրաքանչյուր տարի այնտեղ ցուցադրվում են Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումներն ու դրա զարգացման ներուժը: Նախորդ տարի DigiTec Expo-ն ունեցել է ավելի քան 100 ցուցադրող ընկերություն և ավելի քան 60․000 այցելու աշխարհի տարբեր երկրներից։

From September 30 to October 2, the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) will hold the annual DigiTec Expo, the largest technology exhibition in the region, at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, the UATE reported on Monday.
DigiTec Expo is the flagship event of DigiWeek technology days, within the framework of which various events covering the field will take place. The Expo will give participants the opportunity to be involved in the most important technological developments in Armenia and the region.
This year the exhibition has a separate section dedicated to organizations, programs and initiatives implementing technological education.
At the same time, on October 1-2, the UATE will hold the DigiTec Summit, a two-day international conference that brings together high-tech leaders from around the world. The summit includes a number of panel discussions, involving leading entrepreneurs, researchers, and professionals. The main topic of discussion at DigiTec Summit 22 is “How do emerging countries with large tech ambitions compete on a global scale”.
Also, on the days of DigiWeek22, October 5-6, the Foundation of Armenian Science and Technology (FAST) organizes the Global Innovation Forum 2022.
The annual DigiTec Expo has been organized by UATE since 2005. Every year, the achievements of Armenia's technological sphere and its development potential are displayed there. Last year, DigiTec Expo had more than 100 exhibiting companies with more than 60,000 visitors from around the world.