Արամ Սիմոնյանի հարազատները չեն համաձայնվելու նրա մահվան հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցմանը. Պաշտպաններ
12:40 08/06/2022
Փաստաբաններ Լուսինե Սահակյանը և Երվանդ Վարոսյան տեղեկացնում են, որ ԵՊՀ նախկին ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի հարազատները չեն համաձայնվելու նրա մահվան հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցմանը, պայքարը շարունակվելու է մինչև վերջ։
«Կյանքից հեռացել է ԵՊՀ նախկին ռեկտոր, գիտության վաստակավոր գործիչ Արամ Հրաչիկի Սիմոնյանը։ Նրա նկատմամբ 2018 թվականից սկսված խայտառակ ապօրինի հետապնդումներ նախաձեռնած անձինք կարող են իրենց բավարարված զգալ։
Արամ Սիմոնյանի հետ պատիվ ենք ունեցել ծանոթանալ 2018 թվականից հետո, ցավոք սակայն, այնպիսի հանգամանքներում, որոնք չպետք է առնչություն ունենային նրա կարգի մարդուն։ Քրեական գործ, մեղադրանք, խափանման միջոց հասկացություններն ու Արամ Սիմոնյանի անձը պարզապես անհամատեղելի էին։ Անհնար էր նրա հետ անգամ քննարկել իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ամոթ էր պարզապես։ Համապատասխան արժեքներով ապրող ու դրանց հավատացող մարդ լինելով, Արամ Սիմոնյանն այդպես էլ հրաժարվեց հասկանալ, որ մարդուն կարելի է հանիրավի մեղադրել, կարելի է պատվերով քննություն նախաձեռնել, պարզել, որ քննելու որևէ բան անգամ գոյություն չունի, բայց շարունակել հետապնդումները։
Ցանկանում ենք տեղեկացնել հանրությանը, որ Արամ Սիմոնյանի հարազատները չեն համաձայնվելու նրա մահվան հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցմանը, պայքարը շարունակվելու է մինչև վերջ, մինչև Արամ Սիմոնյանի անմեղությունը հաստատող ակտի կայացում»,- նշված է Արամ Սիմոնյանի պաշտպաններ Լուսինե Սահակյան և Երվանդ Վարոսյանի հայտարարության մեջ։

Родные Арама Симоняна не согласятся на прекращение уголовного преследования на основании его смерти – адвокаты
14:07 08/06/2022
Адвокаты Лусине Саакян и Ерванд  Варосян сообщают, что родные бывшего ректора Ереванского государственного университета  Арама Симоняна не согласятся на прекращение уголовного преследования на основании его смерти, борьба продолжится до конца.
«Ушел из жизни бывший ректор ЕГУ, заслуженный деятель науки Арам Грачикович Симонян. Лица, инициировавшие в отношении него с 2018 года позорные незаконные преследования, могут чувствовать себя удовлетворенными.
С Арамом Симоняном мы имели честь познакомиться после 2018 года, но, к сожалению, при таких обстоятельствах, которые не должны были иметь отношения к человеку его класса. Понятия уголовное дело, обвинение, мера пресечения и личность Арама Симоняна были просто несовместимы. Было невозможно даже обсудить с ним предъявленное ему обвинение, было просто стыдно.
Будучи живущим по соответствующим ценностям и верящим в них человеком, Арам Симонян так и не захотел понять, что человека можно несправедливо обвинить, можно инициировать расследование по заказу, выяснить, что расследовать-то нечего, но продолжить преследование.
Хотим сообщить общественности, что родственники Арама Симоняна не согласятся на прекращение уголовного преследования на основании его смерти, борьба продолжится до конца, до вынесения акта, подтверждающего невиновность Арама Симоняна».