Քաղցրակերներին՝ ավելի  թանկ ռուսական շոկոլադ
«Ռիա Նովոստի» գործակալությունն իր վերլուծական հոդվածում գրում է, որ արտասահմանյան մատակարարները ևս սկսել են ավելի քիչ հումք արտահանել, որպեսզի իրենց երկրներում դեֆիցիտ չառաջանա։
Ռոսստատի տվյալներով՝ ապրիլին շոկոլադի, կոնֆետների և զեֆիրի արտադրությունը տարեկան կտրվածքով նվազել է 15 տոկոսով՝ հասնելով 134,7 հազար տոննայի։
«Հրուշակեղենի արտադրանքում ներմուծման բավականին մեծ կշիռ ունեն կակաոյի հատիկները, կոնսերվանտները, քաղցրացուցիչները: Շատ երկրներ սահմանափակում են դրանց վաճառքը»,- ասել է AMarkets-ի վերլուծական բաժնի ղեկավար Արտեմ Դեևը:
Օրինակ, ապրիլի վերջին Ինդոնեզիան դադարեցրել է արմավենու յուղի արտահանումը՝ ներքին շուկայում դեֆիցիտի պատճառով, և մեկ ամսում այն թանկացել է գրեթե կրկնակի: Դրան հետևել են այլ ապրանքներ։
Նշվում է, որ արևադարձային բաղադրիչն օգտագործվում է գրեթե ամենուր՝ ապրանքների, կոսմետիկայի, մաքրող միջոցների, կենսավառելիքի մեջ:
Ռուս հրուշակագործները 1990-ականներից օգտագործել են արմավենու յուղը՝ դրա էժանության պատճառով: Անցյալ տարի ընդհանուր առմամբ գնվել է 1,2 մլրդ դոլարի յուղ, գրեթե 97 տոկոսը ներմուծվել է Ինդոնեզիայից։ Աշխարհի մատակարարումների կեսը բաժին է ընկնում հենց այդ երկրին։
Բացի ներմուծումից, արտադրության ծավալներն են նվազել՝ խանութներում բարձր գների պատճառով։ «Շատերը խնայում են մթերքների վրա: Մարդիկ շատ բան չեն գնում: Այսպես կոչված «իմպուլսային» գնումները կտրուկ նվազել են»,- նշել է Արտեմ Դեևը։
Այժմ ռուսական ձեռնարկությունները նոր շուկաներ են փնտրում, ինչը նշանակում է, որ դա կվերականգնի արտադրությունը, կանխատեսում է «Ասկոնդ» հրուշակեղենի արդյունաբերության ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Վյաչեսլավ Լաշմանկինը։
Հրուշակագործները ծրագրում են նաև ամբողջությամբ անցնել տեղական արտադրության սարքավորումների։
Ըստ վերլուծության՝ ռուսների ամենասիրելի դելիկատեսը շոկոլադե սալիկներն են։ ՌԴ-ում ամեն երրորդը նախընտրում է դա։ Երկրորդ տեղում տորթերն են, ապա խմորեղենն ու այլ քաղցրավենիքները։ Բնակչության մոտ 40 տոկոսը ամսական մինչև հազար ռուբլի է ծախսում քաղցրավենիքի վրա։
Վերլուծաբանները նախազգուշացնում են՝ 2022 թվականին քաղցրակերները ստիպված են լինելու ավելի քիչ քաղցրավենիք գնել, քանի որ հրուշակագործները թանկացնելու են իրենց արտադրանքի գները. լոգիստիկայի և փաթեթավորման ծախսերն ավելանում են, բացի այդ, անցյալ տարվա հուլիսից 43 տոկոսով թանկացել են մի շարք բաղադրիչների գները։  Օրինակ՝ մարգարինը տարեսկզբից թանկացել է 30%-ով։

В стране сокращается выпуск кондитерских изделий из-за нарушения логистических цепочек. К тому же зарубежные поставщики сырья стали меньше экспортировать, чтобы не допустить у себя дефицита. Как изменятся цены на сладости, разбиралось РИА Новости.
Отказались от десерта
В апреле производство шоколада, конфет и зефира упало на 15 процентов в годовом выражении — по данным Росстата, до 134,7 тысячи тонн. "Меньше стали вывозить на внешние рынки. Международные компании, работающие в России, отказались экспортировать продукцию из-за санкций", — объясняет Марк Гойхман, главный экономист информационно-аналитического центра TeleTrade.
В марте поставки на Ближний Восток и Юго-Восточную Азию свернули американская Mars (бренды Mars, Snickers, Milky Way, Bounty) и швейцарская Nestle ("Россия", KitKat, Nuts, Nesquik).
"Заместить это затруднительно. На мировых рынках доминируют крупные компании с раскрученными брендами. Потеснить их непросто: нужны денежные вливания в маркетинг, рекламу, каналы продвижения", — говорит эксперт.
Кроме того, стало сложнее ввозить в Россию сырье. "В кондитерских изделиях довольно большая доля импорта: какао-бобы, консерванты, подсластители. Многие страны ограничивают их продажу", — отмечает Артем Деев, руководитель аналитического департамента AMarkets.
Например, в конце апреля Индонезия остановила экспорт пальмового масла из-за дефицита на внутреннем рынке — за месяц оно подорожало почти вдвое. Следом подтянулись другие товары.
Тропический ингредиент используют практически везде: в продуктах, косметике, чистящих средствах, биотопливе.
Российские кондитеры подсели на него в 1990-е из-за дешевизны. В прошлом году закупили на 1,2 миллиарда долларов — почти 97 процентов завезли из Индонезии. На республику приходится половина всех мировых поставок.
Помимо импорта меньше производить вынудили высокие цены в магазинах. "Многие экономят на продуктах. Лишнего не берут. Резко сократились так называемые "импульсные" покупки: батончики, шоколадные яйца на кассе, товары по акции", — перечисляет Деев.
Сейчас российские предприятия ищут новые рынки сбыта. Это увеличит загрузку заводов и восстановит производство, прогнозирует исполнительный директор ассоциации предприятий кондитерской промышленности "Асконд" Вячеслав Лашманкин.
Кондитеры также планируют полностью перейти на отечественное оборудование. В настоящее время его доля на фабриках варьируется от 20 до 85 процентов — в основном это печи и машины для изготовления начинок.