ԴԺՀ-ում բրիտանական վարձկաններին մահապատժի դատապարտելուց հետո ՄԱԿ-ը կոչ է անում
ՄԱԿ-ը դեմ է մահապատժին և կոչ է անում պահպանել Ուկրաինայի բոլոր բանտարկյալների նկատմամբ միջազգային իրավունքի նորմերը:«ՌԻԱ նովոստի»-ին հատնում է, որ այդ մասին ասել է միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը` մեկնաբանելով ԴԺՀ-ում վարձկանների նկատմամբ մահապատժի վճռի կայացման որոշումը:
«ՄԱԿ-ը դեմ է մահապատժին և կոչ է անում Ուկրաինայի բոլոր բանտարկյալների նկատմամբ պահպանել միջազգային իրավունքի նորմերը և Ժնևի կոնվենցիան»,-ասել է Դյուժարիկը։
Բացի այդ, Դյուժարիկը մեկնաբանել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամների տարաձայնությունները՝ կապված Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հետ։
«Անվտանգության խորհրդի անդամներն ունեն լիակատար համոզմունք և կոնկրետ հարցեր լուծելու կարողություն, թեև մյուս հարցում բաժանված են: Ոչ վաղ անցյալում նրանք աջակցեցին Ուկրաինայի հարցում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ջանքերին »,-ասաց նա:
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության Գերագույն դատարանը մահապատժի է դատապարտել Մեծ Բրիտանիայի երկու քաղաքացու՝ Էյդեն Ասլինին և Շոն Փիններին և Մարոկկոյի քաղաքացի Սաադուն Բրահիմին, որենք կռվել է ուկրաինացի զինյալների կողմից։ Հանրապետության օրենքներով դատապարտվածները գնդակահարվելու են: Փինները, Ասլինը և Բրահիմն իրենց մեղավոր են ճանաչել իշխանությունը բռնությամբ զավթելու մեղադրանքով: Ասլինը նաև մեղավոր է ճանաչվել «Ուսուցում ահաբեկչական գործունեություն իրականացնելու նպատակով» հոդվածով։ Վարձկանները Մարիուպոլում հանձնվել են ապրիլի կեսերին։

ООН выступает против смертной казни и призывает соблюдать нормы международного права в отношении всех пленных в Украине, заявил представитель генерального секретаря международной организации Стефан Дюжаррик, комментируя смертный приговор, вынесенный в ДНР в отношении двух британцев и марокканца. Его слова приводит РИА Новости.
«ООН выступает против смертной казни и призывает соблюдать нормы международного права и Женевской конвенции в отношении всех пленных в Украине», – отметил Дюжаррик.
Кроме того, Дюжаррик прокомментировал разногласия между членами Совета Безопасности ООН по вопросам ситуации в Украине.
«У членов Совета безопасности есть полная убежденность и возможности для решения конкретных вопросов, хотя они и остаются разделены по другим. Не так давно они поддержали в заявлении усилия генерального секретаря ООН по вопросу Украины», – добавил он.
Верховный суд ДНР ранее приговорил к смертной казни граждан Великобритании Эйдена Аслина и Шона Пиннера и марокканца Саадуна Брагима, которые воевали на стороне Украины. Иностранцев признали виновными в наемничестве и «совершении действий, направленных на захват власти и свержение конституционного строя ДНР». Они смогут обжаловать приговор в течение месяца.