Թագուհի Թովմասյան. Պիտի պատժվեն մեր հերոսների աճյուններն անարգողները ներքևից վերև՝ ամենավերև
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը գրում է.
««Մա՛մ, անկողինս սարքի, քնեմ, հոգնել եմ ու մրսում եմ...»: Երազից հետո մայրը որդու մասունքները գտել է Աբովյանի դիահերձարանում՝ գետնին՝ տոպրակի մեջ...
Զոհված զինծառայողների մասունքները և դիերը Աբովյանի դիահերձարանի նկուղում պահվելու մասին հասարակությանը հայտնի դարձավ 2021 թվականի մայիսի 31-ին, երբ հարազատները տարածեցին նաև սահմռկեցուցիչ տեսարանը պատկերող կադրերը՝ մարմինները պոլիէթիլենային տոպրակներով՝ գետնին նետված վիճակում։
Հիշեցնեմ, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հաստատել էր տեղեկությունը՝ նշելով, թե մասունքներն անցել են համապատասխան նույնականացում և սպասում են, որ հարազատները վերցնեն՝ հուղարկավորելու համար։
Դեռևս այս տարվա փետրվար ամսին ինձ էին դիմել Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմում զոհված կամ անհայտ կորած զինծառայողների ծնողներն ու հարազատները, ովքեր իրենց դժգոհությունն էին արտահայտել ՀՀ ԱՆ դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի Կոտայքի մարզի դատաբժշկական փորձաքննությունների բաժնում զոհված զինծառայողների մարմինների մասունքները և դիերը ոչ պատշաճ պահելու դեպքի առթիվ քրեական գործով հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին նախաքննության մարմնի որոշման վերաբերյալ։ Ամիսներ շարունակ զբաղվել եմ խնդրով, պաշտոնական գրագրություն ունեցել:
և վերջերս ՀՀ գլխավոր դատախազից ստացել եմ բացատրություն այն մասին, որ վարույթն իրականացնող մարմնի հիշյալ որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել փաստաբան Գարիկ Գալիկյանը, որի քննարկման արդյունքում Կոտայքի մարզի դատախազի կողմից որոշում է կայացվել բողոքը մերժելու մասին: Օրերս տեղեկացա, որ փաստաբանը դատական կարգով բողոքարկել է նաև քննիչի ու դատախազի որոշումները: Հերթական դատական նիստը նշանակված է սույն թվականի հուլիսի 1-ին։
Ինչ է սա նշանակում. 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների դիերն ու մասունքները նկուղի գետնին քարշ տալով տեղափոխելը (մարմիններն անարգելը) ու նկուղում առանց համապատախան պայմանների պոլիէթիլենային տոպրակներով պահելը մնացել է անպատիժ: Դատախազներն ու քննիչները հանցանք չեն տեսել այդ գործողություններում:
Իսկ գերատեսչական թիվ մեկ պատասխանատու ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը միայն ներողոթյուն խնդրեց կատարվածի համար:
44-օրյա պատերազմում զոհված Ժիրայր Մարգարյանի մոր՝ Նաիրա Մարգարյանի խոսքերն եմ հիշում մեր հանդիպման ժամանակ, և տողերը կանգնում են կոկորդիս. «Տղայիս տեսա երազում: Հին շինություն էր՝ սպիտակ պատերով, դուռը բացեցի, մութ սենյակում գետնին նստած էր տղաս։ Ասաց. «Մա՛մ, անկողինս սարքի, քնեմ, հոգնել եմ ու մրսում եմ...»: Երազից հետո մայրը որդու մասունքները գտել է Աբովյանի դիահերձարանում՝ գետնին՝ տոպրակի մեջ...

Тагуи Товмасян: Проявившие неуважение к останкам наших героев должны быть наказаны
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам, депутат от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«"Мам, заправь постель – буду спать, я устал и мне холодно..." После увиденного сна мать нашла останки сына в морге Абовяна – на полу, в мешке...
О хранении останков и тел погибших военных  в подвале морга Абовяна стало известно общественности 31 мая 2021 года, когда родные павших распространили запечатлевшие ужасающую картину кадры – тела в полиэтиленовых пакетах, брошенные на пол.
Напомню, что в министерстве здравоохранения РА информацию подтвердили, отметив, что останки прошли надлежащую идентификацию, ждут, когда родственники заберут их для захоронения.
Еще в феврале этого года ко мне обратились родители и родственники военнослужащих, погибших или пропавших без вести в ходе развязанной Азербайджаном против Арцаха 44-дневной войны, которые выразили свое недовольство решением органа предварительного следствия о прекращении производства по уголовному делу, возбужденному по факту ненадлежащего хранения тел и останков погибших военнослужащих в Абовянском отделениии Центра судебно-медицинской экспертизы Минздрава РА, отказе осуществления уголовного преследования по делу.
Я занималась вопросом на протяжении месяцев, у меня была официальная переписка.
И недавно я получила разъяснение от Генерального прокурора РА, что жалобу на указанное решение осуществлявшего производство органа подал адвокат Гарик Галикян, при ее рассмотрении прокурор Котайкской области принял решение об отклонении жалобы. На днях узнала, что адвокат в судебном порядке обжаловал также решения следователя и прокурора.
Следующее судебное заседание назначено на 1 июля этого года.
Что это значит? Перемещение тел и останков погибших в 44-дневной войне военных путем перетаскивания их на подвальный этаж и хранение их в подвале без надлежащих условий в полиэтиленовых пакетах остались безнаказанными. Прокуратура и следователи в этих действиях преступления не увидели.
А ответственная номер один ведомства, министр здравоохранения РА Анаит Аванесян лишь извинилась за случившееся.
Помню слова Наиры Маргарян, матери погибшего в 44-дневной войне Жирайра Маргаряна, во время нашей встречи, и ее слова застряли комом у меня в горле: "Во сне я увидела сына. Это было старое здание с белыми стенами, я открыла дверь, на полу в темной комнате сидел мой сын. Он сказал: "Мам, заправь постель – хочу спать, я устал и мне холодно..." После увиденного сна мать нашла останки сына в морге Абовяна, на земле, в мешке…
Буду последовательна, проявившие неуважение к останкам наших героев должны быть наказаны – от низов до верхов, до самых верхов».