Գեղարվեստի ակադեմիայի շրջանավարտների բազմազան աշխարհը
Գեղարվեստի ակադեմիայի ավարտական քննությունները արվեստը «մանկան» աչքերով նայելու ու նորովի տեսնելու հնարավորություն է ամեն անգամ։
«Մենք նպաստում ենք ազգային մշակույթի զարգացմանը և հասարակության գեղագիտական ճաշակի բարձրացմանը». սա է Գեղարվեստի պետական ակադամիայի հիմնական նպատակը և այդ նպատակին հասնելու համար բուհը տարեկան հարյուրավոր մասնագետներ՝ արվեստագետներ է պատրաստում, որոնք հասարակության մեջ պետք է տարածեն գեղեցիկը։
Օրերս Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում անցկացվել են 2021-2022 ուսումնական տարվա բակալավրի ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական թեզերի պաշտպանությունները:
Գեղարվեստի ակադեմիայի ուսումնական մասի ավագ մասնագետ Հասմիկ Մակվեցյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ այս տարի ունեցել են 162 շրջանավարտ։  Ավարտական աշխատանքների ու մագիստրոսական թեզերի համար շրջանավարտների ընտրած թեմաները բազմազան են. գեղանկարում՝ կենցաղային թեմաներից մինչև պատերազմական, գրաֆիկայում՝ շատ են եղել տպագրական աշխատանքները։
«Անցած տարվա համեմատ, այս տարի «Գեղանկարչություն» բաժնի շրջանավարտներն ավելի քիչ էին անդրադարձել պատերազմի թեմային»,- ասաց Հասմիկ Մակվեցյանը։
Մասնագետների կողմից շատ բարձր է գնահատվել երիտասարդ քանդակագործների աշխատանքներ։
Նա նշեց, որ  բակալավրի շրջանավարտներ էին եղել, ովքեր բացի իրենց հիմնական աշխատանքից, ներկայացրել էին  նաև Քրիստոսի արձանի տարբերակներ, որոնք մասնագետները շատ բարձր են գնահատել. «Փայլուն գործեր են, ոչ միայն կատարողականը, նաև միտքը»։
«Կիրառական արվեստ»-ում նույնպես փայլուն գործեր են ներկայացված եղել։
Ըստ մասնագիտությունների քննող հանձնաժողովների նախագահներն են եղել ՀՀ Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը («Գեղանկարչություն», «Քանդակագործություն», «Գրաֆիկա»), դիզայներ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, դոցենտ Ռուբեն Մնացականյանը («Դիզայն», «Համակարգչային գրաֆիկա», «Կիրառական արվեստ», «Հագուստի մոդելավորում») և ճարտարապետության դոկտոր, Ճարտարագիտական ակադեմիայի ակադեմիկոս Աշոտ Գրիգորյանը («Արվեստաբանություն»):
Երիտասարդ արվեստագետների աշխատանքները հանրությունը կարող է տեսնել հունիսի 20-ին  ՀՀ Նկարիչների միությունում, որտեղ բացվելու է Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի 2021/2022 ուսումնական տարվա շրջանավարտների դիպլոմային աշխատանքների ցուցահանդեսը։

Мир во всем своем многообразии – в работах выпускников Академии художеств
Выпускные экзамены в Академии художеств – каждый раз возможность посмотреть на искусство «детскими» глазами и увидеть его заново.
«Способствуем развитию национальной культуры и повышению эстетического вкуса общества» – такова главная цель Государственной академии художеств, и для достижения этой цели вуз подготавливает ежегодно сотни специалистов – искусствоведов, которые должны распространять прекрасное в обществе.
На днях в Государственной академии художеств Армении состоялась защита магистерских и бакалаврских выпускных работ 2021-2022 учебного года.
Как рассказала в беседе с корреспондентом Panorama.am старший специалист по учебной части Академии художеств Асмик Маквецян, в этом году у них было 162 выпускника. Темы, выбранные выпускниками для дипломных и магистерских работ, разнообразны: в живописи – от бытовых тем до темы войны, в графике было много типографических работ.
«По сравнению с прошлым годом, в этом году выпускники отделения «Живопись» меньше обратились к теме войны», – сказала Асмик Маквецян.
Очень высокую оценку специалистов получили работы молодых скульпторов.
Она указала, что были выпускники бакалавриата, которые, помимо своей основной работы, также представляли варианты статуи Иисуса Христа, которые были высоко оценены специалистами. «Это блестящие работы, но только в плане исполнительского искусства, но и мысли», – отметила Маквецян.
Блестящие работы также были представлены в «Прикладном искусстве».
По специальностям председателями экзаменационных комиссий были председатель Союза художников Сурен Сафарян («Живопись», «Скульптура», «Графика»), дизайнер, заслуженный деятель искусств РА, доцент Рубен Мнацаканян («Дизайн», «Компьютерная графика», «Прикладное искусство», «Моделирование одежды» ) и доктор архитектуры, академик Инженерной академии Ашот Григорян («Искусствоведение»).
Публика сможет увидеть работы молодых искусствоведов 20 июня в Союзе художников РА, где откроется выставка дипломных работ выпускников Государственной академии художеств 2021/2022 учебного года.