«Ծանր վիրավորանքի» հոդվածից հրաժարվելը ոչ թե կառավարության մեծահոգությունն է, այլ հարկադրված քայլ. Թաթոյան
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է.
«Քրեական նոր օրենսգրքում «Ծանր վիրավորանքի» հոդվածից հրաժարվելը ոչ թե Կառավարության մեծահոգությունն է, ինչպես ներկայացվում է, այլ հարկադրված քայլ:
Նախ, Քրեական նոր օրենսգրքի աշխատանքային խումբն ինքը նախագծում այդ հոդվածը չէր ներառել ու չէր էլ ներառելու:
Առհասարակ երբ որպես Արդարադատության փոխնախարար` նախաձեռնեցի Քրեական այս նոր օրենսգրքի մշակումը, ստեղծեցինք աշխատանքային խումբ, որը համալրվեց ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի մասնագետներով։
Աշխատանքային խումբն ի սկզբանե ձևավորվեց այնպես, որ դուրս լինի քաղաքական ազդեցությունից և որ բացառվի քաղաքական շահերի համար Քրեական օրենքի փոփոխությունը:
Բայց, ինչպես տեսանք, «Ծանր վիրավորանքի» հոդվածի դեպքում իրավիճակը փոխվեց:
Այս հոդվածն ընդունվեց միայն քաղաքական որոշմամբ ու ընթացակարգային կոպիտ խախտումներով. այս կերպ Քրեական օրենսգիրքը ծառայեցվեց մեկ` «ՔՊ» կուսակցության քաղաքական շահերին:
Քանի որ կար քաղաքական որոշում, արհամարհվեցին Մարդու իրավունքների պաշտպանի սկզբունքային առարկություններն առ այն, որ այս հոդվածն առավել մեծ խնդիներ է ստեղծելու. թեև վիրավորանքն ինձ համար բացարձակ դատապարտելի երևույթ է, բայց այն ունի պայքարի այլ մեթոդներ, որոնցից առաջինը պաշտոնյաների ատելության բառապաշարի դեմ պայքարն է: Անտեսվեց, որ այս հոդվածը սկզբունքային առումով է հակասում մեր միջազգային պարտավորություններին:
ԱԺ-ում քաղաքական այս սխալ որոշումն ԱԺ կառավարող խմբակցությունն ու Կառավարությունն արդարացրին հակասահմանադրական քննարկումներով:
Այս ամոթալի, բացարձակ դատապարտելի հոդվածի պատճառով հարյուրավոր մարդիկ ենթարկվեցին հակասահմանադրական քրեական հետապնդումների և իրավունքների անհիմն, խտրական սահմանափակումների` սկսած մարդկանց ազատությունից զրկելուց ու արդար դատաքննությունից մինչև խոսքի ազատություն ու մասնավոր կյանքի պաշպանություն:
Այս oրենքի պատճառով քաղաքացիներին հայհոյող ու վիրավորող իշխանության պաշտոնյաներն ու նրանց աջակիցները դարձան արտոնյալ:
Այս oրենքը պարզապես կրակը գցեց Ոստիկանությանը, որը դարձել էր և դեռ շարունակում է մնալ հերթական անհեռատես ու դատապարտելի քաղաքական որոշման զոհը:
Այն ոչ միայն լուրջ խոչընդոտներ առաջացրեց լրագրողների համար, այլ նաև խորացրեց լրագրողների նկատմամբ կարծրատիպերը:
Այս բոլոր խախտումները բացարձակ հիմնավոր տեղ էին գտել Սահմանադրական դատարանի իմ դիմումում:
Հանուն մեկ կուսակցության քաղաքական շահերի` այսքան խնդիրների ու մեր քաղաքացիներին պատճառված զրկանքների համար ուղիղ պատասխանատու է 3 հիմնական դերակատար`
1. ԱԺ-ում այս հոդվածն ամրագրած օրենքի հիմնական զեկուցողը.
2. Կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչը, որը նաև օրենքի համազեկուցողն էր.
3. Սահմանադրական դատարանում այս հարցով իմ դիմումի գործով զեկուցող դատավորը (որոշումը կայացվել է 2022թ. ապրիլի 29-ին)»։

Арман Татоян: Отказ от статьи «Тяжкого оскорбления» – это не великодушие правительства, а вынужденный шаг
14:51 11/06/2022
Бывший Защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян пишет:
«Отказ от статьи «Тяжкого оскорбления» в новом Уголовном кодексе — это не великодушие Правительства, как это представляется, а вынужденный шаг.
Во-первых, рабочая группа по новому Уголовному кодексу сама не включала эту статью в проект и не включила бы.
Вообще, когда я, как заместитель министра юстиции, инициировал разработку этого нового Уголовного кодекса, мы создали рабочую группу, в состав которой вошли специалисты юридического факультета ЕГУ.
Рабочая группа изначально была сформирована так, чтобы она была вне политического влияния и чтобы исключить возможность внесения изменений в Уголовный кодекс ради политических интересов.
Но, как мы увидели, в случае со статьей «Тяжкого оскорбления» ситуация изменилась.
Эта статья была принята только политическим решением и с грубыми процессуальными нарушениями: таким образом, Уголовный кодекс был поставлен на службу политическим интересам одной политсилы – партии «Гражданский договор».
Поскольку было политическое решение, были проигнорированы принципиальные возражения омбудсмена о том, что эта статья создаст еще большие проблемы: хоть для меня и оскорбление – абсолютно предосудительное явление, но есть другие методы борьбы с ним, первый из которых – борьба с риторикой ненависти должностных лиц. Было проигнорировано, что эта статья принципиально противоречит нашим международным обязательствам.
Это неверное политическое решение в Национальном Собрании правящая фракция НС и правительство оправдали антиконституционными обсуждениями.
Из-за этой позорной, в высшей степени предосудительной статьи сотни людей подверглись антиконституционному уголовному преследованию, необоснованным, дискриминационным ограничениям прав – от лишения людей свободы до нарушения их прав на справедливое судебное разбирательство, на свободу слова и защиту частной жизни.
Из-за этого закона чиновники власти и их сторонники, озвучивающие ругательства и оскорбления в адрес граждан, стали привилегированными.
Этот закон поставил в тяжелое положение Полицию, которая стала и еще остается жертвой очередного недальновидного и предосудительного политического решения.
Он не только создал серьезные препятствия для журналистов, но и углубил стереотипы о журналистах.
Все эти нарушения абсолютно оправданно нашли место в моем обращении в Конституционный суд.
Прямую ответственность за столько проблем и причиненных нашим гражданам лишений ради политических интересов одной партии несут 3 главных актора:
1. Основной докладчик в НС закона, закрепившего эту статью,
2. Официальный представитель правительства, который также был содокладчиком закона.
3. Судья по моему обращению в Конституционный Суд по данному вопросу (решение принято 29 апреля 2022 года)».