Հունիսյան արձակուրդները ռուսաստանցիները կանցկացնեն Հայաստանում, Ղազախստանում և Թուրքիայում
Հունիսի երկար հանգստյան օրերը ռուսները կանցկացնեն Հայաստանում, Ղազախստանում և Թուրքիայում։ Յուրաքանչյուր հինգերորդ ճանապարհորդն առաջիկա  ոչ աշխատանքային օրերը կանցկացնի արտերկրում։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ,  հայտնել են Aviasales տոմսերի որոնման և գնման ծառայության մամուլի ծառայությունը։
«Բոլոր ամրագրումների 19 տոկոսը արտասահմանյան ուղղություններով է։ Վերջին երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ դրանց մասնաբաժինը գերազանցել է տասը տոկոսը», - նշել են ընկերությունում։
Ծառայությունից հայտնել են, որ ավանդաբար առաջին տեղում է Թուրքիան, որին բաժին է ընկնում բոլոր գնումների չորս տոկոսը։
Ընկերության տվյալներով, Հայաստանը երկրորդ ամենասիրված ուղղությունն է։ Առաջիկա  շաբաթավերջին ճանապարհորդների 2,6 տոկոսը Հայաստանում կանցկացնի հանգիստը, ովքեր երկկողմանի ավիատոմսերի համար վճարել են միջինը 28,6 հազար ռուբլի։
Ղազախստանին բաժին է ընկնում բոլոր տոմսերի 1,2 տոկոսը՝ 30,5 հազար ռուբլի միջին տոմսով։
«Այս տարի ռուս զբոսաշրջիկները ավելի ու ավելի են ուշադրություն դարձնում հարևան երկրներին, ուր նրանք գնում էին հիմնականում ոչ զբոսաշրջային նպատակներով: Այսպիսով, ռուսները փնտրում են՝  ինչ տեսնել և ուր գնալ Ղազախստանում և Հայաստանում գրեթե նույնքան հաճախ, որքան Թուրքիա»,- նշել են ծառայությունում։
Բոլոր օգտատերերի 0,8 տոկոսը հանգստյան օրերը կանցկացնի Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, որին հաջորդում է Վրաստանը՝ 0,7 տոկոսով։ Իսկ վեցերորդ տեղում Իսրայելն է. երկիրը վերջերս պարզեցրել է մուտքի կանոնները։

Россияне на длинные июньские выходные полетят за рубеж в Армению, Казахстан и Турцию, каждый пятый путешественник ближайшие нерабочие дни проведет за границей, рассказали РИА Новости в пресс-службе сервиса по поиску и покупке билетов Aviasales.
"19 процентов всех бронирований приходится на зарубежные направления. Их доля впервые за последние три года превысила десять процентов", — сказали в компании.
В сервисе отметили, что в топе традиционно оказалась Турция, на которую пришлось четыре процента всех покупок со средним чеком 43,5 тысячи рублей.
По данным компании, Армения – второе по популярности направление. В ближайшие выходные туда полетят 2,6 процента путешественников, которые заплатили в среднем 28,6 тысячи рублей за авиабилеты туда-обратно.
Казахстан также популярен: на него приходится 1,2 процента всех билетов со средним чеком 30,5 тысячи рублей.
"В этом году российские туристы все чаще обращают внимание на страны ближайшего зарубежья, куда раньше летали преимущественно с нетуристическими целями. Так, пользователи из России ищут, что посмотреть и куда сходить в Казахстане и Армении почти также часто, как и в Турции", — уточнили в сервисе.
Аналитики отметили, что в Объединенные Арабские Эмираты отправятся 0,8 процента всех пользователей, далее идет Грузия с 0,7 процента.
А на шестом месте оказался Израиль: страна недавно упростила правила въезда, и туда собрались 0,6 процента самостоятельных путешественников.