Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանը Երևանում է
Նոբելյան մրցանակակիր, գիտնական Արտեմ Փաթափությանը Երևանում է, ով մասնակցի այստեղ կայանալիք Գիտության և բիզնեսի օրերին՝ հունիսի 13-17-ը։
Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են, որ միջոցառմանը կմասնակցեն սփյուռքահայ այնպիսի մասնագետներ, ինչպիսիք են Սինոփսիս Արմենիայի նախագահ Երվանդ Զորյանը, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, Նյու Յորքի համալսարանի պրոֆեսոր Գեորգի Դերլուգյանը, ՀԱՀ պրոֆեսոր Արմեն Խերլոփյանը և ուրիշներ։
Միջոցառումը նախաձեռնվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից, նպատակն է ցույց տալ գիտության և բիզնեսի կապը, ինչպես կարելի է գիտական նվաճումներն արդյունավետ օգտագործել բիզնեսում, ինչպես նաև գիտությունը գրավիչ դարձնել երիտասարդության շրջանում։
Բացման միջոցառումը կանցկացվի հունիսի 15-ին Մարզահամերգային համալիրում։
Հիշեցնենք, որ Ֆիզիոլոգիայի և բժշկության բնագավառում 2021 թվականի Նոբելյան մրցանակը համատեղ շնորհվել էր Դևիդ Ջուլիուսին և Արտեմ Փաթափությանին՝ ջերմաստիճանի և հպման ընկալիչների հայտնաբերման համար:

Нобелевский лауреат Ардем Патапутян в Ереване
Нобелевский лауреат, учёный Ардем Патапутян в Ереване: он примет участие в Днях науки и бизнеса, которые пройдут с 13 по 17 июня. Масштабное мероприятие организовано по инициативе министерства экономики РА.
Как сообщают из офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры, в нем примут участие различные профессионалы из диаспоры: президент "Synopsys Armenia" Ервант Зорян, профессор AUA Армен Херлопян, генеральный директор ТУМО Мари Лу Папазян, профессор Нью-Йоркского университета Георгий Дерлугян и другие.
Цель мероприятия - показать связь науки и бизнеса, как научные достижения можно эффективно использовать в бизнесе, а также сделать науку привлекательной среди молодого населения.
Основное мероприятие в формате форума пройдет 15 июня в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна.