Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանը Երևանում է
Նոբելյան մրցանակակիր, գիտնական Արտեմ Փաթափությանը Երևանում է, ով մասնակցի այստեղ կայանալիք Գիտության և բիզնեսի օրերին՝ հունիսի 13-17-ը։
Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են, որ միջոցառմանը կմասնակցեն սփյուռքահայ այնպիսի մասնագետներ, ինչպիսիք են Սինոփսիս Արմենիայի նախագահ Երվանդ Զորյանը, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, Նյու Յորքի համալսարանի պրոֆեսոր Գեորգի Դերլուգյանը, ՀԱՀ պրոֆեսոր Արմեն Խերլոփյանը և ուրիշներ։
Միջոցառումը նախաձեռնվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից, նպատակն է ցույց տալ գիտության և բիզնեսի կապը, ինչպես կարելի է գիտական նվաճումներն արդյունավետ օգտագործել բիզնեսում, ինչպես նաև գիտությունը գրավիչ դարձնել երիտասարդության շրջանում։
Բացման միջոցառումը կանցկացվի հունիսի 15-ին Մարզահամերգային համալիրում։
Հիշեցնենք, որ Ֆիզիոլոգիայի և բժշկության բնագավառում 2021 թվականի Նոբելյան մրցանակը համատեղ շնորհվել էր Դևիդ Ջուլիուսին և Արտեմ Փաթափությանին՝ ջերմաստիճանի և հպման ընկալիչների հայտնաբերման համար:

Ardem Patapoutian, a molecular biologist and Nobel Prize winner of Armenian descent, has arrived in Yerevan to attend the Science and Business Days scheduled for June 13-17, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs reports.
The large-scale event is organized under the initiative of the Ministry of Economy.
Various professionals from the Diaspora will partake in the series of events. President of Synopsys Armenia Yervant Zorian, AUA professor Armen Kherlopian, CEO of the TUMO Center for Creative Technologies Marie Lou Papazian and professor at New York University Georgi Derluguian are among the attendees.
“The event aims to show the connection between science and business, how scientific achievements can be effectively used in business as well as to make science attractive for young people,” the commissioner’s office said.
The main event will be a forum to be held at the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex on June 15. Admission is free.
Ardem Patapoutian and U.S. scientist David Julius won the 2021 Nobel Prize in physiology and medicine for their discoveries of receptors for temperature and touch.