Դատարանը Արման Բաբաջանյանին պարտավորեցրել է հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Արթուր Վանեցյանից
Առաջին ատյանի դատարանը, դատավոր Նաիրա Ավետիսյան, «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանին պարտավորեցրել է հրապարակային ներողություն խնդրել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանից։
«Արթուր Վանեցյանն ընդդեմ Արման Բաբաջանյանի դատական գործով առաջին ատյանի դատարանը հերթական անգամ Արման Բաբաջանյանին պարտավորեցրել է հրապարակային ներողություն խնդրել Վանեցյանից»,- Թելեգրամ ալիքում գրել է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ, իրավաբան Արսեն Բաբայանը։
«Դատալեքսից» տեղեկանում ենք, որ հայցվոր Ա. Վանեցյանը պահանջել է՝ հրապարակայնորեն հերքել զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները, պարտավորեցնել հրապարակել հերքման տեքստը,  վիրավորանքի համար ներողություն խնդրել, պարտավորեցնել  հրապարակել վճիռը, փոխհատուցել պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասը։
Դատարանի  վճռի համաձայն. «Պարտավորեցնել Արման Բաբաջանյանին Factor.am կայքով բանավոր խոսքի միջոցով հրապարակայնորեն հերքել նույն կայքում 18.09.2020 թվականին հրապարակված «Վանեցյանն է «Դոսյեի» Կանդիդատ անունով անձը․ նա վաճառված է ռուսական հատուկ ծառայություններին․ Արման Բաբաջանյան» վերտառությամբ տեսանյութում Արթուր Վանեցյանի պատիվը և արժանապատվությունը արատավորող և զրպարտություն հանդիսացող տվյալները։
Պարտավորեցնել Արման Բաբաջանյանին www.factor.am կայքով բանավոր խոսքի միջոցով հրապարակայնորեն հերքել նույն կայքում 18.09.2020թվականին հրապարակված «Վանեցյանն է «Դոսյեի» Կանդիդատ անունով անձը․ նա վաճառված է ռուսական հատուկ ծառայություններին․ Արման Բաբաջանյան» վերտառությամբ տեսանյութում Արթուր Վանեցյանի պատիվը և արժանապատվությունը արատավորող և զրպարտություն հանդիսացող տվյալները։
Պարտավորեցնել Արման Բաբաջանյանին www.factor.am կայքով տեսանյութի միջոցով հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Արթուր Վանեցյանից www.factor.am կայքում 18.09.2020թվականին հրապարակված «Վանեցյանն է «Դոսյեի» Կանդիդատ անունով անձը․ նա վաճառված է ռուսական հատուկ ծառայություններին․ Արման Բաբաջանյան» վերտառությամբ տեսանյութում Արթուր Վանեցյանի հասցեին հնչեցված «անհայրենիք» վիրավորական արտահայտության համար՝ սահմանելով ներողություն խնդրելու հետևյալ ձևը. «Ես` Արման Բաբաջանյանս, ներողություն եմ խնդրում Արթուր Վանեցյանից, վերջինիս հասցեին www.factor.am կայքով բանավոր խոսքի միջոցով հրապարակայնորեն հերքել նույն կայքում 18.09.2020թվականին հրապարակված «Վանեցյանն է «Դոսյեի» Կանդիդատ անունով անձը․ նա վաճառված է ռուսական հատուկ ծառայություններին․ Արման Բաբաջանյան» վերտառությամբ տեսանյութում նրա վերաբերյալ հնչեցված «անհայրենիք» վիրավորական արտահայտության համար»:
Արման Բաբաջանյանից հօգուտ Արթուր Գագիկի Վանեցյանի բռնագանձել 500․000 ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության և 300․000 ՀՀ դրամ՝ որպես վիրավորանքի համար փոխհատուցման գումար:
Արման Բաբաջանյանից հօգուտ Արթուր Գագիկի Վանեցյանի բռնագանձել 300.000 ՀՀ դրամ՝ որպես դատական ծախս՝ փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումար և 24.000 ՀՀ դրամ՝ պետական տուրքի գումար»։
Վճիռը կարող է բողոքարկվել վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան՝ հրապարակման պահից մեկամսյա ժամկետում:
Վճիռը կամովին չկատարելու դեպքում այն կկատարվի արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ 1in.am կայքը կրկին հերքել էր Արթուր Վանեցյանի և նրա ընտանիքի անդամների մասին հրապարակած տեղեկությունները։
«Վերջին ժամանակներում շատ են հարցումները և հետաքրքրությունը Արթուր Վանեցյանի և իր ընտանիքի անդամների մասին 01.05.2020թ. 1in.am լրատվական կայքի կողմից հրապարակված փուչ և դատարկ հոդվածի հիմքով ներկայացված հայցադիմումի ճակատագրի վերաբերյալ:
Ինչպես միշտ, սույն «լրատվամիջոցը» ստիպված եղավ դատական կարգով ընդունել, որ հերթական անգամ կեղծել է, ստել է, հորինել է հեքիաթներ Արման Բաբաջանյանի կամ Նիկոլ Փաշինյանի քունը ավելի սահուն դարձնելու նպատակով»,- գրել էր «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի խոսնակ Սոս Հակոբյանը:

Суд обязал Армана Бабаджаняна публично извиниться перед Артуром Ванецяном
Суд первой инстанции (судья Наира Аветисян) обязал председателя партии «Во имя Республики» Армана Бабаджаняна публично извиниться перед председателем партии «Айреник» («Отечество») Артуром Ванецяном.
«По делу «Артур Ванецян против Армана Бабаджаняна» суд первой инстанции в очередной раз обязал Армана Бабаджаняна публично извиниться перед Ванецяном», – в своем Telegram-канале написал член политсовета партии «Айреник» («Отечество») Арсен Бабаян.
Из судебной информационной системы Datalex узнаем, что истец А. Ванецян потребовал публично опровергнуть являющиеся клеветой фактические данные, обязать опубликовать текст опровержения, извиниться за оскорбление, обязать опубликовать вердикт, возместить нанесенный чести и достоинству ущерб.
Согласно решению суда: «Обязать Армана Бабаджаняна публично в устной форме через сайт Factor.am опровергнуть являющиеся клеветой и порочащие честь и достоинство Артура Ванецяна данные из опубликованного на том же сайте 18.09.2020г. видеоматериала, озаглавленного как «Лицо по имени Кандидат из «Досье» – Ванецян, он продался российским спецслужбам – Арман Бабаджанян».
Обязать Армана Бабаджаняна принести публичные извинения Артуру Ванецяну посредством видео на сайте www.factor.am – за озвученное в опубликованном на том же сайте 18.09.2020г. видеоматериале, озаглавленном как «Лицо по имени Кандидат из «Досье» – Ванецян, он продался российским спецслужбам – Арман Бабаджанян», в адрес Артура Ванецяна оскорбительное выражение «не имеющий Родины», определив следующую форму принесения извинения: «Я, Арман Бабаджанян, приношу извинения Артуру Ванецяну за озвученное в устной форме публично в видеоматериале, озаглавленном как «Лицо по имени Кандидат из «Досье» – Ванецян, он продался российским спецслужбам – Арман Бабаджанян», в его адрес оскорбительное выражение «не имеющий Родины»».
Взыскать у Армана Бабаджаняна в пользу Артура Гагиковича Ванецяна 500․000 драмов в качестве компенсации за клевету и 300․000 драмов в качестве компенсации за оскорбление.
Взыскать у Армана Бабаджаняна в пользу Артура Гагиковича Ванецяна 300 000 драмов в качестве компенсации за судебные расходы – сумму платы за услуги адвоката, 24 000 драмов – сумму государственной пошлины».
Решение может быть обжаловано в Апелляционном гражданском суде – в течение одного месяца со дня его опубликования.
В случае неисполнения решения в добровольном порядке оно будет исполнено через Службу принудительного исполнения Министерства юстиции – за счет должника.
Напомним, ранее сайт 1in.am вновь опроверг опубликованные сведения об Артуре Ванецяне и членах его семьи.
«В последнее время много запросов и высок интерес к судьбе иска на основе пустой и бессодержательной статьи, опубликованной новостным сайтом 1in.am 01.05.2020 г. об Артуре Ванецяне и членах его семьи.
Как всегда, этому «СМИ» пришлось признать в судебном порядке, что оно в очередной раз сфальсифицировало, солгало и выдумало сказки, чтобы облегчить сон Армана Бабаджаняна или Никола Пашиняна», – написал ранее пресс-секретарь партии «Отечество» Сос Акопян.