Վրաստանի վարչապետը՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կրկնել է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին միանալը Վրաստանի համար սխալ կլինի։ Նրա խոսքերը մեջբերել է «Գրուզիա օնլայն»-ը:
«Պատերազմի սկզբից ի վեր Ռուսաստանը 90 միլիարդ դոլար է ստացել Եվրոպայի հետ առևտրից, որը շարունակվում է մինչ օրս: Մենք ազգային շահեր չունե՞նք, թե՞ մարդիկ այստեղ չեն ապրում։
Ինչ-որ մեկը պատկերացնո՞ւմ է, թե ինչ կլիներ, եթե մենք տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառեինք, այսինքն՝ դադարեցնեինք առևտրատնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Մեր մեկ միլիոն քաղաքացի ապրում է Ռուսաստանում: Որևէ մեկը հիշո՞ւմ է, թե ինչպես են նրանք աշխատում Ռուսաստանում: ի՞նչ է լինելու նրանց հետ։ Ես չեմ խոսում այն մասին, թե ինչ է լինելու Վրաստանում ապրող 4 միլիոն մարդու հետ»,-ասել է վարչապետը։
Ղարիբաշվիլին ասել է նաև, որ սպասում է «արդար որոշման» Վրաստանին Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հարցում և նշել, որ «Եվրոպային ավելի բարձրաձայն հարցեր կտա» այս գործընթացի վերաբերյալ։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ մեր անպատասխանատու ներքին հակառակորդները մեզ քննադատում էին որոշակի բանաձևերի պատճառով, դա կապված էր կաթի ու պանրի հետ, հնչեցին հազարավոր ցինիկ հայտարարություններ։
Մենք ազգային շահեր չունե՞նք, թե՞ մարդիկ այստեղ չեն ապրում։ Թե՞ վրաց ժողովուրդը պետք է նորից դիմանա, ներքաշվի պատերազմի մեջ, կորցնի տարածքներ ու պետականություն։ Ես բացահայտորեն տալիս եմ այս հարցերը և ավելի բարձր եմ տալու: Իհարկե, մենք սպասում ենք արդար որոշման Վրաստանին Եվրամիության անդամի թեկնածուի կարգավիճակ տալու հարցում»,-ասել է կառավարության ղեկավարը։

Премьер-министр Грузии Иракли Гарибашвили вновь заявил, что присоединение к санкциям против России было бы ошибкой для Грузии. Его слова приводит портал Грузия Online.
«С начала войны в Россия получила 90 млрд. долларов в результате торговли с Европой, которая продолжается и по сей день. А у нас нет национальных интересов или у нас не живут люди ?
Может кто-то представить, что было бы, если бы мы ввели экономические санкции, то есть прекратили бы торговлю и экономические отношения с Россией. Миллион наших граждан проживают в России. Кто-то вспоминает, как они трудятся в России? Что будет с ними? Я не говорю о том, что будет с 4 млн. человек, которые живут в Грузии, что будет с ними?», — заявил премьер.
Гарибашвили также заявил, что ожидает «справедливого решения» по вопросу предоставления Грузии статуса кандидата в члены Евросоюза и отметил, что «еще громче будет задавать вопросы», имеющиеся у него по поводу этого процесса.
«Хочу напомнить, что наши безответственные внутренние оппоненты критиковали нас из-за определенных резолюций, это было связано с молоком и сыром, были сделаны тысячи циничных заявлений.
У нас что, нет национальных интересов, или у нас не живут люди? Или грузинский народ должен снова терпеть, быть втянутым в войну, потерять территории и государственность? Я открыто задаю эти вопросы и буду задавать их еще громче. Конечно же, мы ждем справедливого решения [по вопросу предоставления Грузии статуса кандидата в члены Евросоюза]», — сказал глава правительства.