Կասպերսկի. Հայաստանցի օգտատերերի վրա մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհները հիմնականում թուլացել են
Մոբայլ սարքերի հայաստանցի օգտատերերի նկատմամբ չարագործների հետաքրքրությունը 2022-ի առաջին եռամսյակում հիմնականում թուլացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն՝ ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին մոբայլ սպառնալիքների է ենթարկվել օգտատերերի 1,43%-ը՝ 2021-ի առաջին եռամսյակի 1,57%-ի դիմաց:
Ըստ աղբյուրի, միաժամանակ, կրկնակի նվազել է այն օգտատերերի բաժինը, որոնք բախվել են մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերի՝ 2021-ի առաջին եռամսյակի 0,04%-ից մինչև 0,02% այս տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Ինչ վերաբերում է մոբայլ շորթող տրոյացիներին, ապա փրկագնման հետագա պահանջով տվյալների ծածկագրման փորձեր 2022-ի հունվար-մարտին գրանցվել են հայաստանցի օգտատերերի մոբայլ սարքերի 0,02%-ում, և այդ ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ չի փոփոխվել։
Մոբայլ վնասաբեր ծրագրերից պաշտպանության համար փորձագետների կողմից առաջարկվող միջոցներից են միայն վստահելի աղբյուրներից հավելվածներ ներբեռնելը և սարքի կարգավորումներում կողմնակի աղբյուրներից ծրագրերի տեղադրման հնարավորությունն անջատելը, ինչպես նաև համակարգը և հավելվածները մինչև արդիական տարբերակներ մշտապես նորացնելը։
Խորհուրդ է տրվում չանցնել ոչ վստահելի հղումներով և չբացել կասկածելի ֆայլերը SMS-ներում, էլեկտրոնային փոստում, մեսենջերներում, սոցիալական ցանցերում և բրաուզերներում։
Մոբայլ օգտատերերը համացանցում պետք է զերծ մնան որևէ մեկին անհատական և բանկային տվյալներ տրամադրելուց, հատկապես նրանց, ովքեր «խնդրում» են դա անել ի պատասխան  «շահավետ» առաջարկների։ Իսկ ցանկացած տրոյացուց և այլ վնասաբեր ծրագրերից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է տեղադրել հուսալի հակավիրուս, որը կկանխարգելի դրանց տեղադրումը և վնասաբեր կայքեր այցելությունը։

Атаки мобильных вредоносных программ на армянских пользователей в основном ослабли – «Лаборатория Касперского»
Интерес злоумышленников к армянским пользователям мобильных устройств в первом квартале 2022 года в основном ослаб по сравнению с тем же периодом прошлого года. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, в январе-марте текущего года мобильным угрозам подверглись 1,43% пользователей против 1,57% в первом квартале 2021 года.
В то же время вдвое сократилась доля пользователей, столкнувшихся с мобильными банковскими троянскими программами, с 0,04% в первом квартале 2021 года до 0,02% за тот же период этого года.
Что касается мобильных троянцев-вымогателей, то попытки шифрования данных с последующим требованием выкупа в январе-марте 2022 года зафиксированы в 0,02% мобильных устройств армянских пользователей, и этот показатель по сравнению с тем же периодом прошлого года не изменился.
Рекомендуемый экспертами набор защитных мер от мобильных зловредов включает скачивание приложений только из доверенных источников и отключение в настройках устройства возможности установки программ из сторонних источников, а также постоянное обновлении системы и приложений до актуальных версий. Рекомендуется не переходить по сомнительным ссылкам и открывать подозрительные файлы в SMS, электронной почте, мессенджерах, социальных сетях и браузерах.
Также мобильным пользователям не следует в интернете передавать личные и банковские данные никому, особенно тем, кто «просит» сделать это в ответ на «выгодные» предложения. А для защиты от любых троянцев и других зловредов необходимо установить на мобильное устройство надежный антивирус, который предотвратит их установку и посещение вредоносных сайтов, указывает