19-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի մեկնարկը կտրվի Մայքլ Գյուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմով
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը կտրվի Մայքլ Գյուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմով։ Փառատոնի բացման պաշտոնական արարողությունը կկայանա հուլիսի 10-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից։
Կինոփառատոնի կազմակերպիչների փոխանցմամբ, «Ամերիկացի» ֆիլմը 2022 թվականի Հայաստան/ԱՄՆ համատեղ արտադրության կինոնկար է։ Պրոդյուսերներն են Արման Նշանյանը, Պատրիկ Մալխասյանը, Սոլ Թրայոնը։ Սցենարի հեղինակը Մայքլ Գյուրջյանն է։ Օպերատոր՝ Գասեմ Էբրահիմյան, երաժշտությունը` Անդրանիկ Բերբերյանի։ Մոնտաժողներ՝ Մայք Սոլեմ, Մայքլ Գյուրջյան։ Դերերում՝ Մայքլ Գյուրջյան, Հովիկ Կեուչկերյան, Նելլի Ուվարովա, Միխայիլ Տրուխին։
Ֆիլմի հերոս Փոքրիկ Չարլին մազապուրծ փախչում է Հայոց ցեղասպանությունից՝ թաքնվելով Միացյալ Նահանգներ ուղևորվող բեռնատարում: Նրա ընտանիքի բախտը սակայն չի բերում: Չնայած ողբերգական մանկությանը՝ Չարլին, չափահաս դառնալով, մանկան պես հիանում է աշխարհով: Շատ փախստականների և որբերի պես՝ Չարլիի մեծ սրտում անլցնելի անդունդ է գոյանում: Պատմությունը սկսվում է 1947-ին, երբ Չարլին վերադառնում է Հայաստան, և նրան դիմավորում է Խորհրդային Միության դաժան իրականությունը: Հայաստանի հոգին խեղդվում է երկաթե վարագույրի տակ: Չարլիին տեղնուտեղը ձերբակալում և բանտարկում են՝ փողկապ կապելու անհեթեթ հանցագործության մեղադրանքով: Համոզվելու համար, որ Չարլին մյուս բանտարկյալների վրա չի ազդի իր «աշխարհաքաղաքացիական» հովերով, նրան մենախուց են տեղափոխում: Երբ Չարլին ուր որ է անձնատուր է լինելու տարաբախտ դրությանը, պարզում է, որ երկրաշարժից վնասվել է բանտի պատը, որը հենց իր խցի պատուհանի դիմաց է:
Մայքլ Գյուրջյանը հայկական արմատներով գրող, ռեժիսոր, դերասան է, ծնվել և մեծացել է Սան Ֆրանցիսկոյի ծովածոցի տարածաշրջանում: Նա «Էմմի» մրցանակ է ստացել «Դեյվիդի մայրը» հեռուստաֆիլմի համար: Հայտնի է նաև «Ոսկե գլոբուսի» արժանացած «Հինգով ենք» սերիալում, ինչպես նաև պաշտամունքային և դասական դարձած «Փանքը Սոլթ Լեյք Սիթիից» ֆիլմում խաղացած դերերով: Վերջերս նա Ռոբերտ դե Նիրոյի հետ հանդես է եկել HBO-ի «Մեծն ստախոսը» ֆիլմում: Նրա ֆիլմացանկում են նաև «Լրավաճառները», «Չապլինը»՝ Ռոբերտ Դաունի կրտսերի մասնակցությամբ, «Հավերժ երիտասարդ»՝ Մել Գիբսոնի մասնակցությամբ, «Լաս Վեգասից հեռանալով», «Հորդ անձրև»՝ Մորգան Ֆրիմանի մասնակցությամբ, «Ջախջախված»՝ Հիդեր Գրեմի մասնակցությամբ, «Անպարտելիները», «Լյուցիֆեր», «Ծածուկ գործեր», «Խաբիր ինձ», «Տունը», «Լրտեսը», «Վանականը», «Հանցանքի վայրը», «Առանց հետքի» և այլ ֆիլմեր: Նրա «Պատրանք» կինոնկարում նկարահանվել է լեգենդար Քըրք Դուգլասը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։

The 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival will kick off with "Amerikatsi" (American) by director Michael Goorjian. The official opening ceremony of the festival will take place on July 10 at Aram Khachaturian Concert Hall. This year, the International Film Festival will present to the public films from different countries of the world as well as films from the most prestigious film festivals, organizers said in a statement on Wednesday.
"Amerikatsi" is a 2022 Armenia / USA co-produced film. Producers: Arman Nshanian, Patrick Malkassian, Sol Tryon. Script: Michael Goorjian. Director of Photography: Ghasm Ebrahimian. Music by: Andranik Berberyan. Edit: Mike Solemn, Michael Goorjian. Cast: Michael Goorjian, Hovik Keuchkerian, Nelli Uvarova, Mikhail Trukhin.
As a young boy, Charlie escaped the Armenian genocide by stowing away in a trunk bound for the United States. His family was not so lucky. Despite his tragic start, as an adult, Charlie has managed to maintain his child-like wonder for the world. However, like so many refugees and orphans, there’s a hole in Charlie’s big heart. Our story begins in 1947, as Charlie repatriates back to Armenia only to be greeted by the harsh reality of Soviet Communism. The soul of Armenia has been suffocated beneath the iron curtain. Almost immediately Charlie is arrested and sentenced to prison for the absurd crime of wearing a tie. To further ensure that he doesn’t influence other prisoners with his “cosmopolitan” ways, Charlie is placed in solitary confinement. Just as he appears to be succumbing to the terror of his situation, Charlie discovers that the prison wall outside his cell window had been damaged during a recent earthquake.
Michael Goorjian is an Emmy Award winning actor, writer, and filmmaker of Armenian decent, born and raised in the San Francisco Bay Area. Michael won the Emmy for Best Supporting Actor in David’s Mother alongside Kirstie Alley. He is also well known for playing Neve Campbell’s love interest, Justin, on the Golden Globe winning series Party of Five, as well as Heroin Bob in the cult classic SLC Punk. Recently he starred alongside Robert De Niro in HBO’s The Wizard of Lies. Other film & television credits include: Newsies, Chaplin with Robert Downey Jr., Forever Young with Mel   Gibson, Leaving Las Vegas, Hard Rain with Morgan Freeman, Broken with Heather Graham, The Invisibles, Lucifer, Covert Affairs, Lie to Me, House, Alias, Monk, CSI, Without a Trace to name a few. On stage, Michael has won numerous awards, including; an L.A. Weekly Theater Award for Best Lead Actor in Modigliani, and a LA Critics Choice Award for choreographing the world premiere of Reefer Madness the Musical. Most recently Michael appeared at Berkeley Repertory Theater World premiere of Imaginary Comforts by Daniel Handler (aka Lemony Snicket). As director, Michael achieved international acclaim for his award-winning feature film debut, Illusion, in which he starred alongside Hollywood-legend Kirk Douglas (and some other guy named Bryan Cranston).