«Հրապարակ». Ի՞նչ նոր պաշտոն կստանա Սամվել Բաբայանը. Նա հավակնում է ՊՆ ԳՇ պետի պաշտոնին
«Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը հրաժարվել է մասնակցել 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին, բայց չի բարձրաձայնում դրա պատճառների մասին։
Լուրեր կան, թե նա ժամանակին համաձայնել է մասնակցել քննիչ հանձնաժողովի միջոցով պատերազմում պարտության մեղքը Փաշինյանից մաքրելու սցենարին, մի պայմանով, որ ՊՆ-ում բարձր պաշտոն զբաղեցնի: Ինչ-որ պահի այս պայմանավորվածությունը խախտվել է, և նա հրաժարվել է մասնակցել նախկինների վրա պատերազմի մեղքը բարդելու գործին:
Ըստ լուրերի՝ Բաբայանը հավակնում է ՊՆ ԳՇ պետի պաշտոնին, որը նոր օրենքով կստանա նախարարի առաջին տեղակալի կարգավիճակ: Հանձնաժողովի աշխատանքները բոյկոտելու պատճառների մասին Բաբայանն ընդամենը կցկտուր ասել է, թե իբր խաղի կանոնները չեն պահպանվում, ժամանակը գա՝ կխոսի այդ մասին»։

Газета «Грапарак» пишет, что бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян отказался участвовать в работе комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, однако не говорит о причинах этого.
Есть сведения, что в свое время он согласился участвовать в сценарии снятия вины с Пашиняна за поражение в войне посредством следственной комиссии с одним условием – занять высокий пост в Минобороны. В какой-то момент эта договоренность была нарушена, и он отказался участвовать в деле перекладывания вины за войну на «бывших».
«Согласно слухам, Бабаян претендует на пост главы Генштаба Минобороны, который по новому закону получит статус первого заместителя министра. О причинах бойкота работы комиссии Бабаян всего лишь сказал отрывочно, что якобы правила игры не соблюдаются, придет время и он расскажет об этом», - пишет газета.