Անսիի միջազգային կինոփառատոնում այսօր կկայանա «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի պրեմիերան
Անսիի անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոնում այսօր կկայանա «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի պաշտոնական պրեմիերան, որը ֆինանսական աջակցություն է ստացել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Եվրիմաժի կողմից:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից հայտնում են, որ ֆիլմն ընտրվել է լիամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրում: Այն հայ - գերմանական համատեղ արտադրության կինոնախագիծ է (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas», պրոդյուսերներ՝ Վ. Հովհաննիսյան, Ի. Սահակյան): Ռեժիսոր և սցենարիստ Իննա Սահակյան, պրոդյուսերներ Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե:
Ֆիլմի մասին հոդված է տպագրվել Screen Daily ամսագրում՝ «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի ուշագրավ կյանքը վերածվել է հուզիչ անիմացիայի» վերնագրով:
Ֆիլմը վավերագրում է Արշալույս Մարտիկյանի (նույն ինքը՝ Ավրորա Մարտիկանյանը) պատմությունը։ 14- ամյա դեռատի աղջիկը երկու տարի դիմակայելով Եղեռնի ոճրագործություններին, գերությանը, հարեմներին ու հալածանքներին, իր կամքի ուժի, խելամտության և անդրդվելի վճռականության շնորհիվ՝ 1917 թվականին փրկություն է գտնում ԱՄՆ-ում։
«Արշալույսի լուսաբացը» ֆիլմը կպատմի Արշալույս Մարտիկանյանի հերոսական պատմությունը նրա երկու եզակի վավերագրական հարցազրույցների, համր ֆիլմի պահպանված կտորների և անիմացիոն գեղագիտական լուծումների համադրությամբ:

Премьера фильма «Рассвет Авроры» – на престижном международном фестивале анимационных фильмов ANNECY
17:34 16/06/2022
Официальная премьера документального анимационного фильма «Рассвет Авроры» состоится на престижном международном фестивале анимационных фильмов ANNECY, который проходит во Франции.
Как сообщает Национальный киноцентр Армении, фильм вошел в конкурсную программу полнометражных фильмов.
«Рассвет Авроры», снятый при финансовой поддержке Национального киноцентра Армении, является копродукцией Армении, Германии и Литвы (компании Барс Медиа, Gebrueder Beetz Filmproduktion, Artbox Laisvalaikio Klubas). Продюсеры: Вардан Ованнисян, Кристиан Бетц, Джасти Мичаилинет. В записи музыки к фильму участвовал Государственный симфонический оркестр Армении.
О фильме статья была опубликована в журнале Screen Daily под заглавием «Примечательная жизнь Авроры Мардиганян превратилась в трогательную анимацию».
Фильм повествует историю Авроры Мардиганян (Аршалуйс Мартиканян). 14-летняя девочка, пройдя через ужасы Геноцида, пленения, преследований, благодаря своей силе воли и решительности в 1917 году нашла спасение в США.
Фильм «Рассвет Авроры» расскажет героическую историю Аршалуйс на основании двух ее уникальных документальных интервью, при сочетании сохранившихся фрагментов немого фильма и анимационных решений.