Կ.Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը կմասնակցի Տամբով քաղաքի միջազգային փառատոնին
Հունիսի 16- 22-ը Տամբով քաղաքում (ՌԴ) առաջին անգամ կանցկացվի արտասահմանում գործող ռուսալեզու թատրոնների IV միջազգային փառատոնը։ Փառատոնի հիմնադիրն է ՌԴ մշակույթի նախարարությունը։  2019 թ-ից այն անց է կացվել Մոսկվա և Յարոսլավլ քաղաքներում։ Այս մասին հայտնում է Ռուսական դրամատիկական թատրոնի մամուլի ծառայությունը։
«Ծրագրում ընդգրկված են Աբխազիայից, Հարավային Օսետիայից, Տաջիկիստանից, Ղազախստանից և Ուզբեկստանից ժամանած թատերախմբերի ներկայացումներ։
Հայաստանը կներկայացնի Երևանի Կոնստանտին Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնը։ Հունիսի 17-ին Տամբովի դրամատիկական թատրոնի բեմում կցուցադրվի ժամանակակից ամերիկացի դրամատուրգ Դոն Նիգրոյի «Մարդիկ։ Գազաններ։ Հանգամանքները» ներկայացումը՝  թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանի բեմադրությամբ։
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն նաև դասախոսություններ և վարպետության դասեր։  Կանցկացվեն նաև ցուցահանդեսներ՝ «Արտասահմանում գործող ռուսալեզու թատրոնները երեկ և այսօր» խորագրով։
Այս լայնածավալ նախագիծը նպատակ ունի հանրայնացնել ռուսական թատերական արվեստը, ինչպես նաև աջակցել ռուսական թատերախմբերին արտասահմանում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Театр имени К.Станиславского примет участие в международном фестивале в Тамбове
С 16 по 22 июня в Тамбове (Россия) впервые пройдет IV Международный фестиваль русских зарубежных театров. Учредителем фестиваля является Министерство культуры РФ. С 2019 года фестиваль проводился в Москве и Ярославле. Подробности представляет пресс-служба театра.
В программу фестиваля включены спектакли театральных коллективов из Абхазии, Южной Осетии, Таджикистана, Казахстана и Узбекистана. Армению будет представлять Ереванский государственный русский драматический театр имени Константина Станиславского. 17 июня на сцене Тамбовского драматического театра будет показан спектакль «Люди. Звери. Обстоятельства» (по пьесе современного американского драматурга Дона Нигро) в постановке художественного руководителя театра Карена Нерсисяна.
В рамках фестиваля пройдут лекции и мастер-классы, а также выставка под названием «Русские театры за рубежом. Вчера и сегодня». Этот масштабный проект направлен на популяризацию российского театрального искусства, а также на поддержку русскоязычных театральных коллективов за рубежом.