Իրանի նախագահ. Մենք մեր բոլոր բարեկամների համար դժվար օրերի ընկեր ենք
«Մենք մեր բոլոր բարեկամների համար դժվար օրերի ընկեր ենք. դրանով ենք առաջնորդվում: Ուրախ օրերին յուրաքանչյուրը կարող է լինել յուրաքանչյուրի կողքին, բայց իրական ընկերությունն ու բարեկամությունը ցուցաբերվում են դժվարությունների ժամանակ»,-այս մասին ասել է ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը։
Հայաստանի ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության փոխանցմամբ, նախագահ Ռայիսին կարևորել է Հայաստանի և Իրանի միջև առկա ջերմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին և ենթակառուցվածքային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, որոնց զարգացման նախադրյալները շատ են:
Հայկական կողմը մեծապես կարևորում է էներգետիկ և տրանսպորտի բնագավառներում փոխադարձ պայմանավորվածությունների արձանագրումը:
«Պետք է նշեմ նաև, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների զարգացման համատեքստում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային կապի հաստատումը մեր օրակարգային կարևորագույն հարցերի շարքում է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նա Իրանի նախագահին է ներկայացրել ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված հետպատերազմյան իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանության հարցը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է արժեքավոր ժառանգությունը, և Իրանը կարող է օրինակ ծառայել Ադրբեջանին այս հարցում:
Հանդիպմանը կարևորվել են տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ Իրանի գործադրած հետևողական ջանքերը:

Президент Ирана: Мы друзья трудных дней
«Мы друзья трудных дней для всех наших друзей – руководствуемся   этим. В веселые дни каждый может быть рядом с любым, но настоящая дружба проявляется именно в сложные времена», – заявил президент Ирана Эбрагим Раиси, принимая  делегацию во главе с Аленом Симоняном. Подробности представляет пресс-служба НС Армении.
Президент Раиси отметил сотрудничество законодательных органов в упрочении существующих теплых отношений между Арменией и Ираном.
Собеседники коснулись двусторонних экономических отношений и реализации совместных инфраструктурных проектов, развитие которых имеет множество предпосылок.
Армянская сторона придает большое значение оформлению взаимных соглашений в сферах энергетики и транспорта.
«Должен также отметить, что в контексте развития региональных транспортных коммуникаций в ряду важнейших вопросов нашей повестки является установление железнодорожного сообщения РА с ИРИ», – подчеркнул А.Симонян.
Симонян представил президенту Ирана текущую ситуацию вследствие развязанной азербайджано-турецким тандемом войны против Арцаха, гуманитарные проблемы и вопрос сохранения перешедших под азербайджанский контроль армянских историко-культурных ценностей Нагорного Карабаха.
А.Симонян отметил, что Азербайджан уничтожает свое ценное наследие на государственном уровне, и Иран может служить примером для Азербайджана в этом вопросе.