Իշխանությունն արդեն արդարացումներ է փնտրում խաղաղության օրակարգի տապալման հարցով. Տիգրան Աբրահամյան
«44-օրյա պատերազմից հետո և հատկապես 2021-ի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի օրերին, իշխանությունը շրջանառության մեջ դրեց ակնհայտ կեղծ «խաղաղության դարաշրջան» ձևակերպումը։
Հատկապես հետպատերազմյան շրջանի երկրների ու, մասնավորապես, պարտություն կրած կողմի պարագայում խաղաղության գործոնը կենսական նշանակություն ունեցող հարց է, որով այս իշխանությունը հասարակությանը շանտաժի է ենթարկում, սպառնում, փորձում իշխանություն-ընդդիմություն դիմակայությունը ներկայացնել որպես խաղաղություն/պատերազմ դիլեմա։
Իրականում իշխանության առաջ քաշած «խաղաղության իրակարգը» իր տակ որևէ հիմնավոր փաստարկ չունի։ Պարզ ասած, խաղաղության մասին ցանկությունը ամրագրված է, բայց դրան տանող բոլոր ճանապարհները «ականապատված» են։
Ավելին՝ իշխանությունն ինքն է նաև խոստովանում, որ սա իր միակողմանի ցանկությունն է, իսկ ում հետ այդ օրակարգով բանակցում է լրիվ այլ տրամադրվածություն ունի։
Իշխող ուժի և երկրի ղեկը ստանձնածն, օրինակ, երեկ այս հարցի վերաբերյալ հայտարարեց, որ փորձում են գնալ խաղաղության ճանապարհով՝  «կկարողանա՞նք, կստացվի՞, ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որովհետև խաղաղությունը միակողմանի շարժում չէ, այլ՝ համագործակցության արդյունք: Մենք իլյուզիաներ չունենք և տեսնում ենք, որ մեզ ոչնչացնելու ցանկություն ունեցողների թիվը մեծ է, ավելի մեծ, քան կարելի է ենթադրել: Եվ խաղաղության օրակարգը մեզ ոչնչացնելու, աշխարհում գոյություն ունեցող ցանկությունները կառավարելու և չեզոքացնելու փորձ է: Ոչ ոք երաշխիք չի կարող տալ, որ խաղաղության օրակարգը հաջողություն կունենա»։
Իշխանության ինքնախոստովանական ցուցմունքը կարևոր արձանագրում է, որովհետև հասարակության՝ իշխանությանը չսիրելով աջակցելու կամ պասիվ կեցվածք ընդունելու առանցքային պատճառն այն է, որ մարդիկ մտածում էին, թե ինչ գնով էլ լինի այս իշխանությունը խաղաղություն կարող է բերել։
Սակայն իշխանությունը աստիճանաբար հետ է քաշվում իր երբեմնի վստահ հայտարարությունից և արդեն արդարացումներ է փնտրում խաղաղության օրակարգի տապալման հարցով, իհարկե պատասխանատվությունը բարդելով ՀՀ-ի նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված երկրների և «միջազգային հանրության» վրա։
Իշխանության առաջադրած «խաղաղության դարաշրջանը» իրականում Հայաստանն ու Արցախը խաղաղ հանձնելու օրակարգն է, ինչի դեմը պետք է առնել»։

«После 44-дневной войны и в особенности в ходе предвыборной агиткампании к внеочередным парламентским выборам 2021 года власти ввели в обращение заведомо фиктивную формулировку "эпоха мира".
В особенности в послевоенный период в странах, в частности, потерпевших поражение, фактор мира является имеющим жизненно важное значение вопросом, которым власти шантажируют общество, угрожают, пытаются представить противостояние власть-оппозиция как дилемму – война/мир.
В реальности выдвинутая властями "повестка мира" не имеет под собой никаких обоснованных аргументов. Проще говоря, желание мира закреплено, но все ведущие к нему пути "заминированы".
Более того, власти и сами признают, что это их одностороннее желание, а тот, с кем ведутся переговоры, имеют совершенно иной настрой.
Накануне, например, находящийся у руля страны и правящей силы заявил, что власти пытаются идти по пути мира, но "сможем ли, получится ли, никто не может гарантировать, потому что мир – это не одностороннее движение, а результат сотрудничества. У нас нет иллюзий, мы видим, что число желающих нас уничтожить – велико, оно даже больше, чем можно предположить. И повестка мира – это попытка управлять существующими в мире желаниями нас уничтожить, нейтрализовать их. Никто не может гарантировать, что повестка мира увенчается успехом".
Признательные показания властей – важная констатация, потому что основная причина того, что общество, не любя власти, поддерживает их или занимает пассивную позицию, заключается в том, что люди думали, что эта власть может принести мир любой ценой.
Однако власти постепенно отступают от былой уверенной позиции и уже ищут оправдания провалу повестки мира, сваливая ответственность на вражески настроенные в отношении РА страны и "международное сообщество".
Выдвинутая властями "эпоха мира" в реальности является повесткой сдачи Армении и Арцаха, и этому необходимо воспрепятствовать».