Եգիպտոսը չեղարկում է COVID-19-ի հետ կապված բոլոր ճանապարհորդական սահմանափակումները
Եգիպտոսը չեղարկել է մուտքի բոլոր սահմանափակումները՝ կապված կորոնավիրուսի համավարակի հետ։ Համապատասխան որոշումն ընդունել է երկրի կառավարությունը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նոր կանոնները կտարածվեն ինչպես արտասահմանից ժամանող օտարերկրացիների, այնպես էլ Եգիպտոսի քաղաքացիների վրա։
Բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտությունների հարցերով նախարար Հալեդ Աբդել Ղաֆարի տվյալներով՝ Եգիպտոսում 86,6 միլիոն մարդ ստացել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման առնվազն մեկ չափաբաժին, 4,5 միլիոն մարդ կրկնապատվաստվել է։
Պատվաստանյութի պաշարները գնահատվում են 57,5 միլիոն դոզա:
Նշվում է, որ մինչ այժմ Եգիպտոս մուտք գործելու համար անհրաժեշտ էր սահմանին ներկայացնել պատվաստման վկայական, որը ստացվել է թռիչքից ոչ շուտ, քան երկու շաբաթ առաջ, կամ բացասական ՊՇՌ-թեստ, կամ հակագենի թեստ, որոնք կատարվել են ոչ ուշ, քան 72 ժամ առաջ: Դրանք պետք է լինեն QR կոդով։

Egypt on Thursday lifted all COVID-19-related entry restrictions for all travelers, whether Egyptians or foreigners, Xinhua reported.
The decision was made by Egypt's Supreme Committee for the Management of the Epidemiology and Health Pandemic Crisis according to the pandemic conditions in Egypt and abroad, said Nader Saad, a spokesperson of the Egyptian cabinet, in a statement.
Nearly 86.6 million doses of COVID-19 vaccines, as well as 4.5 million booster shots, have been provided for the people, the statement said, adding that there are nearly 57.5 million doses in reserve to continue the vaccination campaign.
The statement said that 800 DNA reagents were distributed by the Egyptian health ministry to detect the monkeypox cases, and strict measures are taken to have veterinary quarantine for the animals coming from abroad.