Վարդևանյան. Ինքնորոշման իրավունքից չեն խոսում, Արցախ չեն այցելում, հիմա էլ կարգավիճակ բառը պետք է չասեն
12:49 17/06/2022
ԱԺ ՄՀայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը գրում է.
«Օրվա իշխանությունների արտաքին քաղաքականության հետևանքը փաստորեն այն է, որ ադրբեջանական իշխանությունը նույնիսկ ասում է Արցախի կարգավիճակի հարց գոյություն չունի:
Այսինքն ինքնորոշման իրավունքից չեն խոսում, Արցախ չեն այցելում, հիմա էլ կարգավիճակ բառը պետք է ևս չասեն: Հայաստանում լինելու է իշխանություն, որը ոչ թե խոսալու է թե սոցիալական ծրագրեր է իրականացնում Արցախում ու դրանով «հպարտ» է, այլ առաջնային է համարելու, սրբազան պարտքն է համարելու Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, կարգավիճակի միջազգային ճանաչումը:
Սա է մեր Հայաստանի անկախության հռչակագրի պատգամը ու ցանկացած իշխանություն որը դրանից շեղվում է` չի  կարող լինել իշխանություն:

Арам Вардеванян: Они не говорят о праве на самоопределение, не посещают Арцах, а сейчас должны отказаться и от слова «статус»
«Следствием проводимой действующими властями внешней политики, фактически, является то, что азербайджанские власти уже говорят, что вопроса статуса Арцаха не существует.
То есть они не говорят о праве на самоопределение, не посещают Арцах, а сейчас должны отказаться и от слова “статус”.
В Армении будет власть, которая не будет говорить о том, что осуществляет социальные программы в Арцахе и «гордится» лишь этим, а будет считать приоритетным, священным долгом реализацию права Республики Арцах на самоопределение, международное признание его статуса.
Таков завет Декларации о независимости нашей Армении, и любая отклоняющаяся от него власть не может оставаться более».