Վարդևանյան. Ինքնորոշման իրավունքից չեն խոսում, Արցախ չեն այցելում, հիմա էլ կարգավիճակ բառը պետք է չասեն
12:49 17/06/2022
ԱԺ ՄՀայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը գրում է.
«Օրվա իշխանությունների արտաքին քաղաքականության հետևանքը փաստորեն այն է, որ ադրբեջանական իշխանությունը նույնիսկ ասում է Արցախի կարգավիճակի հարց գոյություն չունի:
Այսինքն ինքնորոշման իրավունքից չեն խոսում, Արցախ չեն այցելում, հիմա էլ կարգավիճակ բառը պետք է ևս չասեն: Հայաստանում լինելու է իշխանություն, որը ոչ թե խոսալու է թե սոցիալական ծրագրեր է իրականացնում Արցախում ու դրանով «հպարտ» է, այլ առաջնային է համարելու, սրբազան պարտքն է համարելու Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, կարգավիճակի միջազգային ճանաչումը:
Սա է մեր Հայաստանի անկախության հռչակագրի պատգամը ու ցանկացած իշխանություն որը դրանից շեղվում է` չի  կարող լինել իշխանություն:

MP Aram Vardevanyan of the opposition Hayastan bloc blamed the incumbent Armenian authorities’ policy for Azerbaijani President Ilham Aliyev’s latest statements on Artsakh (Nagorno-Karabakh).
"Due to the foreign policy pursued by the current authorities, the Azerbaijani authorities now announce that the issue of Artsakh's status does not exist,” he wrote on Facebook on Friday.
“That is, they do not speak about the right to self-determination, they do not visit Artsakh, and now they have to refrain from using the word "status".
“Armenia will have a government that won't talk about implementing social programs in Artsakh and “brag” only about it, but will consider the realization of the right of the Artsakh Republic to self-determination and the international recognition of its status a priority and a sacred duty.
“This is the precept of Armenia's Declaration of Independence and those who deviate from it can no longer remain in power,” Vardevanyan said.
Addressing the IX Global Baku Forum on Thursday, Aliyev urged Armenia to stop raising the issue of Karabakh’s status.
He echoed his claims that Nagorno-Karabakh does not exist, adding "any mention of its status will only lead to new problems."