Մակրոնի կոալիցիան հաղթում է խորհրդարանական ընտրություններում, բայց բացարձակ մեծամասնություն չունի
Ֆրանսիայում խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի հաղթողը, ինչպես և կանխատեսվում էր, «Միասին» կոալիցիան էր։ Նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմնակիցները Ազգային ժողովում 245 մանդատ են ստացել։ Այդ մասին գրել է «Ինտերֆաքս»-ը:
Այս տվյալները երկուշաբթի գիշերը հրապարակել է Figaro թերթը։ Ավելի ուշ պետք է լինի ՆԳՆ-ի պաշտոնական հաղորդագրությունը։
Բայց Մակրոնի կողմնակիցները բացարձակ մեծամասնության չեն հասել Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատում, ինչի համար անհրաժեշտ էր 289 մանդատ՝ 577-ից։
«Նոր ժողովրդական էկոլոգիական և սոցիալական միավորում» (Nupes), ձախ և կանաչ կուսակցությունների դաշինքը՝ Ժան-Լյուկ Մելենշոնի գլխավորությամբ, կանխատեսելիորեն զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ ապահովելով 131 տեղ Ազգային ժողովում և երաշխավորելով առաջատար ընդդիմադիր ուժի դերը նոր ստորին պալատում:
Այս ընտրությունները իսկական հաջողություն էին Մարին Լը Պենի «Ազգային միության» համար։ Ֆրանսիացի ազգայնականները ստացել են 89 մանդատ, ինչը զգալիորեն ավելին է, քան նրանց համար կանխատեսված վերլուծական կենտրոնների վերջին հարցումները։

Парламентские выборы во Франции: коалиция Макрона победила, но без абсолютного большинства
Победителем второго тура парламентских выборов во Франции, как и обещали прогнозы, стала коалиция "Вместе!" сторонников президента Эммануэля Макрона с результатом 245 депутатских мест в Национальном собрании. Об этом пишет Интерфакс.
Эти данные опубликовала в ночь на понедельник газета Figaro. Позднее должно быть официальное коммюнике МВД.
Вместе с тем сторонники Макрона не добились абсолютного большинства в нижней палате французского парламента, для чего необходимо 289 мандатов из 577.
"Новый народный экологический и социальный союз" (Nupes) - блок левых партий и "зеленых" под предводительством Жан-Люка Меланшона также предсказуемо стал вторым, обеспечив себе 131 место в Национальном собрании и гарантировав роль ведущей оппозиционной силы в нижней палате нового состава.
Настоящим успехом стали эти выборы для "Национального объединения" Марин Ле Пен. Французские националисты получили 89 депутатских мест, что значительно больше, чем прочили им последние опросы исследовательских центров.
Наследники "голлизма", правоцентристские "Республиканцы" с 64 выигранными мандатами примерно соответствуют публиковавшимся прогнозам.