«Ոսկե ծիրան»-ի լիամետրաժ ֆիլմերի ժյուրիում է ռեժիսոր, իրավապաշտպան Օրվա Նիրաբիան
«Ոսկե Ծիրան» միջազգային փառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի ժյուրիում է վավերագրական կինոյի աշխարհի ամենահեղինակավոր փառատոնի (IDFA) գեղարվեստական ղեկավար, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, իրավապաշտպան Օրվա Նիրաբիան: Այս մասին հայտնում են «Ոսկե ծիրան» միջազգային փառատոնից։
Օրվա Նիրաբիան կնոջ հետ միասին Սիրիայում հիմնել են «DOX BOX» վավերագրական ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնը, որը դարձել է վավերագրական ֆիլմերի ամենակարևոր հարթակն արաբական աշխարհում (2008)։
Նիրաբիան մի շարք ֆիլմերի պրոդյուսեր է եղել, դրանց թվում են՝ «Տիկնիկներ. մի կին Դամասկոսից», «Արծաթաջուր. Սիրիայի ինքնանկարը», «Վերադարձ Հոմս»: Վերջինը 2014-ին Սանդենս կինոփառատոնում արժանացել է Ժյուրիի մրցանակին:
2017-ին Նիրաբիան և կինը՝ Դիանա էլ Ջերուդին, դարձել են առաջին սիրիացիները, ովքեր ընդգրկվել են Կինոարվեստի և գիտության ամերիկյան ակադեմիա, իսկ մեկ տարի անց՝ 2018-ին Նիրաբիան դարձել է Ամստերդամի վավերագրական ֆիլմերի ամենահեղինակավոր միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն:
Սիրիայի իշխանությունները ձերբակալել էին Նիրաբիային Դամասկոսի օդանավակայանում, իսկ հետո ազատ արձակել, երբ համաշխարհային ճանաչում ունեցող բազում կինոգործիչներ սկսել էին արշավ՝ հանուն նրա ազատության: Նրանց թվում էին Ռոբերտ դե Նիրոն, Քեվին Սփեյսին, Ժյուլիետ Բինոշը:
Նիրաբիան 2011-ին կազմել էր սիրիացի կինոգործիչների միջազգային կոչ Սիրիայի ժողովրդավարության պահանջով, որը մասնագիտական խմբի կողմից արվող առաջին հանրային հայտարարությունն էր: Կոչին միացել էին ավելի քան 1000 կինոաստղեր, որոնց թվում էին Ժյուլիետ Բինոշը, Մոհսեն Մախմալբաֆը և Մայք Լին:
Հիշեցնենք, որ կինոփառատոնի լիամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթի ժյուրիի նախագահն է իռլանդացի օսկարակիր սցենարիստ, ռեժիսոր Թերի Ջորջը։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից։

Producer, filmmaker and human rights activist Orwa Nyrabia is on the jury of feature films of the 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival scheduled for July 10-17, organizers said.
Orwa Nyrabia is the artistic director of the International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA).
In 2008 he and his wife founded DOX BOX International Documentary Film Festival in Syria, which grew quickly into the most important documentary film gathering in the Arab World.
Produced highly acclaimed films such as Dolls, A Woman from Damascus, Silvered Water, Syria Self-Portrait, Return to Homs, etc.
The latter won the Grand Jury Prize at 2014 Sundance Film Festival.
In 2017, Nyrabia, together with his partner Diana El Jeiroudi, was the very first Syrians to be invited as members of the American Academy of Motion Picture Arts and Sciences, a year later in 2018 Nyrabia became the director of the International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA).
Nyrabia was reportedly arrested at Damascus International Airport by Syrian authorities and later released following an international filmmakers' campaign for his freedom including Robert De Niro, Robert Redford, Charlotte Rampling, Kevin Spacey, Juliette Binoche, and many others.
Nyrabia made Syrian filmmakers' international call in demanding democracy for Syria that was signed by over 70 Syrian filmmakers, inviting filmmakers around the world to join in demanding democracy, including Juliette Binoche, Mohsen Makhmalbaf and Mike Leigh.