Ապարանի ոստիկանապետն ազատվել է պաշտոնից
Արագածոտնի մարզում տեղի ունեցած սպանություններից հետո պաշտոնից ազատվել է Ապարանի ոստիկանապետ Աշոտ Հայրապետյանը։
Ոստիկանության պաշտոնական էջում որպես Ապարանի ոստիկանապետ արդեն ներկայացված է Ռաֆայել Պողոսյանը։
Քննչական կոմիտեից երեկ հայտնել են, որ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (Սպանություն) 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Ապարան քաղաքում երկու անձի սպանության  դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ դրդապատճառը:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2022թ. հունիսի 18-ին՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի 32–ամյա բնակիչը եղբոր հետ Ապարան քաղաքում ավտոմեքենան վարելու  ընթացքում ձայնային ազդանշան է տվել «Ինֆինիտի» մակնիշի ավտոմեքենային, շրջանցել և կանգնեցրել այն, այնուհետև մոտեցել են վարորդին և մեքենան վարելու հարցի շուրջ զրուցել նրա հետ, ինչին միջամտել են Ապարան քաղաքի մի խումբ բնակիչներ: Խոսակցությունը վերածվել է վիճաբանության, որը շարունակվել է Ապարան քաղաքի սկզբնամասում: Նշված խոսակցությունը շարունակելու նպատակով հաջորդ օրը՝ հունիսի 19-ին,  32-ամյա տղամարդը, նրա եղբայրը մի քանի անձանց հետ գնացել են Ապարան քաղաքում գտնվող գազալցակայանի տարածք, հանդիպել են նախորդ օրը իրենց խոսակցությանը միջամտած անձանցից մեկին և ծեծի ենթարկել վերջինիս:
Նույն հարցի շուրջ խոսակցությունը ժամը 19:30-ի սահմաններում շարունակվել է Նիգավան գյուղի աղբանոցին հարակից տարածքում, որի ընթացքում 32-ամյա տղամարդն իր մոտ գտնվող հրացանից կրակոցներ է արձակել իրենց հետ վիճաբանող անձանց ուղղությամբ: Արդյունքում, հրազենային վնասվածքներով Ապարանի բժշկական կենտրոն տեղափոխված երկու անձ՝ Ապարան քաղաքի 27-ամյա բնակիչներ, հիվանդանոցում մահացել են, իսկ 5 անձ տեղափոխվել են բժշկական կենտրոններ:

Начальник полиции Апарана освобожден от занимаемой должности
Начальник апаранского отдела полиции Армении Ашот Айрапетян освобожден от занимаемой должности после убийств близ села Нигаван Арагацотнской области Армении.
На официальном сайте Полиции Армении в качестве начальника Полиции Апарана уже представлен Рафаел Погосян.
Из СК Армении накануне сообщили, что в результате следственных и иных крупномасштабных процессуальных действий, проведенных в рамках уголовного дела, возбужденного по пункту 6 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 УК Армении, установлен целый ряд обстоятельств убийства двух лиц в городе Апаран, в том числе мотив.
Согласно полученным следствием фактическим данным, 18 июня 2022 года около 22:30 32-летний житель Еревана, который был вместе с братом, в ходе вождения в городе Апаран стал сигналить автомобилю марки «Инфинити», обогнал и остановил его. Затем они подошли к водителю и стали с ним спорить по поводу езды. В разговор вмешалась группа жителей Апарана. Беседа вылилась в ссору, которая продолжилась на въезде в город Апаран.
Чтобы продолжить разговор, участники условились встретиться на следующий день, 19 июня. 32-летний мужчина, его брат и еще несколько человек отправились в местечко у газозаправочной станции в городе Апаране, встретились с одним из лиц, вмешавшихся накануне в разговор, и избили его. Разборка вокруг того же вопроса продолжилась в районе 19:30 у свалки в селе Нигаван, в ходе которого 32-летний мужчина из имевшегося при нем охотничьего ружья произвел выстрелы в сторону своих оппонентов. В результате вдвое лиц с огнестрельными ранениями были доставлены в медцентр Апарана. Ими оказались 27-летние жители Апарана, они скончались в больнице. Еще пятеро пострадавших были госпитализированы в медцентры.
«32-летний мужчина задержан. Предварительное следствие продолжается, принимаются необходимые меры по розыску всех участников инцидента и установлению обстоятельств случившегося», – говорится в сообщении.