«Ոսկե ծիրան»-ի հատուկ հյուրն է աղմկահարույց կինոնախագծերից մեկի հեղինակ Իլյա Խրժանովսկին
«Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի հատուկ հյուրն է վերջին տասնամյակների ամենահակասական և աղմկահարույց կինոնախագծերից մեկի հեղինակ Իլյա Խրժանովսկին: Այս մասին տեղեկանում ենք փառատոնի ֆեյսբուքյան էջից։
2007թ-ին Խրժանովսկին սկսել է 14 լիամետրաժ ֆիլմերից բաղկացած, ավելի քան 700 ժամ տևողությամբ արվեստային մարդաբանական ԴԱՈՒ բազմաբնագավառ նախագծի նկարահանումը, որի համար զրոյից ստեղծվել է լեգենդար «ինստիտուտ»-ը՝ Եվրոպայում երբևէ կառուցված ամենամեծ նկարահանման հրապարակը:
14 ֆիլմերից երկուսը՝ «ԴԱՈՒ․ Նատաշա»-ն՝ և «ԴԱՈՒ․ Այլասերում»-ը ցուցադրվել են Բեռլինի 70-րդ միջազգային կինոփառատոնում, որտեղ «ԴԱՈՒ․ Նատաշա»-ն արժանացել է «Արծաթե արջ» մրցանակի՝ ակնառու գեղարվեստական ավանդի համար:
Քանի որ «ԴԱՈՒ»-ի երկարաձիգ նկարահանումների ընթացքում ժապավենային դարաշրջանը վերջնականապես փոխարինվել էր թվայինով, FUJI ընկերությունը ստիպված էր լրացուցիչ ժապավենի հսկայական ծավալ արտադրել՝ հատուկ «ԴԱՈՒ» նախագծի համար:
Նախագծում Նոբելյան մրցանակակիր Լև Լանդաուի դերը կերտած դիրիժոր Թեոդոր Կուրենդզիսից զատ մասնակցություն են ունեցել նաև Մարինա Աբրամովիչը, Ուիլեմ Դեֆոն, Շարլոթ Ռեմփլինգը, Իզաբել Աջանին, Ֆանի Արդանը, Իզաբել Յուպերը, Ռոմեո Կաստելուչին և ուրիշներ:
2005թ. -ին՝ «ԴԱՈՒ»-ի ռեզոնանսից տարիներ առաջ, Խրժանովսկու դեբյուտային լիամետրաժ ֆիլմը՝ «4»-ը, արժանացել է «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի «Արծաթե ծիրան» հատուկ մրցանակին։
Հիշեցնենք, որ Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից։

Russian film director Ilya Khrzhanovsky, the author of one of the most controversial and sensational art projects of the last decades, will be the special guest of the 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival, organizers said on Wednesday.
In 2007, Khrzhanovsky began filming DAU, which became a multidisciplinary anthropological art project, consisting of 14 feature films with a total runtime of more than 700 hours. The project was shot at the now-legendary "Institute", which was created from scratch, becoming the largest film set ever built in Europe.
Two of the 14 films, "DAU․ Natasha" and "DAU. Degeneration", had their premieres at the 70th Berlinale. "DAU․ Natasha" was awarded the Silver Bear for outstanding artistic contribution.
During DAU's endless production period, celluloid film was almost phased out and FUJI had to produce an enormous amount of 35mm film stock specifically for the DAU project.
Besides famous conductor Theodore Currentzis (starring as Nobel Laureate Lev LanDAU), many outstanding artists took part in the DAU project including Marina Abramovich, Gerard Depardieu, Willem Defoe, Charlotte Rampling, Isabelle Adjani, Fanny Ardant, Isabelle Huppert, Romeo Castellucci, and many others.
In 2005, long before DAU resonated, Khrzhanovsky's debut feature film "4" won the Silver Apricot Special Award at the Golden Apricot International Film Festival.