«Հրապարակ». ՔՊ խմբակցության նիստում պատգամավորներին ասվել է` ում պետք է ընտրեն վճռաբեկ դատարանի թափուր տեղերի համար
09:06 24/06/2022
«Հուլիսի 27-ի ԱԺ արտահերթ նիստով համալրվելու են վճռաբեկ դատարանի թափուր տեղերը։ ԲԴԽ-ն 10 տեղի համար առաջադրել է 3-ական թեկնածու: Վճռաբեկի վարչական պալատի դատավորի 1 տեղի համար պայքարող 3 թեկնածուից ՔՊ-ն ընտրելու է ոչ թե իրենց հավատարիմ Արամ Սարգսյանի կուսակից Արտակ Զեյնալյանին, այլ՝ Լիանա Հակոբյանին։
Նա այն դատավորն է, որը հետ էր վերադարձրել ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի վարչական բողոքը՝ Արմեն Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի դեմ։ Գասպարյանը պահանջել էր՝ իրեն պաշտոնից ազատելու հրամանագիրն առոչինչ ճանաչել, դատավորն առաջարկել էր՝ կա՛մ փոխել պահանջը, կա՛մ իր որոշումը բողոքարկել վերաքննիչ դատարանում։ Հետո վերաքննիչը բավարարել էր բողոքը և հիմնավոր չէր համարել դատավոր Լիանա Հակոբյանի եզրահանգումը։
Ի դեպ, ներկայացված է նաև ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Դավթյանը։ Երեկ երեկոյան ՔՊ խմբակցության նիստում պատգամավորներին ասվել է, թե ում պետք է ընտրեն։ Չի բացառվում, որ արտահերթի օրակարգ խցկեն նաև «Պաշտպանության մասին» օրենքում աղմկահարույց փոփոխությունների փաթեթը և այլ նախագծեր։ Սրանով արտահերթերը չեն սպառվում, չի բացառվում, որ հուլիսի սկզբներին ևս երկու արտահերթ նիստ հրավիրեն»։

«Грапарак»: Депутатам фракции «Гражданский договор» сказали, кого должны избрать судьями Кассационного суда
13:24 24/06/2022
Газета «Грапарак» пишет, что на внеочередном заседании парламента 27 июля будет обсуждаться вопрос пополнения вакантных мест Кассационного суда.
«Высший судебный совет предложил кандидатуры 3 судей на 10 вакантных мест. Из 3 кандидатов, претендующих на одно место судьи административной палаты Кассационного суда, «Гражданский договор» изберет не соратника преданного им Арама Саркисяна – Артака Зейналяна, а Лиану Акопян.
Это тот судья, который вернула административный иск бывшего начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна против Армена Саркисяна и Никола Пашиняна. Оник Гаспарян требовал признать недействительным приказ о его освобождении от должности, а судья предложила либо изменить требование, либо обжаловать ее решение в апелляционной инстанции. Потом Апелляционный суд удовлетворил жалобу и посчитал необоснованным заключение судьи Лианы Акопян.
Кстати, выдвинута также кандидатура депутата фракции «Гражданский договор» Артура Давтяна. Вчера вечером на заседании фракции депутатам сказали, кого они должны избрать. Не исключается, что в повестку заседание будет включен также пакет скандальных поправок в закон «Об обороне», а также другие законопроекты. На этом внеочередные заседания не закончатся, не исключается, что в начале июля будут созваны еще два внеочередных заседания», - пишет газета.