«Ոսկե ծիրան». Ժյուրիի կազմում է իրաքցի գրող, եզդի իրավապաշտպան և ակտիվիստ Միրզա Դինային
«Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի Տարածաշրջանային մրցութային ծրագրի ժյուրիի կազմում է իրաքցի գրող, եզդի իրավապաշտպան և ակտիվիստ Միրզա Դինային։ Այս մասին տեղեկանում ենք փառատոնի ֆեյսբուքյան էջից։
Եզդի ակտիվիստ և իրավապաշտպան, «Օդային կամուրջ Իրաք» կազմակերպության համահիմնադիր և տնօրեն Միրզա Դինային իր ամբողջ կյանքը նվիրել է իրաքյան պատերազմից տուժած մարդկանց փրկելու գործին՝ տեղափոխելով կանանց և երեխաներին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից:
Սադդամ Հուսեյնի իշխանությունից հետո Դինային աշխատել է որպես Իրաքի նախագահ Ջալյալ Թալաբանիի խորհրդատու և Իրաքում փոքրամասնությունների և իրավունքների հարցերով կառավարության ներկայացուցիչ:
2007 թվականի օգոստոսի 14-ին երկու մահապարտ ահաբեկիչներ պայթեցրել էին ականապատ մեքենաները Մոսուլի մերձակայքում գտնվող երկու եզդիական քաղաքներում: Միրզա Դինային նախաձեռնել էր դրամահավաք և հիմնել կազմակերպություն, որն օգնել է հարյուրավոր երեխաների և կանանց Գերմանիայում ստանալ ապաստան և բժշկական օգնություն, նրանց թվում էր՝ ապագա ակտիվիստ և Սախարովի մրցանակակիր դափնեկիր Լամիյա Հաջի Բաշարը:
2014 թվականի օգոստոսին ԴԱԻՇ-ի զինվորները գրավել էին Սինջարը, եզդիները փախել էին Սինջարի լեռներ, իսկ Միրզա Դինային համոզել էր Իրաքի վարչապետին ուղղաթիռներով տարհանել խաղաղ բնակիչներին, ուղղորդելով տեղանքից անտեղյակ օդաչուներին:
2014 թվականի օգոստոսի 12-ին Մի-7 ուղղաթիռը, որում գտնվում էր Դինային, վթարի էր ենթարկվել վերելքից մի քանի րոպե անց։ Կոտրված ոտքով և կողոսկրերով Միրզա Դինային ողջ է մնացել և տեղափոխվել Գերմանիա։
Կարճ ժամանակ անց, անվասայլակով, նա վերադարձել է Իրաք՝ այցելելու Խանքեի փրկարարական ճամբար:
2019 թ. հոկտեմբերի 19-ին Երևանում Միրզա Դինային դարձել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի դափնեկիր:
Հիշեցնենք, որ Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից։

Iraqi writer and Yazidi human rights activist Mirza Dinnayi has joined the Regional Competition jury at the 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival scheduled for July 10-17, organizers said on Thursday.
Dinnayi is the director and co-founder of the Air Bridge Iraq which helps Yazidi victims of the Iraq war, rescues women and children from the ISIS-controlled territories and transfers them to Germany, where they receive medical care.
After the 2003 US invasion of Iraq and Sadam Hussein’s fall, Dinnayi was offered the post of the presidential adviser for minority rights to Jalal Talabani. Mirza worked in this position for almost a year.
On August 14, 2007, two suicide bombers set off car bombs in two Yazidi towns near Mosul. Mirza Dinnayi initiated the fundraising company for the victims and established an organization that helped hundreds of children and women to find asylum and get medical help in Germany including future social rights activist and the Sakharov Prize winner Lamiya Haji Bashar.
In early August 2014, ISIS soldiers occupied Sinjar. The Yazidi escaped to the Sinjar Mountains. Mirza Dinnayi persuaded the Iraq prime minister to evacuate the civilians by helicopters. Dinnayi himself guided the pilots, who didn’t know the local terrain. On the 12th of August, 2014, the Mi-7 helicopter with Dinnayi on board crashed a few minutes after the ascent. With the broken leg and ribs, Mirza Dinnayi survived and was transported to Germany. Shortly afterward he returned to Iraq in a wheelchair – to visit a rescue camp in Khanke.