«Ըստ Ֆինանսների նախարարության տվյալների՝ 2022 թվականի մայիսի վերջին Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է մոտ 9 մլրդ 581 մլն դոլար, որը, տարեսկզբի համեմատ, աճել է 355 մլն դոլարով կամ 3.8%-ով։
Արտաքին պարտքը կազմել է 6 մլրդ 533 մլն դոլար։ 18.2%-ով աճել է ներքին պարտքը՝ կազմելով 3 մլրդ 047 մլն դոլար։ Եթե, այս տարեսկզբի համեմատ, տարեվերջին դոլարի փոխարժեքը լինի ավելի ցածր, ապա Հայաստանի պետական պարտքը դրամային արտահայտությամբ ավելի փոքր կլինի, հետևաբար կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը կանխատեսված 60.2%-ից ցածր կլինի։ Երբ դոլարը էժանանում է, պետության համար պետական պարտքի բեռը որոշ չափով թեթևանում է։
Հայաստանի պետական պարտքի գերակշիռ մասը՝ շուրջ 70%-ը, արտաքին պարտքն է։ Այն հիմնականում ստացվում և մարվում է դոլարով, սակայն դրա համար պետական բյուջեից տրամադրվող գումարը, բնականաբար, ՀՀ դրամով է, հետևաբար որքան ավելի էժան է լինում դոլարը, այնքան ավելի քիչ դրամ է ուղղվում պետական պարտքի մայր գումարներին ու տոկոսավճարներին։
Դրամը դոլարի նկատմամբ կտրուկ տեմպերով արժևորվում է մայիսի վերջերից, հատկապես՝ հունիսի առաջին երկու շաբաթում։ Հունիսի 14-ին դոլարի որոշակի աճ նկատվեց, սակայն հունիսի 17-ից կրկին էժանանում է»։

«Жоховурд»: Госдолг Армении увеличился по сравнению с началом года
По данным министерства финансов, государственный долг Армении в конце мая 2022 года составил около 9 млрд. 581 млн. долларов, что по сравнению с началом года больше на 355 млн. долларов или 3,8%, пишет газета «Жоховурд».
«Внешний долг составил 6 млрд. 533 млн. долларов. Внутренний долг увеличился на 18,2% до 3 млрд. 047 млн. долларов. Если по сравнению с началом этого года в конце года курс доллара еще снизится, то государственный долг Армении в драмовом эквиваленте будет меньше, следовательно, показатель госдолг/ВВП будет ниже прогнозируемых 60,2%. Когда доллар дешевеет, бремя государственного долга в некоторой степени облегчается для государства.
Основную часть государственного долга Армении, около 70%, составляет внешний долг. В основном он образуется и погашается в долларах, однако средства из госбюджета предоставляются, естественно, в драмах, поэтому, чем дешевле доллар, тем меньше денег направляется на выплату основного долга и процентов по госдолгу. Резкое укрепление курса армянского драма к доллару началось с конца мая, особенно в первые две недели июня. 14 июня наблюдался некоторый рост курса доллара, но с 17 июня он снова подешевел», - пишет газета.