ԱԱԾ. Չեզոքացվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի գործունեությունը
Ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության և քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ապացույցների բավարար համակցություն են ձեռք բերվել առ այն, որ տուրիստական գործունեությամբ զբաղվող մի շարք անձինք, նախնական համաձայնության գալով իրար հետ, շահադիտական նպատակով կազմակերպել են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ երկու տասնյակ քաղաքացիների անօրինական միգրացիան օտարերկրյա պետություններ, որը կատարել են վերջիններիս կողմից օտարերկրյա պետություններ մուտքի պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար կեղծ փաստաթղթեր և տեղեկություններ ներկայացնելով:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից մանրամասնում են, որ նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում, տուրիստական գործակալություններում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու համար նախատեսված սարքեր և սարքավորումներ, քաղաքացիների անձնագրեր, անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար անհրաժեշտ ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր, հանցագործության կատարման համար նախատեսված այլ իրեր ու առարկաներ։
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիների ինքնությունները, ովքեր տուրիստական ընկերությունների միջոցով անօրինական կարգով լքել կամ փորձել են լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։ Հիշյալ անձինք և նրանց ազգականներն իրենց ցուցմունքներով նկարագրել են հանցավոր սխեմայում ընդգրկված անձանց արարքները, տեղեկություններ հայտնել փոխանցված կամ խոստացված դրամական միջոցների չափի վերաբերյալ։
Հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով հինգ անձինք, որոնցից երեքի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան։
«Ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս տեղեկացնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը մինչև ութ տարի ժամկետով ազատազրկում է նախատեսում անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար և զգուշացնում, որ Ծառայությունը շարունակելու է այսօրինակ հանցագործությունների կանխման և դրանց ամբողջական բացահայտման աշխատանքները»,-ասված է ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։

СНБ: Пресечена деятельность занимающейся организацией незаконной миграции преступной  группы
Ряд занимающихся туристической деятельностью лиц, по предварительному сговору, с целью получения прибыли организовали незаконную миграцию около двух десятков граждан РА в зарубежные страны, которая осуществлялась для получения надлежащих разрешений на въезд в зарубежные страны по фальшивым документам и сведениям.
Как сообщили в Службе национальной безопасности, в ходе предварительного следствия были проведены обыски по адресам проживания участников преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграции, в туристических агентствах, в результате чего были обнаружены устройства для изготовления поддельных документов, обнаружены паспорта граждан, иные предметы, предназначенные для совершения преступления.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были установлены личности граждан РА, незаконно выехавших или пытавшихся выехать с территории РА через туристические фирмы. Указанные лица и их родственники описали в своих показаниях действия лиц, замешанных в преступной схеме, представили сведения о сумме перечисляемых или обещанных денежных средств.
Всего по подозрению в совершении преступления задержаны пять человек, в суд представлено ходатайство об избрании в отношении 3 из них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Служба национальной безопасности РА напоминает, что Уголовный кодекс РА предусматривает лишение свободы на срок до восьми лет за организацию незаконной миграции, а также предупреждает, что Служба и впредь будет пресекать подобные преступления, обеспечивая их полное раскрытие.