«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները սև շուկայում վերլուծել են  մոտ 200 հայտարարություն
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները սև շուկայում վերլուծել են ընկերությունների ենթակառուցվածքին նախնական հասանելիության համար անհրաժեշտ տեղեկատվության վաճառքի մասին գրեթե 200 հայտարարություն:
Պարզվել է, որ միջին հաշվով դրա արժեքը տատանվում է 2-ից 4 հազար ԱՄՆ դոլարի սահմաններում։ Ընկերության փորձագետները նշում են, որ չարագործներին ավելի ձեռնտու է վճարել պատրաստի հասանելիության համար, քան ժամանակ ծախսել խոցելիությունների որոնման վրա, այդ պատճառով նման առաջարկները շատ գրավիչ են, մասնավորապես, շորթող ծրագրերի օպերատորների համար: Լոտերը հաճախ վաճառվում են հրապարակման օրը։
Ուսումնասիրված հայտարարությունների 75%-ում վաճառվել են RDP-ին (հեռավար միացման արձանագրություն) հասանելիության տվյալները, այսինքն՝ ընկերության ենթակառուցվածք պատրաստի մուտքը: Գները կախված էին այն ճյուղից և տարածաշրջանից, որտեղ գործում է կազմակերպությունը, ինչպես նաև դրա հասույթի չափից և այն բանից, թե որքան չարագործները կարող են «վաստակել»՝ ունենալով օրինական հաշվեգիր։ Հայտարարություններից մեկում, օրինակ, նշված է 50 հազար դոլար գին՝ 465 մլն դոլար շահույթով ընկերության ցանցին օրինական միանալու հնարավորության համար:
«Մենք անընդհատ մշտադիտարկում ենք դարքնետ-ռեսուրսները և հետևում ենք չարագործների միտումներին ու նոր մարտավարություններին: Այսօր շորթողների խմբերը վաճառքի են հանում պրոդուկտների և ծառայությունների լայն սպեկտր, աճում է կիբեռգրոհների կազմակերպման համար անհրաժեշտ տվյալների շուկան։ Հետևաբար, արժե, որ կիբեռսպառնալիքների վերլուծության իրենց հնարավորությունների ընդլայնմանը ձգտող ընկերությունները հետևեն դարքվեբի հայտարարություններին: Ծրագրվող հարձակումների, հայտնաբերված խոցելիությունների և արտահոսած տվյալների մասին ժամանակին տեղեկատվություն ստանալը թույլ է տալիս կանխել հնարավոր գրոհները կամ նվազագույնի հասցնել արդեն տեղի ունեցած միջադեպերի հետևանքները»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Սերգեյ Շչերբելը։
Kaspersky Threat Intelligence պորտալի շրջանակներում կա դարքվեբում որոնում կատարելու հնարավորություն։ Դա թույլ է տալիս տվյալներ ստանալ ամբողջ աշխարհի վալիդացված աղբյուրներից, ինչի շնորհիվ կարելի է նվազեցնել կիբեռգրոհների ազդեցությունը և ճանաչել պոտենցիալ սպառնալիքները նախքան դրանք կդառնան միջադեպ:

Эксперты «Лаборатории Касперского» проанализировали на черном рынке почти 200 объявлений
Эксперты «Лаборатории Касперского» проанализировали на чёрном рынке почти 200 объявлений о продаже информации, необходимой для начального доступа к инфраструктуре компаний.
Выяснилось, что в среднем её стоимость варьируется от 2 до 4 тысяч долларов США. Эксперты компании отмечают, что злоумышленникам выгоднее заплатить за готовый доступ, чем тратить время на поиск уязвимостей, поэтому такие предложения весьма привлекательны, в частности для операторов программ-вымогателей. Лоты часто продаются в день публикации.
В 75% изученных объявлений продавались данные доступа к RDP (протоколу удалённого подключения), то есть готовый вход в инфраструктуру компании. Цены зависели от отрасли и   региона, где работает организация, а также от размера её выручки и того, сколько злоумышленники могут «заработать», обладая легитимной учётной записью. В одном из объявлений была, например, указана цена в 50 тысяч долларов за возможность легально подключиться к сети компании с прибылью 465 миллионов долларов.
«Мы непрерывно мониторим даркнет-ресурсы и отслеживаем тренды и новые тактики злоумышленников. Сегодня группы вымогателей выставляют на продажу широкий спектр продуктов и сервисов, растёт рынок данных, необходимых для организации кибератаки. Поэтому компаниям, которые стремятся расширять свои возможности по анализу киберугроз, стоит следить за объявлениями в дарквебе. Своевременное получение информации о планируемых нападениях, найденных уязвимостях и утёкших данных позволяет предотвратить возможные атаки или минимизировать последствия уже случившихся инцидентов», — комментирует Сергей Щербель, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
В рамках портала Kaspersky Threat Intelligence есть возможность вести поиск по дарквебу. Это позволяет получать данные из валидированных источников по всему миру, благодаря чему можно снижать воздействие кибератак и распознавать потенциальные угрозы до того, как они становятся инцидентами.