Հուլիսի 6-ին Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 50/ա հասցեում, ժամը 11:30 տեղի կունենա Հայաստանում առաջին «Իլյուզիաների թանգարանի» պաշտոնական բացումը:
Թանգարանում ցուցադրված է ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, հոգեբանության վրա հիմնված շուրջ 50 ցուցանմուշ։ Այցելուները հնարավորություն կունենան տեսնելու՝ առաջին հայացքից սովորական թվացող, բայց իրականում «կախարդական» սենյակներ, որտեղ բացի զարմանալուց ու զվարճանալուց, ձեռք կբերեն նոր գիտելիքներ տարբեր ոլորտներից:
«Թանգարան ստեղծելու գաղափարը վաղուց կար և տարիներով ուսումնասիրել ենք տարբեր երկրներում գտնվող նմանատիպ թանգարաններ։ Կարծում ենք, որ այն հետաքրքիր կլինի ինչպես տեղացիներին, այնպես էլ զբոսաշրջիկներին։ Գյումրի քաղաքն էլ պատահական չենք ընտրել։ Այս քայլով ցանկանում ենք ակտիվացնել քաղաքի ժամանցային կյանքը»,-նշել է թանգարանի համահիմնադիր Գրիշա Ամիրխանյանը։
Թանգարանից հայտնում են, որ թանգարանի հիմնադրմանն աջակցել է ԵՄ-ն` բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (EU4B ITTD)» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից, իրականցվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից:

В Гюмри откроется первый в Армении «Музей иллюзий»
Официальное открытие первого в Армении «Музея иллюзий» состоится 6 июля, в 11:30, по адресу улица Ширакаци 50/а в Гюмри.
В музее представлено около 50 экспонатов, основанных на физике, математике и психологии. У посетителей будет возможность увидеть кажущиеся на первый взгляд обычными, но на самом деле «волшебные» комнаты, где, помимо удивления и веселья, они получат новые знания в самых разных областях.
«Идея создания музея существовала давно, мы годами изучали подобные музеи в разных странах. Думаем, он будет интересен и местным жителям, и туристам. Город Гюмри же мы выбрали не случайно. Этим шагом мы хотим активизировать досуг в городе», – сказал соучредитель музея Гриша Амирханян.
Как сообщают из музея, основанию музея содействие оказал проект Бизнес-инициативы ЕС «Инновационный туризм и развитие технологий для Армении (EU4B ITTD)», софинансируемый Европейским Союзом, министерством экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германия, реализуемый Немецким агентством международного сотрудничества (GIZ).