Մեկ դար անց սնանկացած Թուրքիան հսկայական գումարներ է վատնում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար. Հարութ Սասունյան
10:00 29/06/2022
Թուրքիայի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը նույնքան ապարդյուն է, որքան մեկի կողմից գլխով պատին անընդհատ հարվածելը` հուսալով, որ պատը տեղի կտա:
Ավելի քան մեկ դար շարունակ թուրքական իշխանություններն արել են հնարավոր ամեն ինչ իրենց նախորդների կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության սարսափելի ոճրագործությունը կոծկելու համար: Մինչ օրս ոչ մի թուրք ղեկավար քաջություն և  պարկեշտություն չի ունեցել ընդունելու ճշմարտությունը։ Փոխարենը Թուրքիան հսկայական գումարներ է վատնել անհերքելին հերքելու համար։
Աշխարհով մեկ, նա կաշառել է կասկածելի գիտնականներին և խարդախ քաղաքական գործիչներին՝ խեղաթյուրելու պատմական իրողությունները: Անկարան հարյուրավոր խաբուսիկ գրքեր է հրատարակել և մի քանի ցածրորակ ֆիլմեր նկարահանել՝ իր ոճրագործությունները թաքցնելու համար: Մի քանի տասնամյակների ընթացքում Թուրքիան տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է ծախսել ամերիկյան լոբբիստական ընկերություններ վարձելու համար՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի վրա ճնշում գործադրելու, որպեսզի այն չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Այս բոլոր ջանքերը խայտառակ կերպով ձախողվել են: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1975, 1984 և 2019 թվականներին: ԱՄՆ Սենատը միաձայն ճանաչել է այն 2019 թվականին:
Ավելին, ԱՄՆ երկու նախագահներն ընդունել են այն. Ռոնալդ Ռեյգանը նախագահական հռչակագրում 1981 թվականին և նախագահ Ջո Բայդենը 2021-ի և 2022-ի ապրիլի 24-ի իր ոգեկոչման հայտարարություններում:  Հայոց ցեղասպանության ամենահեղինակավոր ճանաչումը տեղի է ունեցել 1951թ. մայիսի 28-ին, երբ ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնական զեկույց է ներկայացրել Համաշխարհային դատարան՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը «ցեղասպանության հանցագործության ակնառու օրինակներից է»։
Չնայած թուրքական բոլոր ճնշումներին, սպառնալիքներին և կաշառքներին՝ ավելի քան 30 երկրներ պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Սա ի լրումն 1948 թվականին ՄԱԿ-ի Պատերազմական հանցագործությունների հանձնաժողովի, 1985 թվականին ՄԱԿ-ի Խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովի և 1987 թվականից ի վեր Եվրախորհրդարանի կողմից բազմիցս ճանաչումներին:
Այդ ճանաչումների մեծ մասը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես անկախ պետություն գոյություն չուներ։ Հայկական Սփյուռքը, «Դավիթն ընդդեմ Գողիաթի ճակատամարտում», կարողացավ դիմակայել թուրքական հզոր կառավարության ժխտողականությանը, որին աջակցում էին ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցներն ու բազմաթիվ իսլամական պետություններ:
Այս բոլոր ժխտողական ջանքերը հիմնված են այն պարզ թյուրըմռնման վրա, որ եթե Թուրքիայի կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նա պարտավոր կլինի փոխհատուցում վճարել ողջ մնացած հայերին: Ցավոք, շատ հայեր ունեն նույն թյուրըմբռնումը։ Փաստն այն է, որ թուրքական իշխանությունը պարտավոր է փոխհատուցում վճարել և վերադարձնել բռնագրավված հայկական ունեցվածքն ու տարածքները՝ անկախ նրանից՝ թուրք ղեկավարներն ընդունում են իրենց մեղքը, թե ոչ։
Կառավարության ղեկավարների քաղաքական հայտարարությունները դատարանում արժեք չունեն: Դատարանները զբաղվում են փաստերով և փաստաթղթերով: Անկախ նրանից, թե քանի անգամ է Թուրքիան հերքում ցեղասպանությունը, Հայաստանի Հանրապետությունն իրավունք ունի փոխհատուցման և տարածքների վերադարձման պահանջներով դիմել Արդարադատության միջազգային դատարան (Համաշխարհային դատարան), որտեղ նման իրավասություն ունեն միայն կառավարությունները։
Մի ամբողջ դար ժխտելուց հետո, Թուրքիայի կառավարությունն անցյալ շաբաթ հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության փաստերին հակազդելու իր վերջին հուսահատ փորձի մասին՝ ստեղծելով TEKAR հիմնադրամը (Հայկական հարցի թուրքական հետազոտական հիմնադրամ):
Սա երեք թուրքական կազմակերպությունների համախմբումն է՝ Կրթական ընկերներ հիմնադրամ, «Բասքենթ» (Մայրաքաղաք) ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոն և Հայկական ֆանատիկ ստերի դեմ պայքարի կենտրոն: Նոր Հիմնադրամի անդրանիկ համագումարը տեղի է ունեցել հունիսի 25-ին։
TEKAR-ը նախատեսում է վերահրատարակել Էսաթ Ուրասի (1882-1957) գրած թուրքական ժխտողական գիրքը՝ «Հայերը պատմության մեջ և Հայկական հարցը» վերնագրով: Որպես «Միություն և առաջադիմություն» կոմիտեի (երիտթուրքեր) անդամ՝ Ուրասը առանցքային դեր է խաղացել Հայոց ցեղասպանության ծրագրման և իրականացման գործում։ Նրա գիրքը լի է կոպիտ խեղաթյուրումներով:
Թուրքական հիմնադրամը նաև հայտարարել է, որ «հրատարակելու է Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի տեսակետները, մտքերն ու հայտարարությունները հայերի, հայկական գործունեության և հայկական հարաբերությունների վերաբերյալ»։ Հուսով եմ, որ հիմնադրամը չի մոռանա մեջբերել 1926 թվականի օգոստոսի 1-ին Լոս Անջելեսի Examiner-ի կողմից հրապարակված Աթաթուրքի հարցազրույցը, որում նա ասել է. «Նախկին երիտթուրքական կուսակցության այս մնացորդները պետք է պատասխան տան միլիոնավոր մեր քրիստոնյա հպատակների կյանքի համար, որոնք անխղճորեն զանգվածաբար վտարվեցին իրենց տներից և կոտորվեցին… Նրանք մինչ այժմ ապրել են թալանով, կողոպուտով ու կաշառակերությամբ»։
TEKAR հիմնադրամն իր հոգաբարձուների խորհրդում ունի 23 անդամ: Խորհրդի նախագահը Մեհմեդ Արիֆ Դեմիրերն է, որը ոչ թե պատմաբան է, այլ ինժեներ-քիմիկոս։ Անհասկանալի է, որ խորհուրդը կազմված է վեց զինվորականից, երեք ինժեներից, երկու տնտեսագետից, մեկ գաստրոնոմից, մեկ ուսանողից և տարբեր փորձառություն ունեցող մի քանի այլ անձանցից: Կարծես թե TEKAR հիմնադրամի իրական նպատակը Էրդողանի ընկերների բարեկամների շրջապատն աշխատանքով ապահովելն է։ Թեև լավ է, որ այս թուրքերը ցանկանում են ուսումնասիրել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն նրանց նպատակը ճշմարտությունը փնտրելը չէ․․․
Թուրք ժխտողականները երբեք չեն հասկացել, որ որքան շատ են ժխտում Հայոց ցեղասպանությունը և որքան երկար են խոսում դրա մասին, այնքան աշխարհն ավելի է իրազեկվում Հայոց ցեղասպանության մասին։ Այլ կերպ ասած, Թուրքիան հիմարաբար շարունակում է Հայոց ցեղասպանությունը հանրայնացնել նոր սերունդներին՝ փորձելով ժխտել այն։
Երկրորդ բանը, որ թուրք ղեկավարները երբեք չեն հասկացել, այն է, որ նրանք որքան շուտ ընդունեն իրենց նախորդների ոճրագործությունները, այնքան շուտ կարժանանան միջազգային հանրային կարծիքի հարգանքին։ Երբ մի թուրք ղեկավար ի վերջո ընդունի ճշմարտությունը, նա կգովաբանվի ամբողջ աշխարհում և նույնիսկ կարող է առաջադրվել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի: Իրենց ժխտումներով թուրք ղեկավարները մեծ վնաս են հասցնում իրենց իսկ հեղինակությանը, էլ չեմ խոսում այն վիթխարի գումարների մասին, որոնք նրանք վատնում են այն ժամանակ, երբ թուրքական տնտեսությունը սնանկ է․․․

After a century, bankrupt Turkey wasting huge sums to deny the Armenian Genocide
Turkish government’s denial of the Armenian Genocide is as futile as a man who repeatedly hits his head against the wall, hoping the wall would give way.
For more than a century, successive Turkish governments have done everything in their power to cover up the heinous crime of the Armenian Genocide committed by their predecessors. No Turkish leader has had the courage and honesty to admit the truth. Instead, Turkey has wasted huge sums of money to deny the undeniable. It has bribed questionable scholars and crooked politicians around the world to distort the historical facts. Ankara has published hundreds of deceptive books and made several trashy movies to cover up its crimes. Over several decades, Turkey has spent tens of millions of dollars to hire American lobbying firms to pressure the U.S. Congress not to acknowledge the Armenian Genocide. All of these efforts failed miserably. The U.S. House of Representatives recognized the Armenian Genocide in 1975, 1984 and 2019. The U.S. Senate unanimously recognized it in 2019. Moreover, two U.S. Presidents acknowledged it: Pres. Ronald Reagan in a Presidential Proclamation in 1981 and Pres. Joe Biden in his commemorative statements on April 24, 2021 and 2022. The most authoritative American acknowledgment of the Armenian Genocide took place on May 28, 1951, when the U.S. government submitted an official report to the World Court, stating that the Armenian Genocide was one of the “outstanding examples of the crime of genocide.”
Despite all Turkish pressures, threats and bribes, over 30 countries have formally acknowledged the Armenian Genocide. This is in addition to acknowledgments by the United Nations War Crimes Commission in 1948, the UN Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities in 1985 and the European Parliament repeatedly since 1987.
Most of these acknowledgments took place at a time when the Republic of Armenia did not exist as an independent state. The Armenian Diaspora, in a David vs. Goliath battle, was able to counter the denials of the powerful Turkish government, supported by its NATO allies and scores of Islamic states.
All of these denialist efforts are based on the simple misconception that should the Turkish government acknowledge the Armenian Genocide, it would then be obligated to pay restitution to surviving Armenians. Regrettably, many Armenians have the same misconception. The fact is that the Turkish government is liable to pay reparations and return confiscated Armenian properties and territories, regardless of whether Turkish leaders acknowledge their guilt or not. Political statements by government leaders are of no value in a court of law. Courts deal with facts and documents. No matter how many times Turkey denies the genocide, the Republic of Armenia has the right to take its demands for restitution and return of territories to the International Court of Justice (World Court), where only governments have such jurisdiction.
After an entire century of denial, the Turkish government announced last week its latest desperate attempt to counter the facts of the Armenian Genocide by forming the TEKAR Foundation (Turkish Armenian Issue Research Foundation). This is a coalition of three Turkish groups: Educational Friends Foundation, Baskent (Capital City) Strategic Research Center, and Center for Countering Fanatic Armenian Lies. The new Foundation held its inaugural assembly on June 25.
TEKAR plans to republish a Turkish denialist book written by Esat Uras (1882-1957), titled: “The Armenians in history and the Armenian question.” As a member of the Committee of Union and Progress (Young Turks), Uras played a key role in planning and executing the Armenian Genocide. His book is replete with gross misrepresentations.
The Turkish Foundation also stated that it will “print Mustafa Kemal Ataturk's views, thoughts and statements on Armenians, Armenian activities and Armenian relations.” I hope the Foundation will not forget to quote from Ataturk’s interview published by the Los Angeles Examiner on August 1, 1926, in which he said: “These leftovers from the former Young Turk Party, who should have been made to account for the lives of millions of our Christian subjects, who were ruthlessly driven en masse from their homes and massacred…. They have hitherto lived on plunder, robbery and bribery.”
The TEKAR Foundation has 23 members on its board of trustees. The chairman of the board is Mehmet Arif Demirer, a chemical engineer, not a historian! Incomprehensibly, the board is composed of six military officers, three engineers, two economists, one gastronomist, one student, and several others of miscellaneous backgrounds. It looks like the real purpose of the TEKAR Foundation is to provide jobs to Pres. Erdogan's circle of friends. While it is a good thing that these Turks want to study the Armenian Genocide, their intention is not seeking the truth!
Turkish denialists have never understood that the more they deny the Armenian Genocide and the longer they talk about it, the more the world becomes aware of the Armenian Genocide. In other words, Turkey foolishly keeps publicizing the Armenian Genocide to new generations while trying to deny it.
The second thing that the Turkish leaders never understood is that the sooner they acknowledge the crimes of their predecessors, the sooner they will gain the respect of the international public opinion. When a Turkish leader eventually acknowledges the truth, he will be praised worldwide and may even be nominated for the Nobel Peace Prize. By their denials, Turkish leaders are doing a major disservice to their own reputations, not to mention the huge sums of money they are wasting at a time when the Turkish economy is bankrupt!