Դուք չեք զղջա այդ բարձր պաշտոնին ինձ առաջադրելու համար. Սեդա Սաֆարյանը՝ Փաշինյանին
«Կարծում եմ, որ իմ անմիջական մասնակցութունը սահմանադրական արդարադատության իրականացմանը կստացվի և դուք չեք զղջա այդ բարձր պաշտոնին ինձ առաջադրելու համար»,-կառավարության նիստում ՍԴ անդամի պաշտոնում իր թեկնածության հարցը քննարկելիս հայտարարեց Սեդա Սաֆարյանը:
Հարցը զեկուցող արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը նշեց, որ մայիսի 31-ին ՍԴ նխագահը գրություն է ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ, որի համաձայն ՍԴ դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 10-ին:
Նրա խոսքով ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրման հերթը կառավարությանն է և նախագծով առաջարկվում է Սեդա Սաֆարյանի թեկնածությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ կառավարությունը առաջադրում են, իսկ ընտրությունը տեղի է ունենալու ԱԺ-ում:
«Մենք նաև ՔՊ վարչությունում ենք քննարկել և կարող ենք արձանագրել, որ քաղաքական որոշում է կայացվել, ինչը տրամաբանական է»,-ասաց Փաշինյանը:

'You won't regret this decision', top court nominee judge tells Pashinyan
The Armenian government nominated lawyer Seda Safaryan to serve as a judge of the Constitutional Court at a meeting on Thursday.
"I believe that the constitutional justice will be successfully implemented with my direct involvement and you will not regret for nominating me to this high post," the lawyer said.
Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, who reported on the matter, said that on May 31 the Constitutional Court chairman sent a letter to the Prime Minister's Office, notifying it that judge Arevik Petrosyan’s term in office expires on December 10 of this year.
According to him, it is now for the government to nominate a candidate for the vacant position of the Constitutional Court judge.
Nikol Pashinyan said the government is nominating a candidate, but the election will be held in the National Assembly.
"We have also discussed the matter at a board meeting of the Civil Contract party and we can state that a political decision has been made, which is reasonable,” Pashinyan said.