Դուք չեք զղջա այդ բարձր պաշտոնին ինձ առաջադրելու համար. Սեդա Սաֆարյանը՝ Փաշինյանին
«Կարծում եմ, որ իմ անմիջական մասնակցութունը սահմանադրական արդարադատության իրականացմանը կստացվի և դուք չեք զղջա այդ բարձր պաշտոնին ինձ առաջադրելու համար»,-կառավարության նիստում ՍԴ անդամի պաշտոնում իր թեկնածության հարցը քննարկելիս հայտարարեց Սեդա Սաֆարյանը:
Հարցը զեկուցող արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը նշեց, որ մայիսի 31-ին ՍԴ նխագահը գրություն է ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ, որի համաձայն ՍԴ դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 10-ին:
Նրա խոսքով ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրման հերթը կառավարությանն է և նախագծով առաջարկվում է Սեդա Սաֆարյանի թեկնածությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ կառավարությունը առաջադրում են, իսկ ընտրությունը տեղի է ունենալու ԱԺ-ում:
«Մենք նաև ՔՊ վարչությունում ենք քննարկել և կարող ենք արձանագրել, որ քաղաքական որոշում է կայացվել, ինչը տրամաբանական է»,-ասաց Փաշինյանը:

Седа Сафарян – Николу Пашиняну: Вы не пожалеете, что выдвинули меня на эту высокую должность
Правительство Армении на заседании 30 июня выдвинуло кандидатуру Седы Сафарян на должность судьи Конституционного суда.
«Считаю, что мое непосредственное участие в осуществлении конституционного правосудия увенчается успехом и вы не пожалеете за выдвижение моей кандидатуры на эту высокую должность», – заявила Седа Сафарян при обсуждении ее кандидатуры на должность члена Конституционного суда.
Докладывавший по данному вопросу заместитель министра юстиции Григор Минасян отметил, что 31 мая председатель Конституционного суда направил в аппарат премьер-министра письмо, согласно которому срок полномочий судьи Аревик Петросян истекает 10 декабря текущего года.
По его словам, очередь выдвижения кандидатуры на вакантную должность судьи Конституционного суда за правительством.
Никол Пашинян сообщил, что правительство выдвигает, но выборы состоятся в Национальном Собрании.
«Мы также обсудили в правлении партии "Гражданский договор", можем констатировать, что принято политическое решение, что логично», – сказал Пашинян.