«Հրապարակ». Փաշինյանն այնքան է գինովցել, որ Սպիտակցի Հայկոյին խոստացել է՝ սեպտեմբերի 21-ին կերգի Հանրապետության հրապարակում
«Նախօրեին factor.am-ը գրել էր, որ սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության տոնի միջոցառմանը, կառավարությունը 600 միլիոն դրամ է հատկացրել, և Հանրապետության հրապարակում ելույթ է ունենալու նաև ռաբիսի արքա Սպիտակցի Հայկոն՝ Հայկ Ղևոնդյանը։ Դա պարզել էին վարչապետի աշխատակազմի հայտարարած գնման մրցույթի հրավերից։
Մեզ ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել, թե ինչպես է ծագել Սպիտակցի Հայկոյին գլխավոր հրապարակում «երգացնելու» գաղափարը։ Պարզվում է՝ օրեր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշում հերթական կերուխումին է մասնակցել՝ ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանի հրավերով։
Քեֆը ծաղկեցրել է Սպիտակցի Հայկոն, և վարչապետն այնքան է գինովցած եղել, որ հենց տեղում երգչին խոստացել է՝ սեպտեմբերի 21-ին դու երգելու ես Հանրապետության հրապարակում։ Ներկաները կարծել են, թե կատակ է, հաջորդ օրը կօյաղանա ու կհրաժարվի այդ մտքից։ Բայց որքան մեծ է եղել բոլորի զարմանքը, երբ գնումների թղթերում տեսել են Հայկ Ղևոնդյան անուն-ազգանունը»։

«Грапарак»: Пашинян обещал Спитакци Айко, что 21 сентября он будет петь на площади Республики
Накануне factor.am писал, что правительство выделило 600 млн. драмов на мероприятие в честь Дня независимости, которое отмечается 21 сентября, и на площади Республики в этот день выступит король рабиса Спитакци Айко – Айк Гевондян. Это было выяснено из приглашения к участию в конкурсе на закупку, объявленного аппаратом премьер-министра, пишет газета «Грапарак».
«Нам стали известны примечательные подробности, как возникла идея выступления Спитакци Айко на главной площади. Оказывается, несколько дней назад по приглашению начальника полиции Ваге Казаряна Никол Пашинян участвовал в очередном застолье в Тавуше. Присутствующих развлекал своим пением Спитакци Айко и премьер-министр был таким пьяным, что прямо там обещал певцу, что 21 сентября он будет петь на площади Республики.
Присутствующие подумали, что это шутка, на следующий день он протрезвеет и откажется от этой идеи. Однако для всех было большим удивлением, когда они увидели имя Айка Гевондяна в документах о закупках»,- пишет газета.