«Փաստ». Ի՞նչ կլինի, եթե ընդդիմությունը որևէ առաջադրում չանի  ԱԺ գրեթե բոլոր պաշտոններում
«Երեկ քպականներն իրենք իրենցով ԱԺ նիստ արեցին, քվեարկեցին և, ըստ այդմ, դադարեցրին Իշխան Սաղաթելյանի և Վահե Հակոբյանի՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի և ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները: Դրան հաջորդեց Արմեն Գևորգյանի հայտարարությունը՝ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հրաժարական ներկայացնելու մասին:
Այնուհետև ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնից հրաժարական ներկայացրեց պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից՝ Հայկ Մամիջանյանը, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից՝ Արթուր Խաչատրյանը։ Մի խոսքով, ընդդիմության պատասխանը չուշացավ, ու փաստացի խորհրդարանական գրեթե բոլոր պաշտոններից նրանք հրաժարվեցին (բացառությամբ Թագուհի Թովմասյանի):
ՔՊ-ն երեկ նշում էր, որ եթե ընդդիմադիր խմբակցությունները սահմանված ժամկետում ԱԺ փոխնախագահի և մշտական հանձնաժողովների նախագահների համար նոր թեկնածուներ չառաջադրեն, դրանք կմնան թափուր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը մտադիր չէ լրացնել այդ պաշտոնները: Սակայն հարցն այն է, թե արդյո՞ք նրանք իրավունք ունեն լրացնել, չէ՞ որ, ըստ Դոնթի բանաձևի, դրանց առաջադրման իրավունքը ընդդիմությանն է, և վերջին փոփոխությամբ իշխանականները կարող են առաջադրել միայն հանձնաժողովների փոխնախագահների թեկնածուներ:
Եվ հետո՝ ի՞նչ կլինի, եթե ընդդիմությունը որևէ առաջադրում չանի (ինչը ենթադրելի է՝ հաշվի առնելով հրաժարականները), առավել ևս, որ, «Փաստի» տեղեկություններով, քննարկվում է ընդհանրապես հանձնաժողովների նիստերին չմասնակցելու հարցը: Մեզ հետ զրույցում մի քանի իրավաբաններ ու քաղաքագետներ նշում էին, որ գործ ունենք քաղաքական ճգնաժամի նոր փուլի՝ խորհրդարանական ճգնաժամի հետ, ինչից դուրս գալը քաղաքական մեծամասնության համար չափազանց ծանր է լինելու, եթե ոչ անհնար»։

«Паст»: Что произойдет, если оппозиция не выдвинет своих кандидатов почти на все должности в НС?
Вчера депутаты фракции «Гражданский договор» собрались и провели заседание, проголосовали за отстранение Ишхана Сагателяна от должности вице-спикера парламента и прекращение полномочий Ваге Акопяна на посту председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам, пишет газета «Паст».
За этим последовало заявление Армена Геворкяна об отставке с поста председателя постоянной парламентской комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции. Затем подали в отставку заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по труду и социальным вопросам Тадевос Аветисян, заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по внешним связям Айк Мамиджанян, заместителя председателя постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Артур Хачатрян. Одним словом, ответ оппозиции не заставил себя ждать, и они практически отказались от всех должностей в парламенте, за исключением Тагуи Товмасян.
«Гражданский договор» вчера отмечал, что если оппозиционные фракции не выдвинут  в установленный срок новых кандидатов на посты вице-спикера и председателей постоянных комиссий, то эти должности останутся вакантными, фракция «Гражданский договор» не намерена пополнять эти должности. Однако вопрос в том, имеют ли они право на это, поскольку согласно формуле Д’Ондта, право выдвигать кандидатов на эти должности принадлежит оппозиция, и в соответствии с последним изменением  правящая фракция может выдвинуть только кандидатов в заместители председателей.
И потом, что произойдет, если оппозиция не выдвинет своих кандидатов (что вполне возможно, учитывая отставки), тем более, что по сведениям издания, обсуждается вопрос неучастия в заседаниях комиссий.
«В беседе с нами несколько юристов и политологов отметили, что мы имеем дело с новым этапом политического кризиса – с парламентским кризисом, выйти из которого для политического большинства будет чрезвычайно сложно, если не сказать невозможно», - пишет газета.