«Հայկական իմպրեսիոնիզմ»՝ ՀԱՊ-ում. «Հայ հասարակության հետաքրքրությունը ազգային կերպարվեստի նկատմամբ գնալով մեծանում է»
11:41 04/07/2022
Ապրիլի 26-ից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում գործում է «Հայկական իմպրեսիոնիզմ» խորագրով ցուցահանդեսը։ Panorama.am-ը հետաքրքրվել է Ազգային պատկերասրահից՝ ի՞նչ միտում է նկատվում՝ արդյոք հայ հասարակությանը հետաքրքրում է հայ արվեստը, որքա՞ն այցելու է ունեցել «Հայկական իմպրեսիոնիզմ» ցուցահանդեսը։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գիտական գծով փոխտնօրեն Սամվել Հովհաննիսյանն ասում է, որ ցուցահանդեսը զգալի ուշադրության է արժանացել արվեստասեր հանրության շրջանակում: Վերջինիս մասին վկայում են թե արձագանքը, թե այցելուների քանակը` բացմումից մինչ օրս ցուցահանդեսն ունեցել 4530 այցելու:
Նրա խոսքով, ցուցահանդեսն իր տեսակի մեջ բացառիկ է, քանի որ առաջին անգամ արվեստասեր հանրությանն է ներկայացնում համաշխարհային կերպարվեստի պատմության մեջ մեծ ու նշանակալից դերեկատարում ունեցած իմպրեսիոնիզմի դրսևորումները հայ արվեստում: 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի հայ արվեստագետները (Վ. Սուրենյանց, Ս. Խաչատուրյան, Մ. Սարյան, Կ. Ադամյան, Հ. Ալխազյան և այլք), ապրելով և ուսանելով ռուսաստանում ու եվրոպական երկրներում, ակամայից կրել են ֆրանսիայում ծնունդ առած և եվրոպական միջավայրում լայն տարածում գտած այդ ուղղության ազդեցությունը, որը նոր շունչ էր արվեստում ու գրավում էր առաջադեմ երիտասարդությանը: Հայ արվետագետները` տուրք տալով տպավորապաշտությանը, սկսում են ներկայացնել հայրենի բնապատկերներ, որտեղ զգացվում է հայաստանյան շունչն ու ջերմությունը:
«Հայկական իմպրեսիոնիզմ» ցուցահանդեսը գործելու է մինչև 2022 թվականի սեպտեմբեր ամիսը:
«Հարկ է նշել, որ իրականացվող ծրագրերին զուգահեռ հայ հասարակության հետաքրքրությունը ազգային կերպարվեստի նկատմամբ գնալով մեծանում է, իսկ պատկերասրահը, որպես կերպարվեստի խոշորագույն թանգարան մեր երկրում, մշակում և իրականացնում է այնպիսի նախագծեր, որոնք միտված են հանրահռչակելու մեր վարպետներին: Պատկերասրահի ուշադրության կենտրոնում է ոչ միայն ներկայացվող նյութի որակը, այլև վերջինիս մատուցման ձևը»,- ասում է Սամվել Հովհաննիսյանը։
Նա հայտնում է, որ հասարակության հետաքրքրությունը հայ կերպարվեստի նկատմամբ ավելի մեծացնելու և վառ պահելու նպատակով Հայաստանի ազգային պատկերասրահն այս տարի կիրագործի մի քանի ուշագրավ ցուցահանդեսային նախագծեր: Առաջիկայում` ս.թ. սեպտեմբերից դեկտեմբեր ամիսներին, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կներկայացվեն հետևյալ ցուցահանդեսները` «Մարտիրոս Սարյան. գրքային նկարազարդումները», «Նյու (Մերկերը)», «Նվիրատուներ և նվիրատվություններ. Տիգրան և Զաբել Եսայաններ» և «Վերականգնված ցուցանմուշների պատմություն»:
Լուսանկարները՝ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի ֆեյսբուքյան էջից։

«Армянский импрессионизм» в НГА: «Интерес армянского общества к национальному изобразительному искусству растет»
С 26 апреля в Национальной галерее Армении (НГА) действует выставка «Армянский импрессионизм».
Корреспондент Panorama.am поинтересовалась в Национальной галерее: какая тенденция наблюдается, интересует ли армянское общество армянское искусство, сколько посетителей было у выставки «Армянский импрессионизм»?
Заместитель директора по научной части Национальной галереи Армении Самвел Ованнисян говорит, что выставка привлекла большое внимание любителей искусства. О последнем свидетельствуют как реакция, так и количество посетителей: с момента открытия выставку посетили 4530 человек.
По его словам, выставка уникальна в своем роде, поскольку впервые представляет публике проявления сыгравшего значительную роль в истории мирового изобразительного искусства импрессионизма в армянском искусстве.
Армянские художники конца 19 – начала 20 века (В. Суренянц, С. Хачатурян, М. Сарьян, К. Адамян, О. Алхазян и др.), живя и учась в России и странах Европы, невольно несли в себе влияние этого зародившегося во Франции и нашедшего широкое распространение в европейской среде течения, которое вдохнуло новую жизнь в искусство и привлекало прогрессивную молодежь.
Армянские искусствоведы, отдавая дань уважения импрессионизму, начинают представлять родные пейзажи, где чувствуется дыхание и тепло Армении.
Выставка «Армянский импрессионизм» продлится до сентября 2022 года.
«Следует отметить, что параллельно реализуемым программам возрастает интерес армянского общества к национальному изобразительному искусству, а галерея, как крупнейший музей изобразительного искусства в нашей стране, разрабатывает и реализует проекты, направленные на популяризацию наших мастеров. В центре внимания галереи находятся не только качество представляемого материала, но и форма его подачи», – говорит Самвел Ованнисян.
Он сообщает, что в этом году Национальная галерея Армении осуществит несколько примечательных выставочных проектов, чтобы повысить и поддержать интерес публики к армянскому изобразительному искусству.
Так, с сентября по декабрь в Национальной галерее Армении будут представлены следующие выставки: «Мартирос Сарьян: книжные иллюстрации», «Ню (Обнаженные)», «Меценаты и пожертвования. Тигран и Забел Есаяны» и «История отреставрированных экспонатов».
Впервые в Армении на одной площадке представлены проявления важнейшего феномена –импрессионизма в творчестве армянских художников, формирование и развитие этого явления, его своеобразные трансформации. Экспозиция, состоящая из почти 70 живописных и графических работ, охватывает высокохудожественные произведения Геворга Башинджагяна, Мартироса Сарьяна, Ерванда Кочара, Егише Тадевосяна, Шарля Адамяна, Ваграма Гайфеджяна, Седрака Аракеляна…