Վահե Հովհաննիսյան. Ո´ր դեպքում հասարակությունը կընտրի նոր իշխանություն
«ԱԺ-ում վերջին զարգացումները նոր իրավիճակ են ստեղծել։  Իշխանության նյարդերը տեղի տվեցին։ Փորձի պակասի և որոշումների կայացման անոմալ մեխանիզմի հետևանքն էր։
Փողոցային ակցիաների ինտենսիվության անկումը համարվեց ճիշտ պահ՝ ԱԺ-ում ընդդիմությանը պաշտոններից զրկելու համար։ Սա ոչ միայն անիմաստ էր՝ որպես քաղաքական քայլ, այլև ստեղծեց խորհրդարանական ճգնաժամ։ Իսկ խորհրդարանական կառավարմամբ երկրներում դա հանգուցալուծվում է նոր խորհրդարանի ձևավորմամբ։
Կան գործիչներ, որ վայր են դրել մանդատները, և դա նույնպես նոր իրավիճակ է ստեղծում։ Ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ այս խորհրդարանը սպառվել է, մտել է մարման փուլ։
Բայց սա ամենևին չի ենթադրում, որ զարգացումներն արդեն հստակ են։
Կա երկու գործոն, որոնք էական ազդեցություն կարող են թողնել զարգացումների վրա. ընդդիմություն և արտաքին վտանգ։
Ընդդիմություն
Իշխանությունը սխալվեց՝ ստեղծելով խորհրդարանական ճգնաժամ։  Իշխանությունը չունի լուրջ սոցիալական հենարան, հանրային գիտակցության մեջ այն մերժված է։ Բայց սա մեխանիկորեն չի ենթադրում ընդդիմության հաջողություն, ամենևին։
Եթե ընդդիմությունը կարողանա օգտվել իշխանության սխալից (սխալներից) և հանրային լուրջ դժգոհություններից, ապա նոր իշխանության ձևավորումը տեխնիկայի հարց է։ Բայց դրա համար ընդդիմությունը պետք է անի խոր հետևություններ, ենթարկվի խորքային վերափոխումների՝ բովանդակային և կառուցվածքային։
Ի վերջո, կա հստակ հարց. եթե իրավիճակը բերի արտահերթ ընտրությունների, պատրա՞ստ են արդյոք ընդդիմադիր միտքը, ընդդիմադիր համակարգը այդ արագ արտահերթ ընտրություններին։ Կարծում եմ՝ ոչ։ Սա ցավոտ հարց է, բայց մյուս կարևոր հարցերի պատասխանները գտնվում են այստեղ։
Կարո՞ղ է մերժված իշխանությունը մնալ իշխանության. ցավոք, այո։ Այն կմնա իշխանության այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի ձևավորել սոլիդ այլընտրանքային ուժ կամ ուժեր, հիմնված ոչ թե լոկ հակաթուրքականության վրա կամ քվոտավորված «հարթակի», այլ այնպիսիք, որոնք կառաջարկեն Հայաստանի հետպատերազմյան զարգացման հեռանկարը՝ հիմնված արժանապատվության և պրագմատիզմի, տարածաշրջանային և միջազգային նոր իրողությունների վրա։ Իշխանությունը կփոխվի այն  ժամանակ, երբ հասարակությունը կտեսնի այն ուժին կամ ուժերին, որին չի վախենա իշխանություն տալ։ Սա շատ կարևոր պահ է. ապաքաղաքական հասարակությունը կարող է մերժել իշխանությանը, բայց կհեռացնի նրան միայն այն դեպքում, երբ նոր եկողից վտանգ, արկածախնդրություն չի տեսնի, այլ տեսնի լրիվ հակառակը՝ կայունության, խաղաղության, զարգացման հեռանկար։
Արտաքին վտանգ. սպասելի-անակնկալ
Հայաստանն այսօր ինքնահոսի մատնված կիսապետություն է, որի ճակատագիրը որոշում են այլ պետություններ։ Այդ պետություններից յուրաքանչյուրի խնդիրները մեկ օրում կարող են փոխել փխրուն բալանսը, որը շատ արագ կարտահայտվի Հայաստանի անպաշտպան սահմանների վրա։ Սա կլինի սպասելի-անակնկալ արտաքին ռիսկ, որը Հայաստանում ամեն ինչ կարող է մեկ օրում տակնուվրա անել։ Նաև այս սցենարի համար է շատ կարևոր ունենալ ոչ իշխանական սոլիդ ինստիտուտներ, կայացած միավորներ։ Սա գործ է, որ պետք է այսօր արվի. չանելը նշանակում է կա´մ չհասկանալ իրականությունը, կա´մ հետապնդել լրիվ այլ շահեր»։

Ваге Ованнисян: В каком случае общество изберет новую власть?
Группа «Альтернативные проекты» распространила статью эксперта Ваге Ованнисяна, перевод которой публикуем ниже:
«Последние развития в парламенте создали новую ситуацию. У властей сдали нервы. Это последствие отсутствия опыта и аномального механизма принятия решений.
Спад интенсивности уличных акций посчитан правильным моментом для лишения оппозиции должностей в парламенте. Это было бессмысленно не только как политический шаг, но и создало парламентский кризис. А в странах с парламентской формой правления это заканчивается формированием нового парламента.
Есть деятели, которые сложили мандаты, и это тоже создает новую ситуацию. Все свидетельствует о том, что этот парламент исчерпал себя, вступил в этап затухания.
Однако это отнюдь не подразумевает дальнейших четких развитий.
Есть два фактора, которые могут существенно повлиять на эти развития – оппозиция и внешняя угроза.
Оппозиция
Власть ошиблась, создав парламентский кризис. У власти нет серьезной социальной опоры, власть опровергнута в общественном сознании. Однако это механически не предполагает успеха оппозиции.
Если оппозиция сможет воспользоваться ошибкой (ошибками) власти и серьезным общественным недовольством, то формирование новой власти – технический вопрос. Но для этого оппозиции нужно сделать глубокие выводы, инициировать глубинное реформирование – содержательное и структурное.
В конце концов, есть конкретный вопрос: если ситуация приведет к внеочередным выборам, готова ли оппозиционная мысль, оппозиционная система к этим быстрым внеочередным выборам? Считаю, что нет. Это болезненный вопрос, но ответы на другие важные вопросы находятся именно здесь.
Может ли отвергнутая власть оставаться властью? К сожалению, да. Она останется у власти до тех пор, пока не сформировалась солидная альтернативная сила или силы, которые основаны не просто на антитурецкости или квотированной «площадке», а предлагают перспективы развития послевоенной Армении на основе достоинства и прагматизме, на новых региональных и международных реалиях. Власти сменятся тогда, когда общество увидит ту силу или силы, которой не побоится отдать власть. Это очень важный момент: аполитическое общество может отвергать власть, но отстранить ее только в том случае, если видит в ее приходе не новую опасность, авантюру, а наоборот – стабильность, мир, перспективу развития.
Внешняя угроза: ожидаемая – неожиданная
Армения сегодня – пущенное на самотёк полугосударство, судьбу которого решают другие государства. Задачи каждого из этих государств могут изменить за день хрупкий баланс, что очень быстро отразится на незащищенных границах Армении. Это станет ожидаемым – неожиданным внешним риском, который за один день может перевернуть в Армении все вверх дном. Для этого сценария очень важно иметь солидные институты власти, состоявшиеся структуры. Эта работа должна быть сделана сегодня: не сделать ее, значит либо не понимать ситуацию, либо преследовать совершенно другие интересы».