Սեդա Սաֆարյանը նիկոլական Սահմանադրական դատարանի խորհրդանիշն է. Ռուբեն Մելիքյան
«Մենք սահմանադրականության լուրջ ճգնաժամի մեջ ենք, անկեղծ ասած շնորհավորելու բան չեմ տեսնում այսօրվա կապակցությամբ»,-  «Ի պաշտպանություն ՀՀ Սահմանադրության» ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա ընդամենը հույս հայտնեց, որ մի օր կունենանք վերականգնված սահմանադրականություն։
«Կարծում եմ՝ այս ձգվող ճգնաժամը նաև մտորելու տեղիք է տալիս, թե արդյոք  մեր այն համակարգը, որ մինչև 2018 թվականը գործել էր, որքան է ամուր։ Մտորելու տեղիք է տալիս նաև այն մասին, որ գուցե խնդիրները նաև նրանում են, որ մենք մեր հիմնական օրենքի հիմնական դրույթները մշակելիս, տարբեր տեղերից վերցնելիս, մեր ուսանողներին բացատրելիս չենք մտածում այն մասին, որ դրանք լինեն մեր արմատների հետ համահունչ։
Այո, հիմա ունենք Սահմանադրության բացակայություն։ Սահմանադրություն բառը՝ սահման դնելու մասին է, այսօր սահմաններ չկան, հետևաբար չկա Սահմանադրություն»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Ըստ նրա, խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ մեր իրավական մշակույթն այդպես էլ չկարողացավ կամուրջ դառնալ մեր հարուստ ավանդույթի հետ. «Մենք իրավական արժեքների հարուստ ավանդույթ ունեցող քիչ ժողովուրդներից ենք, բայց այսօր որևէ կապ, բացի լեզվական կապից այն մարդկանց հետ, որոնք  12-րդ, 13-րդ դարերում գործել են՝ Մխիթար Գոշ, Սմբատ Սպարապետ, ավելի ուշ Շահամիր Շահամիրյան և այլն, այդ մարդկանց հետ կապը շատ արհեստական է դարձել։ Գուցե սահմանադրականության վերականգնման ճանապարհն այն է, որ փորձ արվի այդ կապը վերականգնել»։
Ռ.Մելիքյանի խոսքով, սահմանադրականության վերականգնման ճանապարհները երկարաժամկետ ու կարճաժամկետ հարթություններում են. երկարաժամկետ հարթությունը՝ ինքնաճանաչողականությունն ու կրթությունը, կարճաժամկետը՝ քաղաքական։
Ինչ վերաբերում է ՍԴ դատավորի թեկնածու Սեդա Սաֆարյանին, նա ընդամնեը մեկ բան ասաց. «Սեդա Սաֆարյանը նիկոլական Սահմանադրական դատարանի խորհրդանիշն է»։

Рубен Меликян: Седа Сафарян – это символ николовского Конституционного суда
«У нас серьезный кризис конституционализма, честно говоря, в связи с сегодняшним не вижу повода для поздравлений», – в ходе шествия движения «Сопротивление» в защиту Конституции РА заявил журналистам правозащитник Рубен Меликян.
«Мы можем всего лишь выразить надежду, что однажды у нас будет восстановленный конституционализм», – отметил Меликян.
«Этот затянувшийся кризис дает повод задуматься над тем, насколько была крепкой действовавшая в стране до 2018 года система. Это также дает основание думать, что, может быть, проблемы заключаются еще и в том, что, разрабатывая основные положения нашего основного закона, заимствуя их из разных мест, объясняя нашим студентам, мы не думаем о том, чтобы они были созвучны с нашими корнями.
Да, сейчас у нас отсутствие Конституции. Слово «Конституция» об установлении границ, сегодня границ нет, соответственно, нет и Конституции», – сказал правозащитник.
«Другая же проблема заключается в том, что наша правовая культура так и не смогла стать своеобразным мостом, связывающим нас с нашей же богатой традицией. Мы один из немногих народов с богатой традицией правовых ценностей. Но на сегодняшний день у нас нет никакой связи, кроме языковой, с людьми, которые творили в 12-ом и 13-ом веках: это Мхитар Гош, Смбат Спарапет, позднее – Шаамир Шаамирян.
Эта связь с ними стала крайне искусственной. Возможно, одним из способов восстановления конституционализма может стать попытка восстановления вышеупомянутых связей», – сказал Меликян.
По его словам, существуют долгосрочные и краткосрочные пути восстановления конституционализма. Долгосрочный путь – это познание себя и образование, а краткосрочный – политический.
Что касается кандидата на должность судьи Конституционного суда – Седы Сафарян Меликян указал: «Седа Сафарян – это символ николовского Конституционного суда».