Էլեն Ասատրյանը հաղթանակ է տարել Գլենդելի քաղաքային խորհրդի ընտրություններում
Էլեն Ասատրյանն ընտրվել է Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ՝ ութ թեկնածուներից բաղկացած ընտրապայքարում զբաղեցնելով երկրորդ տեղը և դառնալով քաղաքի առաջին ներգաղթյալը, առաջին հայ և ամենաերիտասարդ կինը, որն ընտրվել է խորհրդի անդամ։ Այս մասին գրում է Aravot-ը։
Երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա հուլիսի 12-ին, ժամը 08։00-ին Գլենդելի քաղաքապետարանի խորհրդի պալատում։ 39-ամյա Էլեն Ասատրյանը ստացել է ընդհանուր 13,165 ձայն՝ մեծ տարբերությամբ շրջանցելով նախկին քաղաքապետեր Արա Նաջարյանին և Վրեժ Աղաջանյանին և գերազանցել է պատմական ռեկորդը Գլենդելում՝ որպես նորեկ առանց բաց մանդատների մրցավազքում հավաքելով ավելի շատ ձայներ, քան երկու գործող խորհրդի անդամները։
«Հուսով եմ, որ այս հաղթանակը կոգեշնչի և ցույց կտա կանանց և փոքրիկ աղջիկներին, որ նրանք տեղ ունեն կառավարությունում և քաղաքականության մեջ: Ես հանձնառու եմ իմ ներդրումն ունենալ, որպեսզի գնեմ ճանապարհ հարթել նրանց համար»,- ասել է Էլեն Ասատրյանը:
Aravot-ի փոխանցմամբ, Հայաստանում ծնված Էլեն Ասատրյանը 10 տարեկանում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Գլենդել և սովորել Columbus տարրական, Toll միջնակարգ և Herbert Hoover ավագ դպրոցներում։ Նա իր հետ քաղաքային խորհուրդ է բերում Գլենդելի համայնքին և դրանից դուրս ավելի քան երկու տասնամյակ ծառայելու փորձը, ինչպես նաև քաղաքականության, շահերի պաշտպանության և հասարակական գործերի բնագավառում իր մասնագիտական փորձը:

Elen Asatryan was elected to the Glendale City Council, finishing second in a field of eight candidates and becoming the city’s first immigrant, first Armenian-American and youngest woman to be elected to the council.
She will take her oath of office on Tuesday, July 12 at 8 p.m. inside the Glendale City Hall Council Chambers, Asbarez reports.
Asatryan, 39, received 13,165 votes, surpassing by a wide margin former mayors Ara Najarian and Vrej Agajanian and broke historic record in Glendale by garnering more votes than the two incumbents as a newcomer in a race with no open seats.
“From south to north and east to west, Glendalians opened their homes, small businesses, and hearts because we share the same vision and hope for the future of our Jewel City. I am grateful for your faith and trust in me to be your voice in city hall and for the tremendous outpouring of support,” said Asatryan.
“It is an honor to have earned a seat that will allow me to represent the wonderful mosaic of people that make up Glendale.”
“There shouldn’t be so many firsts in 2022. I hope this win inspires and shows women and little girls that they have a place in government and politics. I am committed to doing my part to help pave the way,” Asatryan added.
Born in Armenia, Asatryan moved to Glendale with her family at the age of 10 and attended Columbus Elementary, Toll Middle, and Herbert Hoover High schools.  She brings to the council over two decades of service to the Glendale community and beyond, and her professional background in policy, advocacy, and public affairs.