Իլոն Մասկը խզել է Twitter-ը գնելու պայմանագիրը
Միլիարդատեր Իլոն Մասկը Twitter-ին տեղեկացրել է, որ դուրս է գալիս ինտերնետ հարթակը գնելու գործարքից, ասվում է ընկերությանն ուղղված իր ներկայացուցչի նամակում: Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստին»։
Ինչպես նշվում է տարածված փաստաթղթում, գործարարն իրացնում է միաձուլման պայմանագիրը լուծելու և դրանով նախատեսված գործարքից հրաժարվելու իր իրավունքը։ Գործարարի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ նամակը պաշտոնական ծանուցում է:
«Պարոն Մասկը հիմքեր ունի ենթադրելու, որ կեղծ կամ սպամ թվիթերյան էջերի իրական թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է, քան սոցիալական ցանցի հաղորդած «5 %-ից պակասը»,-ասվում է փաստաթղթում։
Ըստ նամակի հեղինակների՝ այս ցուցանիշը «կտրուկ թերագնահատված է»։
Ըստ Մասկի ներկայացուցիչների՝ միլիարդատիրոջ դժգոհությունն է առաջացրել նաև ընկերության կադրային քաղաքականությունը, վերջին կրճատումները և աշխատանքի դադարեցման որոշումները։
Հաղորդվում է նաև, որ հարթակի ղեկավարությունը գործարքը կնքելիս մոլորեցրել է Մասկին, իսկ ավելի ուշ Twitter-ը չի կարողացել կամ հրաժարվել է տեղեկատվություն տրամադրել։ Գործարարի ներկայացուցիչների խոսքով՝ սոցցանցը տեղեկատվություն չի տրամադրել սպամի և կեղծ օգտատերերի ստուգման, դրանք արգելափակելու գործընթացի մասին։ Բացի այդ, Մասկին չեն բավարարում ընկերության ֆինանսական վիճակի վերաբերյալ տրամադրված նյութերը, ասվում է նամակում։
Մասկը 44 միլիարդ դոլար էր առաջարկել Twitter-ի համար, սակայն պահանջել էր ստուգել ընկերության տվյալները, թե «կեղծ» աքաունթների թիվը, որոնք ի թիվս այլ բաների օգտագործվում են նաև սպամ ուղարկելու համար, չի գերազանցում հինգ %-ը։

Elon Musk is seeking to end his $44bn (£36bn) bid to buy Twitter, alleging multiple breaches of the agreement, BBC News reports.
The announcement is the latest twist in a long-running saga after the world's richest person decided to buy Twitter in April.
Mr Musk said he had backed out because Twitter failed to provide enough information on the number of spam and fake accounts.
Twitter says it plans to pursue legal action to enforce the agreement.
"The Twitter Board is committed to closing the transaction on the price and terms agreed upon with Mr. Musk," Twitter chairman Bret Taylor wrote in a tweet, setting up a potentially long and protracted legal battle between the two sides.
The original merger agreement includes a $1bn (£830m) break-up fee.
In May, Mr Musk said the deal was "temporarily on hold" as he was awaiting data on the number of fake and spam accounts on Twitter.
The billionaire businessman had asked for evidence to back the company's assertion that spam and bot accounts make up less than 5% of its total users.
In a letter filed with the US Securities and Exchange Commission, Mr Musk's lawyer said Twitter had failed or refused to provide this information.
"Sometimes Twitter has ignored Mr. Musk's requests, sometimes it has rejected them for reasons that appear to be unjustified, and sometimes it has claimed to comply while giving Mr. Musk incomplete or unusable information," the letter reads.
Spam accounts are designed to spread information to large numbers of people and manipulate the way they interact with the platform. On Thursday, Twitter said it removed around 1 million such accounts each day.