Իլոն Մասկը խզել է Twitter-ը գնելու պայմանագիրը
Միլիարդատեր Իլոն Մասկը Twitter-ին տեղեկացրել է, որ դուրս է գալիս ինտերնետ հարթակը գնելու գործարքից, ասվում է ընկերությանն ուղղված իր ներկայացուցչի նամակում: Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստին»։
Ինչպես նշվում է տարածված փաստաթղթում, գործարարն իրացնում է միաձուլման պայմանագիրը լուծելու և դրանով նախատեսված գործարքից հրաժարվելու իր իրավունքը։ Գործարարի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ նամակը պաշտոնական ծանուցում է:
«Պարոն Մասկը հիմքեր ունի ենթադրելու, որ կեղծ կամ սպամ թվիթերյան էջերի իրական թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է, քան սոցիալական ցանցի հաղորդած «5 %-ից պակասը»,-ասվում է փաստաթղթում։
Ըստ նամակի հեղինակների՝ այս ցուցանիշը «կտրուկ թերագնահատված է»։
Ըստ Մասկի ներկայացուցիչների՝ միլիարդատիրոջ դժգոհությունն է առաջացրել նաև ընկերության կադրային քաղաքականությունը, վերջին կրճատումները և աշխատանքի դադարեցման որոշումները։
Հաղորդվում է նաև, որ հարթակի ղեկավարությունը գործարքը կնքելիս մոլորեցրել է Մասկին, իսկ ավելի ուշ Twitter-ը չի կարողացել կամ հրաժարվել է տեղեկատվություն տրամադրել։ Գործարարի ներկայացուցիչների խոսքով՝ սոցցանցը տեղեկատվություն չի տրամադրել սպամի և կեղծ օգտատերերի ստուգման, դրանք արգելափակելու գործընթացի մասին։ Բացի այդ, Մասկին չեն բավարարում ընկերության ֆինանսական վիճակի վերաբերյալ տրամադրված նյութերը, ասվում է նամակում։
Մասկը 44 միլիարդ դոլար էր առաջարկել Twitter-ի համար, սակայն պահանջել էր ստուգել ընկերության տվյալները, թե «կեղծ» աքաունթների թիվը, որոնք ի թիվս այլ բաների օգտագործվում են նաև սպամ ուղարկելու համար, չի գերազանցում հինգ %-ը։

Илон Маск разорвал соглашение о покупке компании Twitter
Миллиардер Илон Маск уведомил Twitter об отказе от сделки по покупке этой платформы, говорится в письме его представителя в компанию. Об этом пишет РИА Новости.
Как говорится в распространенном документе, предприниматель реализует свое право "расторгнуть соглашение о слиянии и отказаться от предусмотренной им сделки". Письмо же представляет собой формальное уведомление, подчеркнули представители бизнесмена.
"Господин Маск имеет основания считать, что истинное число ложных или спам-аккаунтов в Twitter существенно выше, чем указанные соцсетью "менее пяти процентов", — говорится в документе.
По оценке авторов письма, эта цифра "резко занижена".
Недовольство миллиардера также вызвала кадровая политика компании, недавние увольнения и решение приостановить прием на работу, добавили представители предпринимателя.
Также сообщается, что руководство платформы ввело в заблуждение Маска при заключении сделки, а позже "Twitter не смог или отказался предоставить информацию". Как указывают представители бизнесмена, соцсеть не предоставила информацию о процессе проверки спама и фейковых аккаунтов, их блокировке. Кроме того, Маск не удовлетворен предоставленными материалами о финансовом состоянии компании, говорится в письме.
Ранее Маск предложил 44 миллиарда долларов за Twitter, но потребовал проверить данные компании о том, что число "фейковых" аккаунтов, используемых в том числе для рассылки спама, не превышает пять процентов.