Համաշխարհային պրեմիերաներով բարեգործական համերգ հուլիսի 19-ին՝  ի նպաստ Սյունիքի ու Արցախի երեխաների
10:28 09/07/2022
Համաշխարհային պրեմիերաներով բարեգործական համերգ հուլիսի 19-ին՝ ի նպաստ Սյունիքի ու Արցախի երեխաների
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հուլիսի 9-19-ը կանցկացնի լեգենդար լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու անվան ժամանակակից դասականների փառատոնը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ փառատոնի շրջանակում տեղի կունենա երեք սիմֆոնիկ համերգ։ Հուլիսի 9-ին կհնչեն էստոնացի կոմպոզիտոր Արվո Պյարտի, ֆինն հեղինակներ Կաիյա Սաարիահոյի և Սեբաստիան Ֆագերլունդի ստեղծագործությունները։ Հուլիսի 16-ի երեկոն նվիրված կլինի Քշիշտոֆ Պենդերեցկու հիշատակին. կներկայացվեն նրա ստեղծագործությունները։ Իսկ հուլիսի 19-ի՝ փակման համերգային ծրագրում, որը կկրի «Աղոթքներ» խորագիրը, կլինեն համաշխարհային պրեմիերաներ։
Հուլիսի 19-ի համերգը բարեգործական է։ Տոմսերի վաճառքից ստացված միջոցներն ուղղվելու են «Վորլդ Վիժն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպությանը. Սյունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքներում դժվարին պայմաններում ապրող առնվազն 100 երեխա, այդ թվում՝ Արցախից տեղահանված երեխաներ, կապահովվեն դպրոցական պարագաներով։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը «Վորլդ Վիժն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպության բարի կամքի դեսպանն է, ով օգնում է կազմակերպությանը դրական փոփոխություններ բերել կարիքի մեջ ապրող երեխաների կյանքում։
Panorama.am-ը հարցեր է ուղղել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» բարեգործական կազմակերպությանը՝ բարեգործական համերգի, համերգային ծրագրի ու կազմակերպության՝ Հայաստանում  իրականացվող ծրագրերի մաաիսն։
Պատասխանում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը
Panorama.am-Հաշվի առնելով այն, որ հուլիսի 19-ի համերգը բարեգործական է, արդյո՞ք ծրագիրը հատուկ համաշխարհային պրեմիերաներով է կազմած՝ ներառելու ավելի շատ ունկնդիր-բարեգործներ։
Սարգիս Բալբաբյան-Պենդերեցկու անվան ժամանակակից դասականների փառատոնի առաքելությունն է մեր երաժշտասեր ունկնդրին ներկայացնել պրեմիերաներ, նոր երաժշտություն։ Փառատոնի շրջանակներում շատ ստեղծագործություններ Հայաստանում կհնչեն առաջին անգամ։ Փառատոնային ծրագրում ներառված են նաև համաշխարհային պրեմիերաներ։
Մասնավորապես, հուլիսի 19-ին՝ փակման համերգին, որ կրում է «Աղոթքներ» խորագիրը, կհնչի ուկրաինացի կոմպոզիտոր Վալենտին Սիլվեստրովի թիվ 9 սիմֆոնիան։ Հեղինակի հետ համագործակցության արդյունքում սիմֆոնիայի համաշխարհային պրեմիերան վստահվել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին։ Նույն օրը սպասվում է ևս մեկ համաշխարհային պրեմիերա. կներկայացվի մեր օրերի ամենահայտնի կոմպոզիտորներից մեկի՝ Կառլ Ջենկինսի երգչախմբային պասակալիան, որը հեղինակը գրել է մեր նվագախմբի խնդրանքով, և այն նվիրված է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին։ Համերգի խորագիրը և ընտրված ստեղծագործությունները խորհուրդ ունեն. այս երեկոյի ընթացքում մենք կոգեկոչենք 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը, որոնք իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հայրենիքի պաշտպանության գործին։
Panorama.am-Ես գիտեմ, որ նվագախումբը հաճախ է բարեգործական համերգներ ունենում։ Այս մեկը, որ ոչ խաղաղ սահմանամերձի ու պատերազմներ տեսած Արցախի երեխաների համար, ունի՞ հատուկ նշանակություն նվագախմբի համար։
Սարգիս Բալբաբյան-Այո, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հաճախ է բարեգործական ելույթներ ունենում։ Երաժշտությունը բարձր արժեք է, այն բուժում է, սփոփում, ոգևորում, հուզում, և բնական է, որ այս հույզերը մարդկանց փոխանցող երաժիշտները չեն կարող անտարբեր մնալ իրենց շուրջն ընթացող գործընթացների նկատմամբ։ Մեր պարտքն ենք համարում մեր հնարավորությունների սահմանում աջակցել մարդկանց։
Հարցերին պատասխանում է «Վորլդ Վիժն Հայաստանի» ծրագրերի ղեկավար Շաղիկ Մարուխյանը
Panorama.am-Ո՞ր մարզերում է աշխատում «Վորլդ Վիժն» միջազգային բարեգործական կազմակերպությունը և ինչո՞ւ ընտրվեց հենց Սյունիքի մարզը։
Շաղիկ Մարուխյան-Վորլդ Վիժնն այս պահին աշխատում է Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Երեխաների հովանավորության երկարատև ծրագրերով աշխատում ենք վեց մարզում (Սյունիք, Գեղարքունիք, Արագածոտն, Շիրակ, Տավուշ, Լոռի), սակայն դրամաշնորհային ծրագրերով կազմակերպությունը աշխատում է ամբողջ Հայաստանով։ Մարզային գրասենյակներն առայժմ վեցն են։ Հետպատերազմյան իրականությունից ելնելով՝ կազմակերպությունը ռազմավարական որոշում է ընդունել շարունակել իր գործունեությունը բոլոր մարզերում ըստ հնարավորությունների, բայց առաջնահերթություն տալ և անպայմանորեն ֆիզիկական ներկայություն ապահովել սահմանամերձ (կամ սահմանամերձ դարձած) բնակավայրերում։ Այսկերպ, որպես սահմանամերձ համայքն ունեցող մարզեր, դիտարկում ենք Տավուշը, Սյունիքն ու Գեղարքունիքը։ Սյունիքի մարզում գրասենյակներ ունենք Կապանում և Սիսիանում, որոնք գործում են ավելի քան 15 տարի։ Մենք ծանոթ ենք մարզին, խնդիրներին, անմիջականորեն աշխատում ենք այդտեղ բնակվող ընտանիքների հետ։
Panorama.am-Սյունիքում ընդհանուր առմամբ քանի՞ երեխայի, ընտանիքի է աջակցություն ցուցաբերում կազմակերպությունը։
Շաղիկ Մարուխյան-Այս պահին կազմակերպությունն իր ունեցած հնարավորություններով ուղղակիորեն աջակցում է 2500 երեխայի։ Միևնույն ժամանակ մենք իրականացնում ենք նաև անուղղակի աջակցություն, որն իրենից ենթադրում է համակարգային լուծումների ներդրում համայնքների զարգացման գործընթացին, ինչպիսին է օրինակ՝ համայնքային սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի կայացումն ու հզորացումը։
Panorama.am-Կոնկրետ Արցախում կազմակերպությունը ծրագրեր իրականացնո՞ւմ է։
Շաղիկ Մարուխյան-Արցախում կազմակերպությունը դեռ ներկայացված չէ։ Արցախում մենք իրականացրել ենք կարիքների գնահատում պատերազմից առաջ, քանի որ այնտեղ սոցիալական ու կրթական ծրագրեր իրականացնելու նպատակ կար, սակայն պատերազմից հետո պատկերը փոխվեց։ Ներկա պահին առաջնահերթություն է տրվել Արցախից տեղահանված ընտանիքների օժանդակության և ծրագրերում ներգրավման, տեղահանված ընտանիքների մի զգալի հատված տեղեկայված է հենց Սյունիքի մարզում։

Благотворительный концерт с мировыми премьерами 19 июля – в поддержку детей Сюника и Арцаха
С 9 по 19 июля Государственный симфонический оркестр Армении проведет фестиваль современных классиков имени легендарного польского композитора Кшиштофа Пендерецкого.
Как сообщают из Государственного симфонического оркестра Армении, в рамках фестиваля состоятся три симфонических концерта. 9 июля прозвучат произведения эстонского композитора Арво Пярта, финских авторов Кайи Саариахо и Себастьяна Фагерлунда. Вечер 16 июля будет посвящен памяти Кшиштофа Пендерецкого: будут представлены его работы. А 19 июля в концертной программе закрытия под названием «Молитвы» прозвучат мировые премьеры.
Концерт 19 июля носит благотворительный характер. Средства, полученные от продажи билетов, будут направлены в благотворительную организацию World Vision Armenia. По меньшей мере 100 детей, живущих в тяжелых условиях в приграничных общинах Сюникской области, в том числе перемещенные из Арцаха дети, будут обеспечены школьными принадлежностями.
Государственный симфонический оркестр Армении является послом доброй воли благотворительной организации World Vision Armenia, помогает организации вносить позитивные изменения в жизнь живущих в нужде детей.
Panorama.am направил вопросы Государственному симфоническому оркестру Армении и благотворительной организации World Vision Armenia – о благотворительном концерте, концертной программе и программах, реализуемых организацией в Армении.
Отвечает директор Государственного симфонического оркестра Армении Саркис Балбабян.
Panorama.am - Учитывая, что концерт 19 июля является благотворительным, программа специально составлена из мировых премьер, чтобы привлечь больше слушателей-благотворителей?
Саркис Балбабян: – Миссия фестиваля «классики современности» имени Пендерецкого – представить нашим слушателям-любителям музыки премьеры, новую музыку. В рамках фестиваля многие композиции будут исполнены в Армении впервые. В программе фестиваля – также мировые премьеры.
В частности, 19 июля на концерте закрытия под названием «Молитвы» прозвучит Симфония № 9 украинского композитора Валентина Сильвестрова. В результате сотрудничества с автором мировая премьера симфонии была доверена Государственному симфоническому оркестру Армении. В этот же день ожидается еще одна мировая премьера: будет представлена хоровая пассакалья одного из самых известных композиторов современности – Карла Дженкинса, которую автор написал по просьбе нашего оркестра и которая посвящена памяти жертв 44-дневной войны в Арцахе. Название концерта и выбранные произведения символичны: в этот вечер мы воздадим дань памяти жертв 44-дневной войны, отдавших свои жизни за защиту Родины.
Panorama.am – Я знаю, что оркестр часто дает благотворительные концерты. Имеет ли этот, для детей не мирного приграничья и повидавших войны детей Арцаха, особое значение для оркестра?
Саркис Балбабян – Да, Государственный симфонический оркестр Армении часто дает благотворительные концерты. Музыка – высокая ценность, она исцеляет, успокаивает, волнует, воодушевляет, и естественно, что передающие эти эмоции людям музыканты не могут оставаться равнодушными к происходящим вокруг них процессам. Мы считаем своим долгом в меру своих возможностей поддерживать людей.
На вопросы отвечает руководитель программ World Vision Armenia Шагик Марухян
Panorama.am – В каких областях работает международная благотворительная организация World Vision Armenia и почему была выбрана Сюникская область?
Шагик Марухян – В настоящее время World Vision Armenia работает во всех областях Армении. Мы работаем с долгосрочными программами спонсирования детей в шести областях (Сюник, Гегаркуник, Арагацотн, Ширак, Тавуш, Лори), но организация работает с грантовыми программами по всей Армении. В настоящее время число областных офисов – 6. Исходя из послевоенных реалий, организация приняла стратегическое решение продолжать свою деятельность во всех областях по мере своих возможностей, но отдавать приоритет и обязательно обеспечивать физическое присутствие в приграничных (или ставших приграничными) населенных пунктах. Таким образом, мы рассматриваем в качестве областей с приграничными общинами Тавуш, Сюник и Гегаркуник.
У нас есть офисы в Капане и Сисиане Сюникской области, которые работают уже более 15 лет. Мы знакомы с областью, проблемами, непосредственно работаем с проживающими там семьями.
Panorama.am – В общей сложности скольким детям и семьям оказывает поддержку организация в Сюнике?
Шагик Марухян – На данный момент организация своими возможностями напрямую оказывает содействие 2500 детям. При этом мы также оказываем косвенную поддержку, которая подразумевает внедрение системных решений в процесс развития общин, например, становление и усиление института социального работника в общине.
Panorama.am – Осуществляет ли организация программы конкретно в Арцахе?
Шагик Марухян – Организация пока не представлена в Арцахе. В Арцахе мы провели оценку потребностей до войны, потому что была цель реализовать социальные и образовательные программы, но после войны картина изменилась. В настоящее время приоритет отдан поддержке и вовлечению в программы семей переселенцев из Арцаха, значительная часть переселенцев проживают именно в Сюникской области.