«Հետք». Ակունքում 20 հա հողակտորը Ծառուկյանին վաճառվել է ընդամենը 1 մլն 600 հազար դրամով
«Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը սեփականության իրավունքով ձեռք է բերել Հատիս լեռան վրա գտնվող 9 հողակտոր։ Այս մասին «Հետք»-ը ու մանրամասնում.
«Հողակտորների կադաստրային կոորդինատները համադրելով արբանյակից արված լուսանկարների հետ՝ պարզ է դառնում, որ այն գտնվում է անմիջապես Հատիս լեռան գագաթին։ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամի ձեռք բերած հողակտորները ներառում են նաև Հատիսի բերդ կոչվող հնագիտական վայրը։
«Հետք»-ը պարզել է, որ 2022 թ.-ի մայիս-հունիս ամիսներին Կոտայքի մարզի Ակունք, Հատիս և Զովաշեն համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող շուրջ 140 հեկտար հողատարածք աճուրդային կարգով օտարվել է «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին։
Օրինակ՝ Ակունք գյուղում 20 հեկտար հողակտորը վաճառվել է ընդամենը 1 մլն 600 հազար դրամով։ Նույն համայնքում 19.7 հա հողակտորն օտարվել է 1 մլն 576 հազար դրամով։ Օտարված հողերի հարևանությամբ գտնվող մեկ այլ՝ 17 հա հողակտորն օտարվել է 5 մլն 740 հազար դրամով, 20 հա մակերեսով մեկ այլ հողակտոր օտարվել է 7 մլն 900 հազար դրամով»։

Hetq: В селе Акунк 20 гектаров земли было продано Царукяну всего за 1 млн 600 тысяч драмов
Благотворительный фонд “Гагик Царукян” приобрел в собственность девять земельных участков на горе Атис.Об этом пишет Hetq.am и представляет подробности:
«Сопоставление кадастровых данных этих участков со снимками, сделанными со спутника, показывает, что они находятся на вершине горы. Более того, эти участки включают территорию древнейшего поселения, известного как Атисская крепость.
В беседе с Hetq.am глава общины Акунк Котайкской области Унан Рубенян подтвердил, что отчужденные участки находятся на вершине горы. По словам Рубеняна, 100 гектаров община отчуждила фонду “Царукян”, еще 46 гектаров –в 2008 году Норику Петросяну, который подарил участок фонду “Гагик Царукян”.
Не успело правительство Армении положительно отреагировать на идею установки статуи Иисуса Христа, как земля на вершине Атиса за ничтожную цену была отчуждена благотворительному фонду.
Hetq.am выяснил, что в мае-июне 2022 года около 140 гектаров земли, находящейся на административных территориях общин Акунк, Атис и Зовашен Котайкского района, посредством аукциона были проданы фонду “Гагик Царукян”.
Так, в селе Акунк 20 гектаров земли было продано всего за 1 млн 600 тысяч драмов, 19,7 га – за 1 млн 576 тыс. драмов. Находящиеся рядом с этими участками 17 гектаров были отчуждены за 5 млн 740 тыс. драмов и 20 гектаров – за 7 млн 900 тыс. драмов».