Երևան տեղափոխված ռուսների պատճառով անշարժ գույքի գները բարձրացել են 4 անգամ
2022 թվականի մարտ-ապրիլին զանգվածաբար Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիների պատճառով 4 անգամ բարձրացրել են Երևանում անշարժ գույքի գները։ Այս մասին գրում է abnews.ru-ն։
«Proeconomics»-ի փորձագետը հայտնել է, որ մարտ-ապրիլին Ռուսաստանի քաղաքացիների զանգվածային տեղափոխման պատճառով Հայաստանի մայրաքաղաքում բնակարանների արժեքը բարձրացել է ռեկորդային բարձր մակարդակի։ Նշվում է, որ Հայաստանում երբեք չի եղել վարձակալության և բնակարանների գնման նման ռեկորդային պահանջարկ։
Մասնավորապես, երկու սենյականոց բնակարան քաղաքի կենտրոնում այժմ կարելի է վարձակալել ամսական 80000 ռուբլով (մոտ 480 հազար դրամ), ծայրամասում՝ ամսական 40000 (240 հազ. դրամ) ռուբլով։
Ըստ աղբյուրի՝ աննշարժ գույքի գներն աճել են ինչպես առաջնային, այնպես էլ երկրորդային շուկաներում։ 2021 թվականի մայիսի համեմատ, մայրաքաղաքում բնակարանները թանկացել են 10 տոկոսով։
Նշվում է, որ Երևանում անշարժ գույքի վարձակալության արժեքը գրեթե հավասար է Մոսկվայի գներին։ Փորձագետի կարծիքով՝ բնակարանների շուկայում նման իրավիճակը Հայաստանի տնտեսությանը տարեկան կբերի հարյուրավոր միլիոն դոլարներ, ինչը կաջակցի երկրին ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ։
Միաժամանակ փորձագետը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուսաստանի որոշ քաղաքացիներ արդեն սկսել են Հայաստանից վերադառնալ Ռուսաստանի Դաշնություն։

Массово перебравшиеся в Ереван россияне подняли стоимость недвижимости в столице Армении в 4 раза
Россияне, которые массово перебрались в Ереван в марте-апреле 2022 года, подняли стоимость недвижимости в армянской столице в 4 раза. Такого рекордного спроса на аренду и покупку жилья в Армении еще не видели, пишет «Агентство Бизнес Новостей».
Эксперт Telegram-канала Proeconomics заявил, что по причине массового переезда российских граждан в Ереван в марте-апреле 2022 года стоимость жилья в столице Армении рекордно выросла.
В частности, цены на аренду подскочили в 4 раза. Двухкомнатную квартиру в центре города сейчас можно снять за 80 000 рублей в месяц, на окраине — за 40 000 рублей в месяц.
Выросла в Ереване и стоимость недвижимости, как на первичном, так и на вторичном рынках. Жилье в армянской столице подорожало на 10% по сравнению с маем 2021 года.
Отмечается, что стоимость аренды недвижимости в Ереване практически сравнялась с ценами в Москве. По мнению специалиста, такая ситуация на рынке жилья принесет экономике Армении сотни миллионов долларов в год, что поддержит страну в период финансового кризиса.
Однако при этом эксперт обратил внимание на то, что некоторые российские граждане уже начали возвращаться из Армении в РФ.