«Ժողովուրդ». Ինչու Փաշինյանը չի այցելել Մարգարա. Բնակիչներին հանդիպել է Երասխավանում
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 9-ին այցելել էր Արմավիրի մարզ, սակայն հետաքրքիր է, որ սահմանամերձ Մարգարայում այդպես էլ չի եղել: Այսպիսով, «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ նա բնակիչների հետ հանդիպել է Երասխավանում, որտեղ ներկա են եղել նաև Մարգարայի բնակիչները:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորմամբ զբաղվող հատուկ բանագնացների վերջին հանդիպումից հետո նշվեց, թե կողմերը պայմանավորվել են բացել հայ-թուրքական սահմանը երրորդ երկրների համար և վերականգնել Թուրքիայի հետ օդային փոխադրումները: Եվ, ահա, մեր տեղեկություններով՝ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ներկաները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել Փաշինյանին՝ կապված ջրի թանկացման, մանկապարտեզի և, բնականաբար, սահմանազատման հարցերի մասին: Հետաքրքիր է, որ այդպես էլ ՀՀ վարչապետը ներկաներին չի պարզաբանել, թե ինչ է նշանակում «երրորդ երկիր» ասվածը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում բնակիչները տարակուսած էին, թե չգիտեն՝ ինչ է լինելու իրենց հետ, որ երկրների ինչ քաղաքացիներ են օգտվելու իրենց գյուղամեջի ճանապարհից: Հավելենք, որ Վարդաշենից դեպի Մարգարա տանող ճանապարհն այս պահին քանդած է, առանց ճանապարհային նշանների է, և այն դարձել է անանցանելի: Գյուղի բնակիչներից մեկը մեզ հետ զրույցում նշեց, թե հանդիպման ժամանակ բարձրաձայնվել է նաև ասֆալտապատման աշխատանքների մասին, որի վերաբերյալ ևս դեռ հստակ ոչինչ չի ասվել»։

«Жоховурд»: Почему Пашинян не посетил село Маргара и встретился с жителями в Ерасхаване
Газета «Жоховурд» пишет, что премьер-министр Никол Пашинян 9 июля посетил Армавирскую область, однако интересно, что он так и не побывал в приграничном селе Маргара. Изданию стало известно, что он встретился с жителями в Ерасхаване, где присутствовали также жители села Маргара.
«Как известно, после последней встречи спецпредставителей по нормализации отношений между Армений и Турцией отмечалось, что стороны договорились открыть армяно-турецкую границу для проезда граждан третьих стран и возобновить воздушные грузоперевозки с Турцией. По нашим сведениям, во время встречи с Пашиняном присутствующие адресовали Пашиняну многочисленные вопросы, связанные с подорожанием воды, детскими садами и, естественно, с делимитацией. Интересно, что премьер-министр Армении так и не объяснил присутствующим, что значит так называемые «третьи страны».
В беседе с изданием жители были в недоумении: они не знают, что будет с ними, граждане каких стран будут пользоваться проходящей через село дорогой. Добавим, что дорога, ведущая из Вардашена в село Маргара, на данный момент разрушена, нет дорожных знаков и она просто непроходима. Один из жителей села отметил, что во время встречи они спросили также о работах по асфальтированию, однако ничего конкретного об этом не было сказано», - пишет газета.