Այսօր Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում կբացվի անվանի արվեստագետ, «Պողոսյան հիմնադրամի» համանախագահ Ժան Պողոսյանի «Երկխոսություն» ցուցահանդեսը, որի համադրողն իտալացի հայտնի արվեստաբան Բրունո Կորան է:
Մատենադարանից հայտնում են՝ ցուցահանդեսը բացառիկ է նրանով, որ առաջին անգամ Մատենադարանում հին ձեռագրերի կողքին ներկայացվում է ժամանակակից արվեստ, որի առանցքում դարձյալ գիրքն է, ինչի շնորհիվ էլ հնարավոր է եղել ստեղծել այն կամուրջը, որը միավորել է ժամանակակից արվեստագետի ստեղծագործությունները միջնադարյան ձեռագրերի հետ: Պողոսյանի՝ գրքի ձևով արված մեծաթիվ աշխատանքները երկխոսում են Մատենադարանում պահվող և ցուցադրվող ձեռագիր մատյանների հետ և ներդաշնակորեն ներկայանում կողք կողքի։
Պողոսյանի արվեստի առանձնահատկությունը կրակի կիրառումն է իր աշխատանքներում: Կրակը նրա ընտրած գեղարվեստական լեզուն է, որով նա ստեղծագործում է կտավի, թղթի, գրքի, պլաստիկական զանգվածի վրա: Արվեստագետն օգտագործում է տարբեր նյութեր, այդ թվում՝ ջրաներկ, ածուխ, յուղ, գունանյութեր և ակրիլային ներկեր:
Մատենադարանում կազմակերպված ցուցահանդեսում ներկայացվում են հետևյալ ստեղծագործությունների շարքերը՝ Livres-objet brulés-Այրված գիրք-առարկա (2012-2020), Exultet-Ցնծություն (2014-2016), Fans-Հովհարներ (2014-2020), Livres reliés – Կոշտ կազմով գրքեր (2012-2020), Abstract Writing- Վերացական գրքեր (2016-2021), Sculptures - Քանդակներ (2007-2020) և այլ գործեր:
«Այս ցուցահանդեսը մի նոր փորձառություն է ներկայացնելու հինն ու նորը մի հարկի ներքո, ցույց տալու, որ մարդկության ու նրա ստեղծած ժառանգության հիշողությունն իր մեջ ամփոփող գիրքը կարող է ներկայանալ գեղարվեստական տարբեր միջոցներով»,- նշված է ցուցահանդեսի մասին տեղեկության մեջ։
«Երկխոսություն» ցուցահանդեսն այցելուների համար բաց է լինելու մինչև 2022 թ. հոկտեմբերի 8-ը:
Ժան Պողոսյանը աբստրակտ ոճի ժամանակակից արվեստագետ է, որի վերջին շրջանի ստեղծագործությունները ներկայացնում է տարբեր աստիճանի այրվածքների հետքեր: Կրակի ներգործությամբ Պողոսյանը շարունակ ներդաշնակություն է փնտրում։ Գիտակցելով, որ մարդը երբեք լիարժեք չի կարող սանձահարել բոցի և ծխի քաոսային շարժումը, նա մտնում է կրակի պարի մեջ և շարժվում նրա հետ միասին, մինչև որ որոշի կանգ առնել: Հենց այդ պահին է, որ նա զգում է, որ հասել է հավասարակշռության:
1949 թ. Հալեպում ծնված Ժան Պողոսյանը սերում է ոսկերիչների ընտանիքից: Ոսկերչության զուգահեռ ուսանել է Բեյրութի Սեն Ժոզեֆ համալսարանի տնտեսագիտություն և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետում: 1975 թ. Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմը Պողոսյանին ստիպում է նրան հեռանալ երկրից և բնակություն հաստատել Բելգիայում, որտեղ սովորում է Վատերմալ Բուաֆորի Գեղարվեստի ակադեմիայում՝ միաժամանակ շարունակելով ընտանեկան բիզնեսը: 1992 թ. իր եղբոր և հոր հետ հիմնում է Պողոսյան հիմնադրամը:

Yerevan's Matenadaran to host unique exhibition of artist Jean Boghossian
The Mesrop Mashtots Matenadaran in Yerevan will be hosting the exhibition Dialogue of well-known contemporary artist Jean Boghossian, co-chair of the Boghossian Foundation. The exhibition opens at 5pm on Tuesday and is curated by famous Italian art critic Bruno Corà, organizers said.
The exhibition is unique because for the first time contemporary art will be displayed next to ancient manuscripts at the Matenadaran. The core of both collections is the book, through which it became possible to create a bridge that connects the works of a contemporary artist with medieval manuscripts. Boghossian’s numerous works in the form of books dialogue with the manuscripts kept and exhibited at the Matenadaran and are presented harmoniously side by side.
The peculiarity of Boghossian’s art is the use of fire in his artworks. Fire is Boghossian’s artistic language of choice, with which he works on canvas, paper, books, and plastics. In his paintings and drawings, Boghossian uses different multimedia including watercolor, charcoal, oil, pigments and acrylic paint.
The following series of artworks will be showcased at the exhibition: Livres-objet brulés (2012-2020), Exultet (2014-2016), Fans (2014-2020), Livres reliés (2012-2020), Abstract Writing (2016-2021), Sculptures (2007-2020), and other artworks.
This exhibition provides a new experience to represent the old and the new under one roof, to show that the book summarizing the memory of humanity and its heritage can be presented in different artistic ways.
The Dialogue exhibition will be open to visitors until October 8, 2022.
Jean Boghossian is an abstract multidisciplinary artist whose recent artworks all bear, at different degrees, traces of burn degradation. It is through the process of willful damage with an invasive and rather violent method (fire), that Boghossian continuously searches for harmony. Conscious that one will never completely tame the chaotic move of flames and smoke, he enters the fire dance and moves along with the blaze until he chooses to stop the process. This is where he feels the right balance has been reached.
Born in Aleppo in 1949, Boghossian comes from a family of jewelers for whom he worked while studying Economics and Sociology at University of Saint-Joseph in Beirut. In 1975, the Lebanese Civil War forced Boghossian to leave the country and settle in Belgium. Over three decades ago, Boghossian decided to enroll in the Academy of Fine Arts in Boitsfort, Brussels, while continuing to oversee the family business. In 1992, together with his brother and father he created the Boghossian Foundation. Globally, Boghossian is one of the few artists who experiments by applying fire and smoke to various works.