«Ժողովուրդ». Ինչի համար է ՀԷՑ-ը տուգանվում 20 մլն դրամի չափով
««Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը կտուգանվի 20 մլն դրամի չափով: Այս մասին այսօր որոշում կկայացնի ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ ընկերությունը տուգանվելու է սպառման համակարգերն էլեկտրական ցանցին միացման ժամկետների խախտման համար:
Պարզվում է, որ ՀԷՑ-ը մի շարք դեպքերում չի պահպանել սպառման համակարգերն էլեկտրական ցանցին միացման համար սահմանված ժամկետները, ինչն ուղղակիորեն հանգեցրել է մի խումբ սպառողների իրավունքների կամ օրինական շահերի խախտման, իսկ ընկերության ներկայացրած հիմնավորումները բավարար չեն եղել վերջինիս պատասխանատվության չենթարկելու համար:
Օրինակ՝ 2021 թվականի 4-րդ եռամսյակի մասով՝ 235, իսկ 2022 թվականի առաջին եռամսյակի մասով 308 դիմող անձանց սպառման համակարգերը հաշվետու եռամսյակի ավարտի դրությամբ միացված չեն եղել էլեկտրական ցանցին, միացվել են ավելի ուշ: Կբողոքարկի արդյոք ՀԷՑ-ը հանձնաժողովի որոշումը՝ ցույց կտա ժամանակը»։

«Жоховурд»: За что КРОУ решила оштрафовать «ЭСА» на 20 млн. драмов
Компания «Электрические сети Армении» будет оштрафована на 20 млн. драмов. Соответствующее решение будет принято Комиссией по регулированию общественных услуг сегодня, пишет газета «Жоховурд».
По сведениям издания, компания будет оштрафована за нарушение сроков подключения систем потребления к электрической сети. «Как выясняется, ЭСА в ряде случаев не соблюдала установленные сроки подключения систем потребления к электрической сети, что привело к нарушению прав и законных интересы группы потребителей, а представленные компанией обоснования были недостаточны, чтобы не привлекать ее к ответственности.
Например, в четвертом квартале 2021 года к электрической сети не были подключены по состоянию на конец отчетного квартала системы потребления – 235, а в первом квартале 2022 года – 308 заявителей. Обжалует ли решение комиссии ЭСА, покажет время», - пишет газета.